Joko pukki on käynyt eli mitä kaikkea sait joululahjaksi
Mitä sait joululahjaksi
27
380
Vastaukset
En ole ollut kovinkaan kiltti, sillä en saanut lahjoja. :) mut juu, työnantaja antoi lahjan, muuten olen ollut lahjaton.
- Anonyymi00001
Minäpä se olen ollut kiltti. kun saan paljon lahjoja! Äitiltä suklaarasia. Suoraan kouraan, mitäs niitä paketoimaan.
Mutta saan muutakin. Tässä joulun alla innostuin ostelemaan itselleni netistä kaikenlaista. Koru, jollaisesta olen jo vuosia haaveillut, äärettömyyden symboli. Koruja en kylläkän ole vuosikausiin käyttänyt, mutta ehkäpä nyt alan käyttää. Tietenkin tuollainen olisi ihana lahja joltain ihanalta mieheltä, mutta kun sellaista ei ole, niin sitten häneltä, joka minua eniten rakastaa. Eli itseltäni. Toki mies olisi selainen mies, joka olisi väsännyt tuollaisen korun ihan ite jostain hopealangasta. Sellainen miehen pitäisi olla! Mutta jos ei olisi, niin rakastaisin häntä silti. Niin, jos siis olisi mies. Siitä puhe, mistä puute.
Ja sitten myös vaatteita. Vaatteita olen toki käyttänyt ihan päivittäin, mutta niitäkin pitää näemmä uusia joskus. Teepaitaan tulee pieni reikä. Mitäs tuosta. Sitten kun niitä on jo kymmenen, niin ehkä sitä paitaa ei kannattaisi enää töissä käyttää. Olen joskus huomannut jonkun katselevan vähän sinne reikien suuntaan. Kun muunaisia paitoja ei enää olekaan, niin jotain pitäisi hankkia ja nyt on jotain uutta silläkin rintamalla. Tai ei ehkä ihan uutta, kun kirpparivaatteilla tässä aloitin, mutta jotain oikeasti uuttakin pitänee alkaa katsella. Ajatuskin vähän ahdistaa. Vaatekaupat, hiki nousee pintaan jo melkein pelkästä ajatuksesta. Eikä nettiostelukaan ole juuri sen helpompaa, kun valikoima on melkein loputon. Tekoälyn on luvattu muuttavan juuri tätä nettiostelua, vaan ei taida ihan minun hätään ennättää tässä kohtaa.
Ensi viikolla saan siis useita paketteja ja vaikka ehkä tiedänkin, mitä paketit sisältää, niin aukaisen ne riemuisasti. Omaa jouluiloa.- Anonyymi00006
Ihan hyviä joululahjoja ja toivotaan että löydät iki oman miehen itsellesi mutta entä jos se the mies kieltää kirppari ostokset ja sanoo sinä et toisten käytetyissä lumpuissa kulje vaan sinulle hankitaan uudet omat vaatteet ja t paidat
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Ihan hyviä joululahjoja ja toivotaan että löydät iki oman miehen itsellesi mutta entä jos se the mies kieltää kirppari ostokset ja sanoo sinä et toisten käytetyissä lumpuissa kulje vaan sinulle hankitaan uudet omat vaatteet ja t paidat
Asiasta keskusteltaisiin ja yhdessä pohdiskeltaisiin asian eri vaikutuksia ja merkityksiä meidän yhteisessä elämässä sekä maailmanlaajuisesti. Mielipiteitää saa toki olla, mutta kyllä pukeutuminen on jokaisenoma asia, ei sitä toiset määrää.
- Anonyymi00017
Anonyymi00007 kirjoitti:
Asiasta keskusteltaisiin ja yhdessä pohdiskeltaisiin asian eri vaikutuksia ja merkityksiä meidän yhteisessä elämässä sekä maailmanlaajuisesti. Mielipiteitää saa toki olla, mutta kyllä pukeutuminen on jokaisenoma asia, ei sitä toiset määrää.
No saa mutta ei kirpputorin rääsyjä eli kaupasta uudet vaatteet
- Anonyymi00002
En mitään saanut. En kyllä toivonutkaan. Hyvä näin.
- Anonyymi00003
Joulupukki unohti mut, taas. Mut taitaa se jotenki hääriä taustalla. Uskon ja toivon niin! <3
- Anonyymi00005
Voi sinua. ;(
- Anonyymi00009
Itselleenhän sitä joulua laittaa. Voi myös laittaa lahjan jota todella toivoo ja jonka haluaa itselleen antaa.
- Anonyymi00004
Sain hirmuna sinappisilliä ja lanttulaatikkoa.
>simiti< - Anonyymi00008
Oikein sopivasti sain lahjoja. Äidiltäni suklaata, siskolta teetä, ystävältäni itsetehtyjä italialaisia keksejä ja siskontytöiltä ison palapelin.
- Anonyymi00010
Annoin joulupukille piparia , ja isoa sain paljaalla.
Työkavereilta ja yhteistyökumppaneilta sain pari konvehtirasiaa, lahjapakkauksen voiteita ja lahjakortin. Äidiltä sain käsinkudotut villasukat (aina toivotut ja rakkaat).
Läheisiltä tuli muutama toivottu paketti. Ei mitään turhaa. Juuri sopiva määrä sekalaisia lahjoja.
Haluaisin huomautella: Olen ollut koko vuoden ihan älyttömän kiltti!!! 😇🎁✨- Anonyymi00011
Sain pullon viiniä yhteistyötaholta.
Etiketti oli oikein tyylikäs ja sai minut heti epäilemään kyykkyviiniä.
Olin väärässä, tuota juodakseen pitää ensin hoiperrella Alkoon, sitten hommata hakumies ja tämä käy matelemassa viinin liikkeestä.
Kympistä jää kivasti vielä hakumiehen palkka.
En uskalla avata pulloa, koska sitä viiniä tuskin pelastaa edes alkoholi... Kahvimuki lapsilta 12v ja 10v missä lukee SUPER MOM ja sydämen kera.
Purkahdin itkuun.- Anonyymi00012
Tosi liikuttavaa. Muistan kun sain kerran samanlaisen.
- Anonyymi00013
Sain kosmetiikkaa, suklaata, kirjan, keittiötarvikkeita, villasukat.. Ihania lahjoja vielä ihanimmilta ihmisiltä 🥰
Aletheias - Anonyymi00014
Ex antoi 3 pakettia kondomia jotten heti häntä laita paksuksi!
- Anonyymi00015
Ensimmäisessä suhteessa hän tuli raskaaksi ,kun laskosteli alus housuni pyykki koneeseen!
- Anonyymi00016
Hyvää yötä kaikille!
Traktorin virtalukon ja 2 pakettia kahvia
- Anonyymi00018
Montako ilmaiskierrosta traktorilla tuli lukon päälle? ;)
-sivusta Anonyymi00018 kirjoitti:
Montako ilmaiskierrosta traktorilla tuli lukon päälle? ;)
-sivustaMuutama vaan
- Anonyymi00019
Ihka oikean kokoisen villapaidan, toivon ettei kutistu pesussa, on nääs aika täsmäkokoinen.
Hilfigerin boksereita, koko vähäsen yläkanttiin vyötärönauhan osalta, koekäytössä.
Tuntuu että vaaran vyöhykkeellä liikutaan sen suhteen että pilkahtaako putkimiehen vako esiin vai e...toivotaan ettei, itsensä ja yleisön puolesta 😄 - Anonyymi00020
Söin hirmuna palvikinkkua, sinappisilliä ja lanttulaatikkoa. Ei huono joulu.
>simiti< - Anonyymi00021
Tyttöystävältä saatu pipari, paras lahja!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5571848Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18907- 85883
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101816Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50729Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2727- 63715
- 68705
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74648- 65543