Voimme kaikki yrittää samaistua tilanteeseen, joka aukenee alta löytyvästä linkinstä ja miettiä hiljaa mielessämme, onko tällaisen järjestön olemassa olossa mitään Jumalallista.
http://www.aimoo.com/forum/postview.cfm?id=311102&CategoryID=3459&startcat=1&ThreadID=2651600
VT-Seuran hedelmää
9
742
Vastaukset
- siltä
Kaveri näyttää hylänneen vanhempansa ja laittaa sitä nyt vanhempiensa piikkiin. Aika outoa. He yrittävät ottaa yhteyttä ja toinen ei vastaa. Voin vain kuvitella millaista huolta vanhemmat tuntevat kun toinen pitää heitä epätietoisuudessa.
>>Kaveri näyttää hylänneen vanhempansa ja laittaa sitä nyt vanhempiensa piikkiin. Aika outoa.
Outoa se on minunkin mielestä. Ajattelehan asiaa siltä kannalta jos heidän sukunsa ei olisi missään tekemisissä jehovantodistajuuden kanssa. Vastailisiko puheluihin kenties? Olisiko mitään syytä olla vastaamatta, näillä tiedoilla?
Syy ja seuraus kannattaa aina muistaa. On mitä helpointa vierittää syytä tässä tapauksessa kokemuksensa purkaneelle, joka ei pysty vastaamaan puhelimeen kun omaa suuret henkiset paineet asiasta, kuten hän antoi jo ymmärtääkin.- sinäkin
t-i-u-k-u kirjoitti:
>>Kaveri näyttää hylänneen vanhempansa ja laittaa sitä nyt vanhempiensa piikkiin. Aika outoa.
Outoa se on minunkin mielestä. Ajattelehan asiaa siltä kannalta jos heidän sukunsa ei olisi missään tekemisissä jehovantodistajuuden kanssa. Vastailisiko puheluihin kenties? Olisiko mitään syytä olla vastaamatta, näillä tiedoilla?
Syy ja seuraus kannattaa aina muistaa. On mitä helpointa vierittää syytä tässä tapauksessa kokemuksensa purkaneelle, joka ei pysty vastaamaan puhelimeen kun omaa suuret henkiset paineet asiasta, kuten hän antoi jo ymmärtääkin.Se on kuitenkin niin, että monet vastaavassa tilanteessa olevat eivät tuolla tavalla kiusaa vanhempiaan. Ties mitä kuvittelevat, kun ajattelevat toisen olevan masentunut ja mitään yhteyttä ei saa. On tietysti terapeuttista syyllistää, myönnän sen.
Jokainen perheenjäsen määrittelee oman suhtautumisen erotettuun itse. Tämä on aivan päivän selvä asia, josta näen esimerkkejä jatkuvasti. Kirjoittaja märehtii asiaa etukäteen. sinäkin kirjoitti:
Se on kuitenkin niin, että monet vastaavassa tilanteessa olevat eivät tuolla tavalla kiusaa vanhempiaan. Ties mitä kuvittelevat, kun ajattelevat toisen olevan masentunut ja mitään yhteyttä ei saa. On tietysti terapeuttista syyllistää, myönnän sen.
Jokainen perheenjäsen määrittelee oman suhtautumisen erotettuun itse. Tämä on aivan päivän selvä asia, josta näen esimerkkejä jatkuvasti. Kirjoittaja märehtii asiaa etukäteen.>>Kirjoittaja märehtii asiaa etukäteen.
Kas syytäkin on, eikö totta.
Kertoihan hän kuinka oli isältään kysynyt joskus kuinka hän suhtautuisi mahdolliseen eroonsa. Vastaus ei jättänyt tulkinnalle varaa.- Markku_Meilo
sinäkin kirjoitti:
Se on kuitenkin niin, että monet vastaavassa tilanteessa olevat eivät tuolla tavalla kiusaa vanhempiaan. Ties mitä kuvittelevat, kun ajattelevat toisen olevan masentunut ja mitään yhteyttä ei saa. On tietysti terapeuttista syyllistää, myönnän sen.
Jokainen perheenjäsen määrittelee oman suhtautumisen erotettuun itse. Tämä on aivan päivän selvä asia, josta näen esimerkkejä jatkuvasti. Kirjoittaja märehtii asiaa etukäteen.>>Jokainen perheenjäsen määrittelee oman suhtautumisen erotettuun itse.
Hieman toisella tavalla sanailtuna: "Jokainen perheenjäsen määrittelee suhtautumisensa Vartiotorniseuran karttamissääntöön itse."
Toki karttamissääntö on laajimmin rikottu erotusperusteinen sääntö. - fffffffffffffff
Markku_Meilo kirjoitti:
>>Jokainen perheenjäsen määrittelee oman suhtautumisen erotettuun itse.
Hieman toisella tavalla sanailtuna: "Jokainen perheenjäsen määrittelee suhtautumisensa Vartiotorniseuran karttamissääntöön itse."
Toki karttamissääntö on laajimmin rikottu erotusperusteinen sääntö.>> >>Jokainen perheenjäsen määrittelee oman suhtautumisen erotettuun itse.
Juu ja erotetulla/eronneella ei ole asiaan sananvaltaa eli on alenpaa kastia ts pallo on jahveteilla. fffffffffffffff kirjoitti:
>> >>Jokainen perheenjäsen määrittelee oman suhtautumisen erotettuun itse.
Juu ja erotetulla/eronneella ei ole asiaan sananvaltaa eli on alenpaa kastia ts pallo on jahveteilla.>>Juu ja erotetulla/eronneella ei ole asiaan sananvaltaa eli on alenpaa kastia ts pallo on jahveteilla.
Näinhän tuo on. Mutta ohjeet siitä kuinka eronneisiin sukulaisiinkin tulisi suhtautua ovat selkeät.- selkeät
t-i-u-k-u kirjoitti:
>>Juu ja erotetulla/eronneella ei ole asiaan sananvaltaa eli on alenpaa kastia ts pallo on jahveteilla.
Näinhän tuo on. Mutta ohjeet siitä kuinka eronneisiin sukulaisiinkin tulisi suhtautua ovat selkeät.>Mutta ohjeet siitä kuinka eronneisiin sukulaisiinkin tulisi suhtautua ovat selkeät.
Ja seuraukset karttamisohjeen noudattamatta jättämisestä selvät. Jos jatkaa normaalia yhteydenpitoa todistajista erotettuun tai eronneeseen sukulaiseen, menettää palvelusetunsa seurakunnassa, esimerkiksi. - sööpäri.
selkeät kirjoitti:
>Mutta ohjeet siitä kuinka eronneisiin sukulaisiinkin tulisi suhtautua ovat selkeät.
Ja seuraukset karttamisohjeen noudattamatta jättämisestä selvät. Jos jatkaa normaalia yhteydenpitoa todistajista erotettuun tai eronneeseen sukulaiseen, menettää palvelusetunsa seurakunnassa, esimerkiksi.Minua asioassa huvittaa ja ärsyttää se, miten erotetut/eronneet syyllistetään.
Isosiskoni koitti tappaa itsensä huonolla menestyksellä. Kun asiasta oli sitten puhetta ex-vaimon (jt) kanssa, hän muisti mainita että tuollainen elämän repeäminen on loogista seurausta uskonnon hylkäämisen kanssa. Hän ei ollenkaan ajatellut asiaa siten, että kaikkien ystävien ja tuttujen hylkääminen voisi myös vaikuttaa. Jos oma äiti sylkee kirjaimellisesti silmille niin kyllä se saattaa masentaa vaikka olisi kuinka voimakas persoona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81258- 891135
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1031037Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51913Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62787- 81705
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli170667- 35659
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253656Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42613