Uskonnollisuudesta on joskus jotain hyvääkin, kunhan annostelu on kohdallaan:
http://www.tiede.fi/uutiset/uutinen.php?id=3004
Nyt kaikki uskovaisiksi
10
629
Vastaukset
- plaeh
Vielä kun tietäisi kumpaan luottaa:
"Kanadalaistutkimuksen mukaan uskonnollisten ja hengellisten Alzheimer-potilaiden sairaus saattaa edetä tavallista verkkaammin. Tutkimuksen tulokset julkaistiin arvostetussa Neurology-lehdessä."
Verkaammin = verkkaisemmin = nopeammin, eikö?
Mutta kuitenkin lopussa lukee:
"Haastatteluiden perusteella hyvin hengellisten sekä uskontoaan itsenäisesti harjoittavien Alzheimer-oireet pahenivat _hitaammin_ kuin niiden, joiden elämässä uskonasioilla oli vähäisempi merkitys."
Kumpi on oikein?- ateitse
Verkkaisemmin = Hitaammin
- Dara
Missä päin Suomea verkkainen vauhti käsitetään nopeammaksi? Minä olen aina ymmärtänyt sen tarkoittavan nimenomaan hitaampaa vauhtia... Esim. joku puhuu verkkaisesti, lähdin siitä verkkaan kävelemään = joku puhuu hitaasti, ts. normaalivauhtia hitaammin. Lähdin siitä hissukseen kävelemään...
- laatuaika
Naapurini Ateisti kuoli kun vanhana miehenä vetäs perskännit.
:)
Jos uskonnollisuus vaan tarkoittaa riskien minimoimista elämässä niin onhan se itsestään selvää että se pidentää elinikää, mutta entä sen laatua?
Jaa jaa.. ^^
- Meikku
Aivojen ränsistymisen syitä on monia. Taisi olla prismassa, että masennus tuhoaa aivosoluja ja masennuslääkkeet jopa kasvattavat uusia. Usko varmaankin ehkäisee mahdollista masennusta. Tukkoiset suonet, liian matala verenpaine ja uniapnea edesauttavat dementiaa. Aerobinen liikunta lisää prefrontaalisia aivosoluja. Uusien asioiden opettelu aikuisiässä ja vanhana ylläpitää aivojen toimintakykyä ja kasvattaa uusia aivosoluja.
Aivojen terveydelle on ymmärtääkseni hyväksi kaikenlainen toiminta ja elämäntapa, joka pitää ihmisen positiivisena ja vireänä ja pääkopan happipitoisuuden hyvänä. Jokainen valitkoon itselleen sopivan aivojen terveyden ylläpitomenetelmän.- Admira
keskustella uskisten kanssa näillä palstoilla, niin pysyy veri liikkeellä, eikä ole tukosten vaaraa. Verenpaine tosin ajoittain nousee. Mutta kyllä tämä yhtä hyvää aivojumppaa on kuin ristikoiden ratkominenkin.
pitää nuorena :D
- jeesus1
uskonnollisuus ei tarkoita mitään. on vain usko Jeesukseen Kristukseen, tai epäusko ja epäjumalien palvontaa monissa monissa erimuodoissa.
On kovin valitettavaa että tämä sanan parsi uskonnollisuus on juuri epäuskoisten lause jota he viljelevät tietämättä että se ei tarkoita mitään.
Ihan sama kuin toinen puhuisi vedestä, ja toinen hiekasta ja yhtäläisyydet ovat lähinnä vain materian eri muoto ja juoksettavuus.
Jeesus on herra amen.- annostelu
Aloituksessa mainittiin, että annostelun tulisi olla kohdallaan.
Kiitos oivasta yliannoksen esimerkistä.
- Uskiksen
tapauksessa eroa ennen ja jälkeen dementian on vaikea havaita:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä2811538Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa604119Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1253335Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2012655Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1142363Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh2051894Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3401251- 681048
Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta20957- 65850