Koko lajiin..

aika vittuuntunut !

Ostin sitten hieman käytetyn pyörän vihdoin syksyllä, koska olen täältä lueskellut, että syyshinta on edullinen. Ensipyörä minulle.
Punnersin pitkään eri mallien ja kokojen välillä ja päädyin, useimpien ohjeen mukaan, itselleni sopivaan keskiluokan peruspyörään.
Vakuutuksen hankin kilpailutuksen jälkeen, joka on voimassa kaikkina vuodenaikoina. Varsin edullinen ja boonusta pukkaa tilille.
Tein mukavat matkareittisuunnitelmat keleistä riippumatta, kuten tosimotoristit tekevät. Parhaat reissut pakkasessa, rajuimmat räntäsateessa, kuten Tosimotoristit sanovat ja tosimotoristihan ei kelistä piittaa.
Ajattelin alkuun kiertäväni Karjalan ja käyväni Keravassa. Sitten heti etelään ja kohti Afrikan rantaa.
Tingin ajovarusteet pyörän kylkiäisiksi ja puin ne päälleni, kun noudin pelin hyväksi kehutusta liikkeestä. Starttasin kuten tapana on ja kiihdytin, kuten myös. Liikkeen pihasta kunnialla kohti seikkailuja, sekä seuraavassa vasemmalle kääntyvässä reilu, mutta voimakas työntöohjaus, ohjeittenne mukaan, kohti ulompaa ajolinjaa oikealla. Oikein tehty, kuten olette neuvoneet. Mutka vasemmalle ja pyörä ojaan oikealle, vasemmalle kyljelleen.
Nivelsiteet, nilkka, kierukka, solisluu ja coretex pilalla. Samoin pyörän kylki, etupumput, satula ja toinen änkkä. Harmitus ja lanssilla lasarettiin. Kipeää tuli !
Aikanaan kotiin ja kotona kirje yhtiöltä. Vakuutus ei korvaa, koska viranomainen todennut olosuhteisiin nähden liian suuren tilannenopeuden, josta myös sakkoa seuraa liikenteen vaarantamisesta, sekä yhtiön oma tarkastaja, liian kulunut takarengas, josta vahinko johtui, eikä täten kuulu yhtiön korvattaviin.

Hiukankos nyt svittendaalittaa. Menetin sitten juuri aloittamani työn, itselleni uuden pyörän ja luottamuksen teidän neuvoihinne.
Jos aloitan uudelleen, ostan tehokkaan pyörän, ajan sillä kovaa, enkä tee vastaohjausliikkeitä.

Terveisiä bläkkärille ja almalle kaveriltani Tim Shitthingiltä !

Nyt keppi-aikana perehdyn kyykkään ja Thai hierojien ihmeelliseen maailmaan.

Kiitos ja kirjoittelemisiin...

14

1194

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naismotoristinainen

      TOLLO voi kukaan olla joten tulin kai provosoiduksi!
      äääk
      pidä hauskaa hieronassa
      se on varmaan turvallisin laji sinulle ; )

    • opettelemaan

      Suosittelisin opettelemaan ajamaan ensin, tai mene vaikka mopo kouluun, helpottaa kummasti. Idiootti.

    • En Usko

      Vai että Keravassa? En kyllä usko, eihän siellä ole mittää.

    • tyhmyydelle

      Ei noin suurelle tyhmyydelle kukaan mahda mitään!

    • urmas--himmeli

      Ensinnäkin lähetä lasku HRK:lle sillä siinä paikassa missä kaaduit oli jäällä tai joillain muulla erittäin liukkaalla maalilla maalattu suojatie.

      Toisekseen tuosta sun kirjoituksesta ei käynyt ilmi, että käytitkö sä kääntymiseen työntöohjausta vai vastaohjausta, koska kummatkin mainittiin, mutta joka tapauksessa jos kaaduit työntöohjauksen takia niin käytä seuraavalla kerralla vastaohjausta.

      ps. ei se oo Keravassa vaan Keravalla. Muistisääntö: on ihan eri asia olla kusessa tai kusella.

      • Kra

        Keravalla tarkoittanee, että jossain siellä kaupungin rajojen sisällä.

        Keravassa tarkoittanee Keravanjokea tai -järveä, voihan sielläkin ajella talvella jos jäät kestää. Mutta kesällä ei oikein onnistu ainakaan kuivin jaloin.


      • vai niin

        Kävit siis tepsin pelillä turulla.


      • mies Tuusulalta
        vai niin kirjoitti:

        Kävit siis tepsin pelillä turulla.

        Kannatan Haukkoja, joiden kotihalli on Järvenpäällä. Ahmat on myös kelpo seura, vaikka onkin Hyvinkäästä.

        ps. asuinpaikkani on hyry länkylä


    • blackwomans

      Nyt mulla valuu kyyneleet,ei sen takia että itkisin,vaan sen takia että nauran;)

      Näppikset kastuu,meikit valuu,työnteosta ei tule mitään.
      Paras lukemani tarina pitkiin aikoihin.

      No näinhän täällä,useassa kirjoituksessa.

      Tosimotoristit,omine perään antamattominen kommentteineen.

      Timille terkkuja ja hyvää syksyä:)

      • lauloi

        Gösta vainaa.


    • Vtrele

      Kuka tuollaista muka on sanonut?
      Suosittelen jättämään tämän suoli24:sen.
      Todellinen ohje moottoripyörän ohjaamiseen on tässä:

      http://www.bajahill.net/mpohjaus.html

      Sitten suosittelen sinua menemään paremmille keskustelufoorumeille. Kuten:

      www.moottoripyörä.org
      www.motot.net
      http://www.bomber.fi/

    • Releman

      Kuka tuollaista muka on sanonut?
      Suosittelen jättämään tämän suoli24:sen.
      Todellinen ohje moottoripyörän ohjaamiseen on tässä:

      http://www.bajahill.net/mpohjaus.html

      Sitten suosittelen sinua menemään paremmille keskustelufoorumeille. Kuten:

      www.moottoripyörä.org
      www.motot.net
      http://www.bomber.fi/

      • Releman

        Näköjään internet bugittaa kun tuli liikaa samaa viestiä. Vaikka olin poissa kotoa klo 17 jälkeen


    • yhtiön tarkastajaa :=)
      ja waadi mopon myyjältä korwauksia :=)

      "ps" et olis lähös pulttipois ohjelmaan käsikirjoittajax ?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 154
      2061
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      370
      1519
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1072
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      279
      754
    5. 33
      641
    6. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      271
      639
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      12
      631
    8. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      583
    9. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      22
      547
    10. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      42
      522
    Aihe