Voisko joku kertoo kuka oli tai on Sittapiikki?
Sittapiikki
18
8963
Vastaukset
oli muistaakseni ns. siipeilijä, joka pyöri Juicen ja Grand Slamin hemmojen kanssa ympäri Suomea. Kuuluu siis samaan sarjaan Apon kanssa (mietin vaan, koska Appo aikoo lyhentää velkojaan...)
- Anonyymi
Ei ole siipeilijä , kuten yllä epäilee joku , ken tunne ei.
- juicerok
kyseinen sittapiikki oli herra nimeltä kimmo rinne, ähtäristä, toimi roudarina joissakin bändeissä
- Mää vaan
Eiköhän sittapiikki ole vielä hengissä, vaikuttanee Tampereella. Sittapiikille terveisiä!
- Limo57
Sittapiikki toimi sellaisessa vaatimattomassa bändissä kuin Agents roudarina ja valomiehenä sekä autonkuljettajana. Silloin hyvin alkuaikoina ennen vuotta kuin ns. Väinämöinen oli pääroudari.Sittapiikki on Topin hyvä ystävä jo lapsuuden ajoista lähtien. Toinen ähtäriäinen Agents roudari oli Metsä-Janne eli Topin serkku Janne Metsäluoma. Kukaan muu ei saanut Raulia lavalle kuin Metsä-Janne, kun Rauli "kiukutteli" takahuoneessa. Viina oli liikaa tai liian vähän.
- Kylähullu (the last)
Sittapiikille lähetetään terveisiä mm. Lopun alkua-dokumentissa ja Elävänä Helsingissä-konsertin dokumenttiosuudessa, Boogieteorian alkeet-biisin nuoteissa ja Pienestä pitäen-biisin musiikkivideolla. Muistaako joku muita mainintoja?
- radion_kuuntelija
Vuonna -86 Yleisradio esitti suorana Härmärock-konsertin ja siinä Grand Slam lähetti lavalta Sittapiikille terveisiä, kuten lähetti monelle muullekin.
Kyseisessä konsertissa Juice pahoitteli mm. sitä että hänen äänensä saattaa pettää kesken konsertin. "Kurkkuni on karhea kuin hapankorppu", mutta hyvinhän se kesti, oli ilmeisesti niin runsaasti lääkitty ennen keikkaa.
Minulle muuten selvisi vasta kyseisestä radiolähetyksestä sekin seikka, että Toni Lähteenmäki on nainen. Kun Grand Slam esitti kappaleen "Rakkauden ammattilainen", Juice ja Toni lauloivat sen ja jossain vaiheessa biisiä Juice esitteli laulajan: "tämä kaunisääninen artisti on nimeltään Toni Lähteenmäki" ja minä ihmettelin että mitä vittua, Tonihan on miehen nimi.
Olinhan minä Grand Slamin levyiltä ennenkin bongannut jonkun naisäänen, ja levynkansista nähnyt nimen Toni Lähteenmäki. Koskaan en kuitenkaan millekään keikalle ollut eksynyt niin että Lähteenmäki olisi ollut vierailijana, joten tämän asian suhteen olin täysin ummikko.
Vasta myöhemmin selvisi sitten sekin että Tonin oikea nimi on Tiina. - Tappi--
Härmärock-konsertti tuli uusintana Radiomafiasta 90-luvun alkupuolella. Sen jälkeen en ole sitä kuullut. Saisivat joskus esittää sen.
- aakue
Sittapiikki oli joku mopon/auton vika! SP lapsena aikuisten seurassa viallisen mopon ääressä kirkkaalla lapsen äänellä: "Jos siinä on sittapiikki"!! > Hautakivessäkin lukee "Sittapiikki"
- Mansesta
Sittapiikki oli eilen meidän keikalla ilmielävänä, joten hautakivi-tarina taitaa olla urbaanilegendaa ;-)
Lähteenmäen Tonihan ponnisti julkisuuteen Ilona-bändinsä keralla joskus 80-luvulla. Mm. Kesäpanosta lauloi tuo tyttöorkesteri. Joskin toisinaan bändissä taisi vaikuttaa myös muuan Sami Ruusukallio;-) - asioistatietävätaho
Mansesta kirjoitti:
Sittapiikki oli eilen meidän keikalla ilmielävänä, joten hautakivi-tarina taitaa olla urbaanilegendaa ;-)
Lähteenmäen Tonihan ponnisti julkisuuteen Ilona-bändinsä keralla joskus 80-luvulla. Mm. Kesäpanosta lauloi tuo tyttöorkesteri. Joskin toisinaan bändissä taisi vaikuttaa myös muuan Sami Ruusukallio;-)Juu ja olihan Lähteenmäki myös Heikki Silvennoisen kanssa naimisissa aikoinaan. Samoin Lähteenmäki oli Mato Valtosen kanssa vähän aikaa naimisissa, pari vihittiin Tuuliajolla-risteilyllä mutta vuotta en muista, ensimmäisellä risteilyllä se ei ainakaan tapahtunut.
- Söliferos
Sittapiikki oli erityisesti Solifer-mopoja vaivannut ongelma.
Nääs sytytystulppaan tuli aika ajoin ns piikki elektrodien väliin, joka piti mekaanisesti poistaa.
Savon puolessa tätä piikkiä kutsuttiin jopa nimellä sittapiikki - Anonyymi
Elää , mörisee ja voi hyvin. Tuosta tuo juuri läksi kotiaan kohti ajelemaan.
- Anonyymi
katso muistaakseni jyrki ohjejmaa missä frogley lähetti terveisiä sittapiikille eli hänon ehkä musiikin/muusikkijoeiden kanssa tekemisissä tekemissä ettei mikään ihan turha jätkä muusikko piireissä joten ole ajantasalla ennen kun alat tollaisia kirjoittelemaan!
- Anonyymi
frogley esiintyi silloisen yö yhtyeen rumpalina/myös lauloi siinä myös yhden biisinkin jos olen väärässä niin haistakaa v:ee terveisin eräs joka tietää eikä keksi mitään olematonta juttuja koska itsekkin vain rämpytän mitä tahansa mitä vaan käsketään koska osaan muutakin kun vain kirjoittaa!?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
frogley esiintyi silloisen yö yhtyeen rumpalina/myös lauloi siinä myös yhden biisinkin jos olen väärässä niin haistakaa v:ee terveisin eräs joka tietää eikä keksi mitään olematonta juttuja koska itsekkin vain rämpytän mitä tahansa mitä vaan käsketään koska osaan muutakin kun vain kirjoittaa!?
Sittapiikki jäi kerran hotellihuoneeseen lukkojen taa, hätääntyi ja paskoi housuunsa, ei älynnyt mennä vessaan.
- Anonyymi
Oli ajanut n. kuukausi takaperin viiksensä . Näin etuperin .
- Anonyymi
Yleisradion kuunnelmassa Armi Aavikko, siinä välissä olin elossa, esiintyy myös tämä Sittapiiki. Hän oli joskus the Boys -yhteen roudarina ja tämä yhtye soitti jonkin aikaa Dannyn ja Armin taustabändinä. Tästä aiheesta taitaa kertoa myös Froud, Marx Engels & Jung -yhtyeen kappale Danny Show. Yhteistyö päättyi katastrofaalisesti bändin huonon käytöksen takia. Taisi siinä olla Sittapiikki yhtenä pahimmista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu292468- 1322385
Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti141851Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett151673Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis731277- 1061234
- 171232
- 93967
Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks134877Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon19868