PowerCell Group on liittynyt eurooppalaiseen GAMMA-projektiin, joka on 17 miljoonan euron Horisontti Eurooppa -rahoitteinen aloite, jonka tavoitteena on nopeuttaa syvänmerenkulun hiilidioksidipäästöjen vähentämistä ilmastoneutraalien polttoaineiden ja polttokennopohjaisen sähköntuotannon avulla.
GAMMA-projektiin (Green Ammonia and Biometanol fuel Maritime Vessels) osallistuu 16 eurooppalaista kumppania, jotka kunnostavat 60 000 DWT:n irtolastialuksen TOPIC Fleetiltä. Alus toimii täysimittaisena demonstraationa siitä, miten vetypolttokennojärjestelmät voivat korvata fossiilisia polttoaineita käyttävät apuvoimageneraattorit ja mahdollistaa päästöttömän sähköntuotannon suurissa valtamerialuksissa.
PowerCellin panos projektiin
PowerCell tuo projektiin 1 MW:n polttokennopohjaisen sähköjärjestelmän, joka mahdollistaa vihreästä metanolista ja ammoniakista aluksella tuotetun vedyn demonstroinnin luotettavana sähkönlähteenä merisovelluksissa.
Järjestelmä integroidaan alukseen osaksi apuvoima-arkkitehtuuria ja sitä käytetään todellisissa olosuhteissa suorituskyvyn, turvallisuuden, kestävyyden ja järjestelmäintegraation varmistamiseksi vaativassa syvänmeren ympäristössä.
”Tämä projekti on juuri sellaista teollista oppimista, jota merenkulkuala tarvitsee juuri nyt”, sanoi PowerCell Groupin toimitusjohtaja Richard Berkling. ”GAMMA antaa meille mahdollisuuden mennä teoreettisia tutkimuksia pidemmälle ja osoittaa, miten polttokennot, vedynkuljetusalukset ja aluksen sisäinen uudistaminen voivat toimia yhdessä kaupallisessa aluksessa. Käyttökokemus lopulta vähentää toteutuksen riskejä ja tasoittaa tietä laajamittaiselle käyttöönotolle.”
Demonstraatiovetoinen hiilidioksidipäästöjen vähentäminen
Akut voivat täyttää joidenkin merisovellusten tarpeet, mutta ne eivät voi täyttää syvänmerenkulun kaikkia energia- ja kestävyysvaatimuksia. Vety ja vedynkuljetusalukset, kuten metanoli ja ammoniakki, yhdistettynä polttokennopohjaisiin voimajärjestelmiin tarjoavat skaalautuvan polun kohti päästötöntä apuvoimaa ja lopulta pääpropulsiota.
GAMMA-projekti tuottaa kriittistä operatiivista tietoa tehokkuudesta, luotettavuudesta, turvallisuudesta, kunnossapidosta ja integroinnista, mikä tukee tulevia sääntelykehyksiä ja kaupallisia investointipäätöksiä.
”Laivat ovat konservatiivinen teollisuudenala, ja hyvästä syystä”, Berkling jatkaa. ”Laivat on rakennettu toimimaan vuosikymmeniä. GAMMA:n kaltaiset demonstraatiohankkeet ovat ratkaisevan tärkeitä, koska ne antavat varustamoille, telakoille ja sääntelyviranomaisille mahdollisuuden nähdä todellisia järjestelmiä toiminnassa todellisissa olosuhteissa. Tämä rakentaa luottamusta ja nopeuttaa käyttöönottoa.”
Eurooppalainen kumppanuus, jolla on maailmanlaajuinen vaikutus
Viisivuotista GAMMA-hanketta tuetaan 13 miljoonalla eurolla EU:n rahoituksella, ja sitä johtaa islantilainen insinööritoimisto Verkís. Konsortioon kuuluvat ANT Topic, Fraunhofer, Aurelia, Sea Green Engineering, Energy Cluster Denmark, SINTEF, Solbian, Amethyste, Elkon Elektrik, Politecnico di Milano, ARM Engineering, RINA, Amnis Pura, Epipoli Tech ja nyt myös PowerCell.
60 000 DWT:n irtolastialus jälkiasennetaan polttokennojärjestelmillä, vetyalusreformointijärjestelmillä ja tukiteknologioilla, mikä luo yhden Euroopan edistyneimmistä ilmastoneutraalin apuvoiman demonstraatioista valtamerialuksille.
”Tämä projekti osoittaa, että metanoli, ammoniakki, vety ja polttokennot voivat yhdessä tehokkaasti vähentää meriliikenteen hiilidioksidipäästöjä”, sanoo Freyr Ingólfsson, GAMMA-projektin koordinaattori Verkísissa. ”Laajamittaisten demonstraatioiden aika on nyt.”
Lisätietoja antaa:
Richard Berkling
Toimitusjohtaja
Puhelin: +46 31 720 36 20
Kohta vety on myös autoissa pääpolttoaine?
9
116
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ei ole eikä tule.
- Anonyymi00002
ei se ole edes uskomusasia moktar gubta---
suomi24 jaksaa mainosvihata?
- Anonyymi00003
Kyllä näitä mainospuheita riittää. Polttokenno ei kuitenkaan tule koskaan olemaan ratkaisu vetymoottoreihin.
- Anonyymi00004
autoissa oliskin vetypolttomoottori mainio...
eikös siihen tojotan uuteen moottoriin voi tankata 4 eri polttoainetta? - Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
autoissa oliskin vetypolttomoottori mainio...
eikös siihen tojotan uuteen moottoriin voi tankata 4 eri polttoainetta?Millä tavalla vetypolttomoottori on mainio? Sillä ei voi ajaa edes Helsingistä Turkuun!
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Millä tavalla vetypolttomoottori on mainio? Sillä ei voi ajaa edes Helsingistä Turkuun!
Siis vaikka Helsingissä ja Turussa olisi vetytankkausasemia.
- Anonyymi00008
Anonyymi00005 kirjoitti:
Millä tavalla vetypolttomoottori on mainio? Sillä ei voi ajaa edes Helsingistä Turkuun!
Kuka hullu haluaa islamturkuun?
- Anonyymi00007
Vaikka vetylaiva suunniteltaisiin toimimaan vuosikymmeniä, niin sen toiminta kaatuu vedyn kalliiseen hintaan kun kaikilla muillakin kuljetusaloilla joissa kilpailu on kovaa. Kulurakenne (energia ja tekniikka) pitää olla kilpailukykyinen muihin toimijoiden nähden tai muuten perinteiset laivat vievät asiakkaat, koska ei kukaan halua maksaa palvelusta enempää kuin on tarvetta. Jos kilpailija myy rahdin kuljetuksen selvästi halvemmalla niin vetylaiva häviää. Vihreän vedyn valmistus maksaa liikaa ja jos vety tuotetaan puolestaan mahdollisemman halvalla maakaasusta päästäen co2 ilmaan, niin sitten se ei taas ole vihreää vetyä jolloin kyseessä onkin fossiililaiva polttokennoista huolimatta. Ja vetylaiva on erikoisteknikkaa niin sekin rajoittaa paljon liiketoimintaa kun voi vain parin sataman väliä seilata jotta saa tankattua vetyä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17798059/vihreaa-sahkoa-ei-pida-hukata-vetyautoihin-ja-synteettiseen-polttoaineeseen-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17124752/vetyautot-lisaavat-sahkokriiseja-tulevaisuudessa-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17241677/tulevaisuuden-vetytalous-on-pitkaan-viherpesua
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19231950/vety-on-energiana-kallista-totea-muuntotaulukosta-itse-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17679482/miksi-vetytankkausverkoston-maissa-vetyautot-ei-mene-kaupaksi - Anonyymi00009
Kohta - tarkoittaa 200 vuoden päästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit956101KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495535Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222757Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521032015Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181583seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1361459