Paras kipugeeli?

Mikä olisi

Mikä on paras kipugeeli? Voltaren? Mobilat? ZON? Onko kokemuksia?

26

49007

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se on sitten

      reseptillä.

      • Samaa

        felden on paras, tosin ilman reseptiä' saa pienemmän tuubin piroxina jossa on sama vaikuttava aine...


      • pikkutuubista suurta summaa
        Samaa kirjoitti:

        felden on paras, tosin ilman reseptiä' saa pienemmän tuubin piroxina jossa on sama vaikuttava aine...

        kun saan saman reseptillä ja korvauksin, läetän vain lääkärilleni tarvittaessa s-postia ja pyydän reseppin. Simppeliä!


    • tätitäti

      ja sain Voltarenia.

      Tosin osalla toimii, osalla ei..

    • on ykkönen

      Linnex

    • Ketorin-geliä

      Ja toimii!!!

      • tarvo.k

        Icechili Herbal balm


    • kjASOP
    • akilles ja olkapääki

      Orudis kipugeeli, joka on ketoprofeeni, on tosi hyvä . Ainoa haitta on se tahmeus, niinkku Mobilatissaki on kurja.

      • geelitön

        Huuhaa geelejä kaikki. Ne mitään auta.


    • Urheluosastoilta

      Tiikeri balsam

    • Kipuun

      Felden.

    • sh-op

      Minkälaiseen vaivaan kipugeeliä etsit?
      Kivun luonteesta ja sijainnista riippuen on markkinoilla erilaisia valmisteita, kuten esimerkiksi Mobilat, Voltaren ja Felden, jotka ovat paikallisia tulehduskipulääkkeitä nivel- ja lihassärkyyn. Esimerkiksi Hirudoid -geeli taas on ääreisverisuonia laajentava lääke, eli vaikka suonikohjujen hoidossa käytettävä. Kannattaa muistaa, että lähes kaikki kipugeelit sisältävät tulehduskipulääkettä, joten samanaikaisesti ei tulisi käyttää suun kautta otettavia tulehduskipulääkkeitä kuten Buranaa. Mikäli kipu ei helpota tai pitkittyy itsehoitovalmisteista huolimatta, niin suosittelen ottamaan yhteyttä omaan terveyskeskukseen.

    • geeli87

      Mulle on kaikkein parhaiten toiminu Piroxin geeli :)
      Ja sitten ihan se mitä saa ainakin Tokmannista olevaa hevosgeeliä.

      • Wee53121213131

        Piroxina ja 1mg parasetamoli, viikon satsi. Polvikivut katosi.


    • 2355435

      Kipugeelit vaikuttavat vain hyvin pinnallisesti eivätkä auta jos kipu vähänkin syvemmällä. Itsellä oli polven rustovamma ja lääkäri sanoi että voltarenit ja vastaavat täysin turhia sellaiseen, pitää olla tabletteina kipulääkettä jos haluaa auttavan.

      Korkeintaan pinnallisiin lihasvaivoihin voi kipugeeliä käyttää. Mutta esim jo polvi on sellainen ettei kipugeelit mitenkään voi auttaa niin syvällä ja vaikuttavat aineet häviävät pntaverenkierron mukana (lääkärin sanomaa) että parempi tabletteja ottaa. Aika mielenkiintoista kun kaikissa kipugeelimainoksissä on usein polvi esimerkkinä, vähän ristiriidassa lääkräin väitteiden kanssa. Omat kokemukset kuitenkin vahvistavat lääkärin väitteen.

      • Aoonööääåäökjhpks

        Lonkkanivelen rikkoonkin kirjoitetaan tulehduskipugeeliä. Ei ole mitään apua tai hyötyä koviin kipuihin joihin ei edes panacod tehonnut,että huuhaata on monet lääkkeet,uskomus ja lume vaikutus.
        Itse olen todennut että verenpaine ja sydän lääkkeet auttavat miten on tarkoitettu ja samoin antibiootit ja eräät kipu ja unilääkkeet. Kroonisiin koviin kipuhin ei tulehduskopulääkkeet tai panadol ole auttaneet.
        Selkä ja nivelvikaiset kärsivät jatkuvista kovista kivuista eivätkä saa hoitoa elämän laatua heikentävään ongelmaansa. Lääläreitä kiinnostaa kaikki kallis hoito ja tutkimus verovaroilla joilla voi saa mainetta esim. sydänsiirot,kasvojensiirto,miesten leikkely muka naisiksi jne.


      • Anonyymi

        No se lääkäri saa tabletti reseptistä provikkaa lääkefirmoilta mutta rasvoista ei , mulle valehteli työterveyslääkäri ettei mitään geelejä edes ole halus vaan tabletteja määrätä 😅


    • nivela

      vanha ketju mutta vastaan kuitenkin. kipugeeleistä on tehty ihan tutkimuksiakin, esim polven nivelrikossa geelillä saattaa saada polveen isommat lääkeainepitoisuudet kuin suun kautta otettavilla lääkkeillä. kaikki aineet ja hoidot ei auta kaikille, siksi kannattaa kokeilla useampia valmisteita ennen kuin toteaa koko homman huuhaaksi. kuuma ja kylmä on myös lähes ilmainen ja usein tehokas vaaraton tapa hoitaa kipua. erilaiset luontaissalvatkin saattavat auttaa, ei niistä ainakaan haittaa ole. paremman lihaskunnon hankkiminen auttaa myös monissa särkyvaivoissa.

      fyysinen kipu ja korvien väli kulkee yleensä yhdessä, kummastakin kannattaa huolehtia. särky vie mielen matalaksi ja se on ihan ymmärrettävää, sitten alakuloissaan kipua ei meinaa millään jaksaa ja olo on entistä huonompi. elikä mahdollisuuksien mukaan tarvis lähteä liikkeelle normaaleihin harrastuksiin ja toisten ihmisten seuraan. kotona yksin asioita murehtiessa kaikki vaivat vain pahenevat.

      itse pistän voltaren fortea polveen ja selkään, hyvin toimii mutta muita merkkejä en ole edes kokeillut.

    • MinunValinta

      Mobilatia käytin tuubin ja ei mitään vaikutusta, reilu viikon tauko ja kokeilin Voltaren 23,2mg ja vuorokauden aikana oli huomattavasti parempi! Käytin kantapään kipuun, kun rasittui liikaa! Myös jalkaterän venytys oli molemmissa geeleissä käytössä!

    • WilleVaasa
    • Anonyymi

      Horse Power kaksiteholinimentti.

    • Anonyymi

      Piroxin auttoi minulla jäätyneeseen olkapäähän ja siitä johtuvaan lapaluun kipuun. Pari kertaa päivässä. Ei juimi kokoajan. Tosin tähystykseen oon menossa. Sama salva auttoi mieheni polvikipuun, särky lähti. On todella hyvä kipusalva. Suosittelen.

      • Anonyymi

        Persgindol. thermo hot geeli.


    • Anonyymi

      Nyt löytyi! Pferdebalsam 500ml. Mikään muu ole auttanut, mutta tämä vihreä purkki toimii. Saksalainen tuote auttaa! Käytetään myös hevosiin, joten ei ihan köykäistä tavaraa! Saa normikaupasta! Avantouinnissa joku aikoinaan kehui tätä tuotetta ja tästä löytyy myös punainen purkki HOT ja sekin on käytössä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      112
      5158
    2. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      153
      5103
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      4772
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      3054
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      30
      2803
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      22
      2241
    7. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2204
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      42
      2017
    9. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      41
      1858
    10. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      1598
    Aihe