Mun mielestäni se on vähän sillain, viitaten opetusministeri Adlercrutzin ehdotukseen koululaisten lomien siirrosta myöheisemmäksi ja lisälomasta keväällä että mum miälestäni parempi olisi porrastaa lomia siten, että ihan pikkuiset sanotaanko 7-10 vuotiaan pitäisivät känykyisenkaltaisen loman. Sitten 11-12 vuotiaat pitäisi pariviikkoa lyhyemmän loman ja sitten ne loput 12-15++ vuotiaat pitäisivät neliviikkoisen loman.
Tällä tavoin oppisivat sen saman lomarytmin, joka usemmilla työpaikoillakin on, eikä tavallaan tulisi "yllätyksenä". Sen lisäksi myöhemmillä luokilla on enemmän asiaa käsiteltäväksi ja toisaalta tuossa iässä ihmiset alkavat olla jo vähitellen kypsiä kantamaan vastuuta...tai ainakin oppimaan vastuunkantoa. Ihan lapsilla ei aivot ole vielä kehittyneet, joten heiltä ei toki voi samanlaista loman leikkausta edellyytää!
Jatkoehdotus koululaisten lomakeskusteluun
9
176
Vastaukset
No siinä 15 vuotiaana pitäs mennä kesätöihin, niin loman pitäs olla se nykynen, niin siinä ois kuiteskii kuus viikkoo töitä ja silti neljä lomaa. Nuoremmille pitäsin kesäleirejä. 10 viikon vapaa loma yllyttää kyllä pahan tekoon. Ettei kellään niin pitkää vapaata pitäs olla. Loman siirrosta taas, että viikon siirto vois olla hyvä, että saadaan palautettua syyslukukauden alku elokuun puoliväliin, niin ku se ennen oli. Tilanne nurinkurinen, kun vanhempien lomia on myöhennetty, mutta samalla syyslukukauden alkua aikaistettu.
- Anonyymi00001
Haluavatko opettajat =OAJ tätä vai lapset ja heidän vanhempansa vai ulkopuolinen taho = yrittäjät.
Tässä maassa: olisiko kaikki sitten paljon onnellisempaa?
VilmaMun mielestä pitäs keskittyä syyslukukauden aloituksen palauttamista elokuun puoliväliin. Siinä kun kaikki voittaisi. Opettajathan eivät halua siirtoa, mutta vois olla toisin, jos puhuttais vaan muutamista päivistä. Yrittäjät hyötyisi, kun ei kesätyöläiset lähtis kesken sesongin ja vakiporukka ehtii takas töihin.
- Anonyymi00004
JeroP kirjoitti:
Mun mielestä pitäs keskittyä syyslukukauden aloituksen palauttamista elokuun puoliväliin. Siinä kun kaikki voittaisi. Opettajathan eivät halua siirtoa, mutta vois olla toisin, jos puhuttais vaan muutamista päivistä. Yrittäjät hyötyisi, kun ei kesätyöläiset lähtis kesken sesongin ja vakiporukka ehtii takas töihin.
Elokuun alkuun lomat tulivat syysloman takia. Ja pidemmän joululoman. Ja joidenkin välipäivälomien vuoksi.
- Sheena - Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Elokuun alkuun lomat tulivat syysloman takia. Ja pidemmän joululoman. Ja joidenkin välipäivälomien vuoksi.
- SheenaNäin pienen koululaisen vanhempana totean, että tuo pitkä joululoma on paljon hankalampi järjestellä kuin pitkä kesäloma. Ei sillä, monilla voi olla toisinkin päin.
Anonyymi00004 kirjoitti:
Elokuun alkuun lomat tulivat syysloman takia. Ja pidemmän joululoman. Ja joidenkin välipäivälomien vuoksi.
- SheenaEi toi muutos itsessään välttämättä huono. Mutta työelämässä on samanaikasesti siirrytty myöhemmäksi niin voi tulla haasteita. Jonkun ekaluokkalaisen kohdalla saattaa olla edukskin, jos vanhemmat on lomalla koulun alkaessa. Meillähän oli rakennusalalla ennen aina lomat heinäkuussa. Nykyisin menee vähintään osin elokuun puolelle. Mulla näin sinkkuna on menny syyskuun alullekin. Vientialoillakin voi olla haastavaa jos lomat ei ollenkaan kohdistu keskieuroopan mukaan. Tosin oon huomannu, että ruotsissa ovat pitäneet enempi kiinni heinäkuun lomista, ainakin rakennusalalla.
- Anonyymi00002
Lomia voisi hyvin myöhentää ainakin jokusen viikon. Kevätlukukausi tuntuu muutenkin syyslukukautta lyhyemmältä (vaikka onkin pidempi) lisääntyvän valon ja useiden vapaapäivien vuoksi. Muutoin lomat ovat ihan ok kuten nyt ovat.
- Anonyymi00003
Ei todellakaan lapsille ja nuorille lyhyempiä lomia. Eri asia muuttaa loman alkamista parilla viikolla, mutta kyllä lapset ja nuoret tarvitsevat kunnollisen kesäloman. Heidän kuuluu saada nauttia pitkästä kesästä vapaina ja huolettomina.
Aletheias - Anonyymi00006
Lasten vanhemmat ovat erilaisissa työpaikoissa. Mitä yrityksille tämä merkitsisi.
Onnistuuko tämä.
No. Nyt OAJ reagoi. Ei siirrolle. En minäkään tykkäisi, jos 2,5 kk:n kesäloma muuttuisi.
Kun on n i i n raskasta kouluissa.
Minusta opettajat voisivat mennä kuukaudeksi työharjoitteluun erilaisiin yrityksiin ja julkishallinnon toimiin. Tietäisivät, mihin kouluttavat. Tietäisivät enemmän.
Tämän pitäisi olla pakollista.
Vilma
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131218
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201071- 134959
- 96802
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten302772Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait81686Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54616Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48579- 75514