Voiko tietoinen olento aiheuttaa onnettomuuden, joka ei ole paha?

Kristityt ovat siirrelleet innokkaasti maalitolppia ja selitelleet, ettei Jumala aiheuta pahaa. Jumala sanoo itse Jesajan kirjassa luovansa pahan. Uusimmassa Raamatun käännöksessä tämä on käännetty onnettomuudeksi. Toisessa ketjussa kristityt filosofit riensivät selittelemään, ettei kyseessä ole moraalinen pahuus vaan onnettomuus. Varma pieru yritti todistaa jopa ChatGPT:n avulla, ettei kyseessä ole moraalinen pahuus vaan onnettomuus.

45:7 Minä joka teen valkeuden ja luon pimeyden, minä joka annan rauhan ja luon pahan; minä olen Herra, joka kaikki nämät teen.

Teen tästä erillisen avauksen ja pyydän palstalla väihyviä kristittyjä kertomaan esimerkin tietoisen olennon aiheuttamasta onnettomuudesta, joka ei ole samalla moraalista pahuutta.

Wikipedia onnettomuudesta: "Onnettomuus on ennalta-arvaamaton vahinkotapahtuma, joka voi aiheuttaa muun muassa omaisuusvahinkoja, tuhoa, kuolemantapauksia tai loukkaantumisia taikka muutoin haittaa tai vahinkoa esimerkiksi ihmisille, luonnolle tai infrastruktuurille. "

Tässä on tärkeä oppitunti siinä, että eettinen arviointi edellyttää aina tietoista toimijaa, jonka toimia arvioidaan tarkkailijan näkökulmasta. Havaitussa todellisuudessa ei ole jumalia ja siksi esimerkiksi tuhansia ihmisiä tappava maanjäristys ei ole moraalisesti paha asia vaan pelkkä onnettomuus kun sen aiheuttaa tiedottomat luonnonvoimat. Jos sen sijaan olisi olemassa jumala, joka aiheuttaa tappavan maanjäristyksen, teko olisi tuomittava, vaikka sanoisimme sitä onnettomuudeksi.

24

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      papin kakara sanoi että minulla on pahan silmät 🤣🤣🤣

    • Anonyymi00002

      Herra sai minut kaatumaan jäisellä pihalla. Käsi murtui joten jäin pois töistä. Herra sanoi että olisin kuollut tapaturmaan töissä. Herra pelasti näin henkeni.

      • Minä revin kärpäseltä siiven irti. Sanoin kärpäselle, että jos en olisi repinyt siipeä irti, olisin puhkonut siltä silmät.


      • Anonyymi00003

        Jos olisi olemassa kaikkivaltias Jumala, niin hänhän olisi voinut estää sekä onnettomuuden, että työtapaturmaan kuoleman. Monivalintatehtävänä tämä tarkoittaa, että jumalan vaihtoehdot olivat (a) Pidetään jantteri hyvinvoivana ja terveenä, (b) Katkaistaan jantterilta käsi (c) tapetaan jantteri mahdollisesti tuskallisesti. Ja kikkivoipa Jumala keksi tällä kertaa pistää ruksin kohtaan (b).


    • Anonyymi00004

      Valta ja kyky toimia on suoraan verrannollinen moraaliseen vastuuseen.

      Jos istun pihallani ja näen naapurin taaperoikäisen lapsen etenevän määrätietoisesti kohti ruohikkoa, jossa tiedän olevan äkäisten maa-ampiaisten pesän ja ajattelen, että lapsella on vapaa tahto mennä minne lystää ja lapsen vanhemmilla on vapaus päättää miten hyvin lastaan vahtivat, joten menköön. Minulla olisi mahdollisuus yrittää estää tapahtuma, mutta päätän olla yrittämättä. Onko oikein ajatella, että jos lapsi saa ehkä kuolettavan määrän ampiaisenpisstoja, niin ei se minun vika ole, vaikka tiesin ja näin mitä oli tapahtumassa?

      Minua voisi tuossa tilanteessa pitää piittaamattomana sadistina. Uskovaiset uskovat, että myös Jumala näkee mitä on tapahtumassa ja myös Jumalalla olisi mahdollisuus estää tapahtuma, mutta hänkään ei tee mitään. Jumalaakin voi pitää piittaamattomana sadistina.

      • Anonyymi00005

        Joskus tuntuu, että uskovaiset eivät ajattele näitä juttujaan loppuun asti.

        Jumala kaikessa viisaudessaan ei "salli" Putinin ja Trumpin saada sydänkohtausta. Ovatko kumpikin niin hurskaita ihmisiä, että haluaa vain pitää heidät elossa?

        Ja jos mennään ihan loppuun asti: Kannattiko "luoda" ihmisiä ollenkaan? 😒


      • Anonyymi00007

        Raamattu ei edes mahdollista vapaata tahtoa esim. profetioiden takia.

        Raamattu profetoi asian X, ihmiset yrittävät tehdä asialle jotakin, jotta asia X ei tapahdu. Asia X tapahtuu silti. Mitään ei voi tehdä koska profetia on osa Jumalan muuttumatonta suunnitelmaa. Vapaata tahtoa ei ole.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Joskus tuntuu, että uskovaiset eivät ajattele näitä juttujaan loppuun asti.

        Jumala kaikessa viisaudessaan ei "salli" Putinin ja Trumpin saada sydänkohtausta. Ovatko kumpikin niin hurskaita ihmisiä, että haluaa vain pitää heidät elossa?

        Ja jos mennään ihan loppuun asti: Kannattiko "luoda" ihmisiä ollenkaan? 😒

        Kaiken lihan elämä ja kuolema on Herran kädessä. Hän päättää elämän pituuden.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Kaiken lihan elämä ja kuolema on Herran kädessä. Hän päättää elämän pituuden.

        Väärin, minä sen päätän. Voin tehdä itsarin vaikka huomenna.


    • Anonyymi00006

      No vaikka se oikeampi sana olisi onnettomuus niin se ei muuta mitään, koska kontekstissa siinä lukee että Jumala luo tämän onnettomuuden.

      Jos auto törmää puuhun kaarteessa liukkaalla kelillä, se olisi puhdas onnettomuus.

      Jos taas joku sabotoisi auton jarrut, joka johtaisi puuhun törmäämiseen kaarteessa, niin kyseessä on luotu onnettomuus.

      • Anonyymi00011

        Jos uskovainen törmää autolla eli aiheuttaa onnettomuuden niin se on uskovaisen vajaiden aivojen tulos !


    • Anonyymi00010

      Tämän lisäksi Herra Seabot on kaikkitietävä, joten hänen täytyy tietää kaikkien tulevien onnettomuuksienkin seuraukset etukäteen.

    • Anonyymi00012

      Jumala antoi tämän maailman hoidon ihmisille. Monet ihmiset ottavat mieluusti paholaisen herrakseen. He ovat suuttuneet Jumalalle, koska Hän ei tottele kadotuksen lapsien käskyjä. Hän ei palkitse pahuuteen kääntyneitä siunauksellaan. Taivaan Isämme siunaa omiaan. Jokainen olkea kristitty, on tullut huomaamaan tämän ihmeellisen ilmiön. Samoin kristityt tuntevat paholaisen 24/7 tapahtuvat yritykset löytää tillaisuuksia pahantekoon. Se tekee pahaa myös pienile lapsille, jotka ovat vielä perus viattomia. Mutta Jumalan enkelit kantavat lapsia pahan yli. Myös uskovien vanhempien rukoukset saattavat lapsia. Onnettomuuksien sattuessa, enkeli vie lapsen Jeesuksen kotiin, jossa hän kasvaa siihen kunniaan, jonka pahuus häneltä riisti.

      • ”Se tekee pahaa myös pienile lapsille, jotka ovat vielä perus viattomia. Mutta Jumalan enkelit kantavat lapsia pahan yli.”

        Niin, eikös se kristittyjen teologia mene niin, että Saatana rankaisee pahoja ja Jumala armahtaa esimerkiksi lapsenraiskaajia? Vai olenko ymmärtänyt väärin? Korjaa toki kun tiedät paremmin.


      • Anonyymi00014

        Toi väite että ollaan vaan vihaisia Jumalalle ei päde ateisteihin, koska ateistit ei usko Jumalan eikä Paholaisen olemassaoloon. Vain kristitty voi vihata Jumalaa.


      • Anonyymi00018

        "Se tekee pahaa myös pienile lapsille, jotka ovat vielä perus viattomia."

        Ei Raamatun mukaan. Perisynti tekee kristinuskon mukaan ihmisen iästä riippumatta peruspahaksi.

        "Mutta Jumalan enkelit kantavat lapsia pahan yli."

        Ei Raamatun mukaan. Jumala lähetti karhun raatelemaan 40 lasta kuoliaaksi, koska nämä nauroivat profeetan kaljulle.


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00018 kirjoitti:

        "Se tekee pahaa myös pienile lapsille, jotka ovat vielä perus viattomia."

        Ei Raamatun mukaan. Perisynti tekee kristinuskon mukaan ihmisen iästä riippumatta peruspahaksi.

        "Mutta Jumalan enkelit kantavat lapsia pahan yli."

        Ei Raamatun mukaan. Jumala lähetti karhun raatelemaan 40 lasta kuoliaaksi, koska nämä nauroivat profeetan kaljulle.

        Kyse oli turhamaisesta profeetta Elisasta, jonka kaljua päätä pilkkasi poikajoukko.

        Kun. 2:23-25:

        "23 Elisa lähti sieltä Beteliin. Kun hän nousi rinnettä, kaupungista tuli pikkupoikia, jotka pitivät häntä pilkkanaan ja huusivat hänelle: »Tule tänne, kaljupää! Tule tänne, kaljupää!»
        24 Hän kääntyi katsomaan pilkkaajiaan ja kirosi heidät Herran nimeen. Heti tuli metsästä kaksi karhua, ja ne raatelivat neljäkymmentäkaksi poikaa kuoliaaksi."


    • Anonyymi00013

      Kyllä Jumala armahtaa vilpittömästi katuvaa ja parannusta tekevää rikollista. Mutta maallinen oikeus ei armahda vaan rankaisee teosta, ottamatta mitään muuta huomioon. Paholainen tietenkin riemuitsee jokaisesta saaliistaan. Moni valitsee pahuuden, koska on suuttunut jostain kumman syystä hyvään Jumalaamme.

      • Anonyymi00015

        Armahdus on oikeuden eväämistä. Teoista pitää saada rangaistus, rangaistuksen tarkoitus on opettaa että vääryyksillä on seuraksia.

        Vielä kerran, ateisti ei usko Jumalan olemassaoloon. Vain kristitty voi vihata Jumalaa.


      • Anonyymi00016

        Tekstistäsi huomaa miten lokeroit mielessäsi ihmisiä hyviin ja pahoihin vain sillä keinotekoisella kriteerillä uskooko nämä ihmiset Jumalaan vai ei. Tälläinen jaottelu ja ihmisten demonisointi tuo esiin ajatusrikoksen konseptin ja näin tekee sinusta hirviön.


    • Anonyymi00017

      Kristinuskoon ei kuulu Hyvän Jumalamme viha. Epäjumalan palvojat ja ateistit vihaavat Jumalaa, mestarinsa paholaisen käskytyksestä. Teidän uskomuksenne ei poista Jumalaa elävien joukosta.

      • Anonyymi00022

        "Epäjumalan palvojat ja ateistit vihaavat Jumalaa, mestarinsa paholaisen käskytyksestä."

        Teidän uskontoharrastus on vähän lähtenyt keulimaan. Uskonnotonta ei voisi vähempää kiinnostaa paholaiset, jumalat tai demonit, saati henkivallat. Voitte pitää ne ihan omananne ja muistakaa olla sanomatta väärää valaa muista ihmisistä.


    • Anonyymi00019

      Ainakaan Jumala ei tee yhtään mitään. Jumala on niin laiska, ettei viitsinyt kirjoittaa edes ns. omaa sanaansa eli Raamattua itse, vaikka se olisi maailman luojaksi väitetylle ollut todella helppoa.

    • Anonyymi00020

      varmasti miljoonia kertoja on ihmisille tapahtunut niin että olisi tullut tuplavahinko että joku korkeampi Voima ohjaa muuten että ei tulisi mitään pahimpaan vahinkoa. minun veljeni Jan

      Käyttäkää Suno ohjelmaa. Sanat ja sävel prompteilla. Helppo muokata hyvä mieli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4628
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2514
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1034
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1005
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      68
      889
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      868
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      844
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      795
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      790
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      736
    Aihe