juurihoidosta

hammaspeikko_

Minulle tehtiin juurihoito tässä kk sitten. Ensimmäinen kerta oli puudutuksessa enkä tuntenut poraamisen enkä kanavienkaan rassaamisen yhteydessä minkäänlaista kipua. Nyt tällä viikolla tehtiin uusi käsittely ja ilman puudutusta. Hampaan poraaminen auki uudestaan ei enää tuntunut miltään. Mutta kanavien rassaus olikin jo hieman epämiellyttävää ja pikkusen kivuliasta.

Onko muilla millaisia kokemuksia juurihoidosta ja kuinka monen hoitokerran kohdalla on tehty puudutus? Onko se tavallista että vain ensimmäisellä kerralla? Entä hampaan täyttövaiheessa juurikanavien laajennus? Onko se kivulias ilman puudutusta?

11

11003

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yleensä

      Ensimmäisellä kerralla puudutellaan, silloin hampaan ytimestä poistetaan hermot ja verisuonet, sekä laitetaan lääkkeitä hampaan sisälle.

      Seuraavilla kerroilla puudutusta ei yleensä tarvitse, koska hermot ovat poistettu eli hammas ei sen jälkeen tunne enään mitään. Mutta mikäli hammas on ollut hyvin tulehtunut ennen juurihoidon aloitusta, voi hampaan ns.kuoleentuminen viedä kauemmin. Tai välttämättä kaikkia hermoja ei saada ensimmäisellä käynnillä pois, joten siksi ehkä tuntui kipua vielä toisella käynnillä.

      Juurihoito vaatii useamman hoitokäynnin yleensä 3-6 eli riippuu tulehduksen ärhäkkyydestä.Hammasta ei siis täytetä mikäli hampaan ytimessä on vielä mikrobeja/bakteereita.Lääkkeitä vaihetaan, ydintä avataan ja laajennetaan-->lopuksi täytetään.

      Hampaan täyttö vaiheessa puudutusta ei enää tarvitse, koska hammas on aivan ontto eli kuollut.

      • Nimimerkki

        Eli tällä juuri"hoidolla" revitään hermot pois ja tapetaan hammas? Kuinka harhaanjohtavaa... :-) Mä ku oon aina luullu että juurihoidolla tosiaan hoidettais jotain juuria tms.


      • ollenkaan

        Eipä puudutettu ensimmäisellä kerralla eikä toisellakaan minulla ainakaan! Siis ei saanut puudutustaq ollenkaan juurihoitoon, voi perk...kun sattui aivan valtavasti.Harhaluulo että ainaq saa kivunlievitystä.


      • miinnttuuu
        Nimimerkki kirjoitti:

        Eli tällä juuri"hoidolla" revitään hermot pois ja tapetaan hammas? Kuinka harhaanjohtavaa... :-) Mä ku oon aina luullu että juurihoidolla tosiaan hoidettais jotain juuria tms.

        Jos sulla menee esim. käsi kuolioon (ts alkaa märkiä, verenkierto ei enää toimi, lopulta mätänee kokonaan irti ...), hoitona käytetään amputaatiota, eli leikataan paha pois, koska se on ainoa hoitokeino, sama juttu tässä juuriHOIDOSSA. Märkivä hermo on ensin poistettava, jotta saadaan hammas terveeksi, parempi kai kuitenkin on kuollut hammas suussa kuin ihan kokonaan poistettu (onhan se poistokin yksi hoitovaihtoehto ellei halua juurihoitoa)


    • Emilia Erikoinen

      minulle kävi näin, että joskus historiassa (muistaakseni 6v sitten) juurihoidetut hampaani (2 hammasta) yrittävät tulehtua uudelleen. Tosin tapaturma hampaille on tapahtunut jo 20v sitten, jolloin juurihoito tehtiin ensimmäisen kerran. Tämän nykyisen tulehduksen hammaslääkäri huomasi ottamistaan röntgenkuvista. Juurihoito siis aloitettiin uudelleen. Silloin aikoinaan olin ilmeisesti sen verran pieni vielä, että nyt en muistanut, miten kovasti voi juurihoito koskea. Ikinä en aiemmin muista, että olisi puudutettu, mutta nyt tuossa pari viikkoa sitten oli pakko puuduttaa. Ensin istuin, hikosin ja itkin siinä tuolissa varmaan tunnin ja sitten se lääkäri puudutti. (ois puuduttanu jo aiemminkin, mutta pelkään ikeneen pistämistä). No puudutti sitten ja hampaat tuli hoidettua. Nyt sisällä se antibiootti ja syksyllä ottavat pois. Pitää silloin kysyä jo suoraan se puudutus, niin ei jäisi niin ikäviä painajaisia siitä hammaslääkäristä. On vain niin ikävästi asia, että pelkään hammaslääkäriä ja näen painajaisia jo ennen käyntiä ja vielä sen jälkeenkin.

      Vaan jospa tällä kertaa selviäisin näillä yksillä lääkeaineilla ja saisivat laittaa nuo hampaat lopullisesti kiinni silloin syksyllä. Ei nimittäin taida rohkeus riittää vierailla siellä useammin enää. Syytä en tähän hammaslääkärikammooni tiedä... Vaan ei kyllä kovinkaan mukava juttu, kun kuitenkin toisinaan purukaluston kanssa ongelmia on.

      • entinen pelkääjä

        Minäkin pelkäsin tolkuttomasti ikeneen pistämistä. Mutta minua hoitanut loistava hammaslääkäri osasi laittaa sen todella taitavasti eikä se sattunut yhtään. Pyydäpä ensi kerralla, että hammaslääkärisi laittaa ikenelle ensin hieman puudutetta ja pistää vasta sitten. Näin se ei satu yhtään, ei siis ollenkaan.


    • liliths_nymph

      Ensimmaisen kerran jouduin juurihoitoon n. vuosi sitten. Kyseessa oli kulmahammas joka oli jo pitkan aikaa sarkenyt aivan mielettomasti. Oireet kuitenkin lakkasivat vahan ennen kuin ennatin hammaslaakarille. Juurihoito tehtiin puudutuksessa, enka tuntenut mitaan. Hammas oli ilmeisesti kuollut, mutta hammaslaakari halusi puuduttaa "just in case". Hoitokertoja oli kaksi ja molemmilla kerroilla puudutettiin. Ajattelin, ettei juurihoito olekkaan mikaan kauhea ja kivulias toimenpide.

      Mieli muuttui pari kuukautta sitten kun jouduin taas juurihoitoon. Talla kertaa kyseessa oli jo paikattu premolaari joka oli jotenkin paassyt tulehtumaan. Hammas oireili aika voimakkaasti ennen hoitoa (sarkya, turvotusta). Juurihoito tassa hampassa sattui niin p**keleesti. Puudus ei auttanut edes minimaalisesti, ilmeisesti koska hammas oli niin tulehtunut (hammaslaakarin olisi ilmeisesti pitanyt ensin laittaa mut antibiottikuurille). Kestin siina tuolissa sita tuskaa itkien. En nyt halua ketaan pelotella, mutta kylla se sattui vietavasti. Ja uskon, etta mulla on korkea kipukynnys.

      Kahteen hampaaseen pitaisi viela tehda juurihoito, saa nahda miten kay. :/

      • aina riitä

        Se ikeneen annettava puudutus ei aina auta juurihoidossa.Oma hammaslääkärini piikitti sen puudutusaineen suoraan hampaanhermoon,jonka jälkeen se rassaus ei tuntunut enää miltään,vaikka hammas oli vielä elävä ja tulehtunut.

        Jos hammas on jo kuollut,niin silloin ei tarvita välttämättä ollenkaan puudutusta,koska kuollut hammas ei tunne mitään.


    • Hasd

      Tulin just äsken hammaslääkäristä, juurihoidon 2. kerta. Eka ei tuntunut yhtään kun puudutettiin, mutta tällä kertaa teki kyllä kipeää, vaikka puudutettiin. Hammas ei ollut tulehtunut, koska heti kun alkoi tuntua menin hammaslääkärille, ja huomasivat että paikka oli "pettänyt" alta. No nyt vielä se viimeinen helppo milloin ei puudutuskaan ilmeisesti ole välttämätön. :)

    • blah

      Ää se hirveasti satu. Pikkasen vaa pistää ku ronkitaan syvemmältä. puudutuksen loputtuakaan mitn kipujan ainakaan vielä n. 4 tuntia juurihoidosta :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      73
      1182
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      101
      1150
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      75
      1007
    4. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      993
    5. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      983
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      900
    7. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      131
      850
    8. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      828
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      805
    10. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      781
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      691
    12. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      671
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      662
    15. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      66
      659
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      640
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      637
    18. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      612
    19. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      609
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    Aihe