Ajelen pääasiassa henkilöautolla työmaareissuajoja läpi Suomen ja kokemuksia on kertynyt vuosien varrella kaikenmaailman autoilijoista. Karavaanariporukka rehelllisyyden nimessä sanottuna, on kaikkein fiksukäytöksisintä ryhmää tien päällä. Ja varsinkin kun heihin suhtautuu myönteisesti, vastakaiku on moninkerroin ystävällisempää. Itsekin he valittavat lainsäädännöllistä ongelmaa; 80 km/h nopeusrajoitusta ja sen mukanaan tuomaa liitännäisongelmaa. Sama koskee myös kuorma-autoja ja rekkoja (joilla valitettavasti mittarinäyttö on poskellaan). Olen huomannut myönteisen vaikutuksen liikenteen sujumiseen, kun osa asuntautoista voi nykyään ajaa sujuvasti satasen nopeutta. Lain säätäjä voisi hyvällä omallatunnolla laajentaa satasen nopeuden koskemaan kaikkia matkailukalustoja.
Voimme jokainen mielestäni ottaa karavaanareista kohteliaisuusoppia liikenteessä.
Myös taksikuskeilla olisi paljon opittavaa...
Asiallista
6
541
Vastaukset
- provoprovo
Jo osasinkin odotella tällaista...
- rpovoilija
Viestisi ei kuulu tähän ketjuun. Kirjoittele vaikkapa tuonne puskaparkkiosastoon.......
Oletko itsekkään ymmärtänyt mitä kirjoitit?
Mihin viittaat ja pyrit kyseisellä viestinnällä? Mikä on päämääräsi, jokuhan pitää olla jos kerran aloittaa.
Esitä nyt tosiasioita edes siteeksi jos kerran noin provottaa, tai pidä mölyt mahassa.
Vanha isävainaa joskus sanoi: mies se tulee räkänokastakin vaan ei tyhjän jauhajasta. Sopinee sinuun, vai? Alapa miehistyä.
- aloittaja
joka puhuu täyttä totta, kokemusperäistä tietoa, ei kuulopuheita tai ennakkoluuloja! Harvinaista herkkua täällä! Kiitos aloittajalle!
- silmälle...
lukea vaihteeksi tämän tyyppisiä kirjoituksia. Suljetulla jäsenkeskutelupalstalla jonkin verran näitä löytyy. Viestin myönteisyys piristää olotilaa koko päiväksi.
- Paavo V
Totta kirjoitat, sillä "metsä vastaa niinkuin sinne huutaa" puolin ja toisin liikenteessäkin. Karavaanimatkailijalla on todellakin edellytykset esimerkilliseen liikennekäyttäytymiseen jo senkin takia, että ei tarvitse olla pipo kireällä ratin takana leppoisalla lomalla ollessaan. Toista on kiireellisissä työasoissaan hermona ajeleva sormennäyttäjä. En ole tavannut yhtäkään sormeilevaa vaunuilijaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista987663- 1055532
- 2664738
- 494683
- 663405
- 502768
- 582457
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222418Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292372- 412244