Meikäläiset ja maailmalliset

timotei

Jt:t jakavat ihmiset ainakin Suomessa meikäläisiin Jt) ja maailmallisiin (muut).

Heidän kuvansa maailmasta on hyvin mustavalkoinen. Sitä ei ehkä heti huomaa, mutta joutuessaan kuuntelemaan heidän puheitaan sivullisena asian huomaa selvästi. Näin on tietysti opetettu.

Maailmalliset tekevät koko ajan erilaisia syntejä ja harjoittavat haureutta, jos eivät tee ainakin ajattelevat. Heiltä puuttuu moraali täysin, toisin kuin todistajilta. Heidän käy lopulta hullusti, jos ei tässä elämässä, niin ainakin tulevassa.

Varsinkin ex:t ovat vaarallista joukkoa. He menettävät moraalinsa tyystin (luulemista) ja heidän kanssaan ei mielellään olla tekemisissä. Täällä on kovasti puolustettu, että kyllä omien lapsiensa kanssa saa eronkin jälkeen olla tekemisissä, mutta entiset Jt-ystävät kyllä karttavat ja ovat vaivautuneita tavatessaan ex:n. Tiedän tapauksen, että ainoan sisaruksen 5-vuotias lapsi näki ensimmäistä kertaa tätinsä ja kysyi, kuka tuo on. Tilaisuuksia olisi kyllä ollut tavata aikaisemmin. Sääli molemmin puolin.

4

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikö

      se luopio ole juuri halunnut meistä eroon.
      Eihän me väkisin voida olla hänen siskojaan ja veljiään.

      • >>se luopio ole juuri halunnut meistä eroon.
        Eihän me väkisin voida olla hänen siskojaan ja veljiään.

        Ei tietenkään, vaan uskonnostaan halusi eroon, ei teistä. Siinähän on olemassa sellainen pieni ero.


    • opettaja, opettaja

      Meikäläiset:puhtaita,hyviä,viisaita,pelastuvia, kauniita&rohkeita ja ah niin viattomia.

      Teikäläiset[maailmalliset]:pahoja[jos eivät elä ja usko niin kuin me/mehän tulkitsemme ainoina Raamattua oikein!], kykenemättömiä hyvyyteen[koska eivät usko meidän lailla],Saatanan totaalisesti harhauttamia[varsinkin ne jotka todistajat jättävät!] ja "sokeuttamia" poloisia, joita meikäläisten on valaistava ainoalla oikealla tavalla, jotta he voisivat pelastua pahan maailman tuhoutuessa["kapea polku" on meidän, just meidän], erittäin vaarallista seuraa, [koska tapanne, olemuksenne ja kaikki mitä edustatte on harha-oppia, hiusmuodista, musiikkimausta ja siitä mitä syötte lähtien,siis kun ette ole kuin me, ette ole mitään muuta kuin vaara meille "pyhälle ihmisryhmälle" joka jo henkisessä paratiisissa(toisin kuin maailmalliset jotka ovat henkisesti kuolleita) asustaa.

      Kombromisseja ei ole, tämän kuvan todellisuus on aito ja vaikka ulkomuto ja näennäinen ystävällisyys on päälimmäisenä, on alla kova ja kylmä maailma jossa pelataan kiristyksen[kun olet todistaja erottamisen mahdollisuus on pakko-keino pitää mukana, ystävien ja jopa perheen menettämisen pelon takia(itse menetin kaiken)], Raamatullisen peloittelun[vetoaminen kuoleman pelkoon jos et niin/vaihtoehtoa ei ole] ja vääristyneen rakkauskuvan ja "maailman ihmisten"/"meikäläisten paratiisi-ihmisten" räikeällä vastakkainasettelulla[Reagan/Bush/hyvä maailma paha maailma/Amerikkalaisuus paistaa läpi].

      Se että uskomuksissa näkyy selvästi materialistisen maailmankuvan läpilyömäleima ja valtaisa auktoriteetti uskollisuus[käytetään kierosti hyväksi väittämällä Jehovan orjaksi vt;seuraa/ihmiset uskoo ihmisten oppeja] ja musta/valkoisuus tekee elämän helpoksi jakamalla maailman hyviin ja pahoihin ja näin välttämällä omaa ajattelua[kokoukset viedään läpi imbrovisaation puuteen huutaessa apua kysymysten varsinkin kriittisten puutuessa täysin, jäykän vartsikan kautta tapahtuvan tulkinnan orjallisessa seuraamisessa, johon ei ole juuta eikä jaata sanottavissa"muuten olet taas huonosti mukana"] tulee vain mieleen; "Kuinka kauan nykyisen tietotulvayhteiskunnan aikautena tämä on mahdollista jatkua?" onko siihen porukkaan todella siivilöitynyt sellainen väki joka ei todellakaan uskalla,viitsi tai jaksa itse ajatella, vai mistä on kysymys?

      • luopioiden luopio

        /Kombromisseja ei ole, tämän kuvan todellisuus on aito ja vaikka ulkomuto ja näennäinen ystävällisyys on päälimmäisenä, on alla kova ja kylmä maailma jossa pelataan kiristyksen[kun olet todistaja erottamisen mahdollisuus on pakko-keino pitää mukana, ystävien ja jopa perheen menettämisen pelon takia(itse menetin kaiken)], Raamatullisen peloittelun[vetoaminen kuoleman pelkoon jos et niin/vaihtoehtoa ei ole]/


        --> Ovat kuin edustamansa jumala, julmia, peloittelu taktiikkaa käyttäviä, ajattelemattomia, suuriluuloisia(Jehova ei voi olla ominaisuuksiensa perusteella todellinen Kaikkivaltias/tutki vanhan testamentin kertomuksia ja seuraa hänen ajatuksenjuoksuaan ja tekojaan)huomion kipeita ja ehdottoman "suvereeneja oikeassa olossaan" ja muiden olemattomaksi tekemisessään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe