Mulla jäi jo viime viikolla Punkalaitumen Sanomien kesäpainos lukematta ja nyt taas tuli uusi Punkalaitumen Sanomat ja tuntuu taas siltä, että en edes jaksa avata koko lehtelä! Mutta hyvää paperiahan se on etenkin pesän sytytykseen, ei siinä!
Jotenkin on alkanut tökkiä sen julkaisun lukeminen, kun siinä on aina samat naamat, samat jyväjemmareiden jutut, samat poliitikot ja plaah plaah plaah höpö höpö jutut, jotka ei sitten tuon taivaallista kiinnosta.
Oikeastaan kirkollisuutiset on ainoita, jotka kiinnostaa (vähän), jotta tietää, onko tuttuja kuolut, kuka on mennyt naimisiin.
Paikallisissa kaupoissa en juurikaan asioi, joten tarjouksetkin jää katsomatta. Ajattelinkin, että kun seuraava lasku tulee niin sanon koko lehden irti ja niin päättyy yli neljäkymmentä vuotta kestänyt tilaus.
Ei vaan enää jaksa tätä tuppukylää ja haluais päästä jo isompaan kaupunkiin. Kyl jämpti on näin!
Päätin lopettaa lehtitilaukseni
3
87
Vastaukset
Alakko tuleen vanhaksi kun kaupunki alkaa vetämään puoleensa? Mutta kukapa sit tänne päivittäisi Punkalaitumen tietoja?
- Anonyymi00001
Kyllä kai sitten! Vanhana, etenkin, on hyvä asua lähellä ylipistosairaalaa, ensimmäisessä kerroksessa, hyvän pikitien varrella! 112 numero pitää olla puhelimen pikavalikossa kaiken varalta!
Anonyymi00001 kirjoitti:
Kyllä kai sitten! Vanhana, etenkin, on hyvä asua lähellä ylipistosairaalaa, ensimmäisessä kerroksessa, hyvän pikitien varrella! 112 numero pitää olla puhelimen pikavalikossa kaiken varalta!
Mullahan tuo kaikki on jo hyvissä ajoin varmistettuna. Ja kämppäkin on täysin soveltuva rullailutuolillekin.. :)
Rollaattorilla kulkemisesta on jo kokemusta .. kuten pyörätuolissa olostakin joten tiedän mistä puhun. Ei tarvitse olla edes vanha, kun kaipaa turvaa elämäänsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251238
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89904- 90825
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede20769- 93717
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat282702- 109636
- 32603
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49543Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet116519