Omakustannekirjoissa ja joskus laajemmissakin
painatyuksissa olen liian usein tavannut itseäni suuresti ärsyttävää turhaa lainausmerkkien käyttöä.
"Sörkässä" ollessamme me "skidit" teimme pihalle "lumiukon". "Kovia" kokeneet "finskit" päästelivät "Suomi"-nimisellä "koopeellä" sarjoja niin että "vanjalla" menivät "vellit" väärään lahkeeseen ja "pipot" lähestulkoon "vinoon". Aloimme vaunussa tehdä "kupposia" kun veturinkuljettaja kiskaisi "jarrut" päälle.
Eikö noita tarinoita voisi joku oikolukea? Vai onko se kirjailijanvapauden riistoa ?
Toki moni seniori kirjoittaa kansakouluopeillaan mutta kirjoittamisen
halu on voimakas. Kustantaja voisi kuitenkin auttaa viimeistelyssä niin ettei muuten hyvä tarina hukkuisi turhiin väkäsiin.
Vai mitä mieltä "ite" olet ?
Meni "vellit" sekaisin
3
228
Vastaukset
- Vaikka tätä
- Sörnäinen on stadiksi Sörkka eikä suinkaan Sörkkä.
– Huolitellussa tekstissä ei käytetä "suoria lainausmerkkejä" (joita joku näkyy kutsuvan Ascii-lainausmerkeiksikin), vaan ”kaarevia kokolainausmerkkejä” (jotka tosin tämän fontin puitteissa ovat lähinnä vain vinommassa asennossa, eivät niinkään kaarevia).
Muuten olenkin jokseenkin yhtä mieltä kanssasi.
P.S. Vältä omakustannekirjojen lukemista, ihan oman mielenrauhasi vuoksi! - "Ite"
Niiltä kustantajilta, joilta tuo merkkimetsikkö pääsee painokoneille asti, lipsahtaa kansien väliin myös kuvaamasi kaltaisia "käännöksiä" (vitsi, "vitsi").
Niitä kutsutaan likekustanteiksi. Ämpärillinen punakyniä ei riittäisi korjauksiin. Eikö ole ihan hyvä, että kirjan sivua vilkaisemalla näkee heti, että se on kokemattoman kynäilijän tekele? Ei tarvitse sanaakaan lukea, sillä lainausmerkkien paljous julistaa sanomaansa.
Tosin lainausmerkkikulttuuri on yleisesti rappeutumassa, joten lainausmerkkien käyttö voi olla holtitonta muuten melko huolitelluissakin teksteissä.
Omakustanteilla ei yleensä ole oikolukijoita – eikä usein muillakaan kirjoilla. Kustantajilla on kova tarve säästää. Kustannustoimittaja ehkä korjailee pahimpia virheitä mutta keskittyy enemmänkin yleiseen sujuvuuteen ja luettavuuteen, ei niinkään kieliasun yksityiskohtiin.
Oikoluku on oikeasti kovaa työtä, teki sen miten vain. Jos se jää kirjailijan itsensä varaan, se on yleensä heikoissa kantimissa. Kirjan tekemisen loppusuoralla hän nimittäin on paitsi rättiväsynyt myös sokea omalle tekstilleen, jonka hän on siinä vaiheessa lukenut ehkä kolme neljää kertaa, jos on tehnyt kunnollista työtä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011021
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt57979Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61830Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa144788- 65695
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel102553Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto89547- 78541
- 53527
- 39518