Todellinen

juomagallup

Muistitko juoda viime vuonna osuutesi kansallisista viinoista?

Alkoholinkulutus oli viime vuonna 10,5 litraa puhdasta alkoholia per suomalainen.

Tämä tarkoitaa n. 24,5 pullollista kunnon viskiä litran pulloissa tai vaihtoehtoisesti 707 pullollista keskiolutta (eli n. 59 mäyräkoiraa) jokaista suomalaista kohti.

Sitten jos perheessä on vanhuksia, lapsia tai muuten vaan sairaita, kuten esim. naisia, niin muistithan juoda heidänkin osuutensa?

Miten on näiden omantunnonkysymysten laita. Ethän vaan pinnannut?

27

648

    Vastaukset 27

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tunnustaa....

      Oma osuuteni jäi alle puolentoista litran.

      Ja siitäkään ei valtio saanut verotuloja senttiäkään...

    • nostaa oikeusjuttu, kun join viime vuonna noin 7 mäyristä keppanaa?

      Joku armoton on siis käynyt salaa pullollani, jota ostanut en ole.

      Itseasiassa noin 10 % kansasta saa aikaan tuon tilaston.
      Ystäviin kuulunut sellainen, joka kittasi pullon kossua päivässä.

    • vänkyrä-nainen

      mut en ihan onnistunut:)

      Vuonna 2007 join ehkä vajaa sata olutta, n. kymmenen siideriä, pari lonkkua, muutaman paukun jotain en muista mitä.

      Tää vuosi on alkanut vielä hiljaisemmin. Oon kerran juonut yhden illan verran...mut onhan täs nyt vielä reilu 10 kuukautta aikaa parantaa lukemia.:)

    • nippa nappa itseasiassa. Tasaisen tappavalla mäyris / vkl tahdilla ei vielä päästä edes tuohon. Sit kun miettii että ite kuuluu kuitenki siihen viinasiepoimpaan osaan ihmisistä mitä tuntee niin joittenkin täytyy kyllä tosissaan vetää oikein urakalla tota keittoa.

      Voikohan tuo pitää ees paikkaansa, ei ne rapajuopotkaan nyt sentään kovin monen kymmenen ihmisen osuutta pysty imemään eikä niitä todellakaan oo prosentuaalisesti niin paljoa ihmisistä.

      • tuota

        omaa laskelmaani ja tulin siihen tulokseen, että kannattaa siirtyä kokonaan noihin litran viskilekoihin. Puoli pulloa viikonlopussa ja ollaan jo keskimääräisessä tavoitteessa. Koko litran ku pyyhkäsee, niin pääsee jo vähän tuolle kirittäjäpuolelle tilastoissa.


      • vänkyrä-nainen

        kirkasta ja siihen joku 4-6 olutta on ainakin kelpo päiväannos eräälle alkoholistille. On tietysti niitä päiviä, jolloin nukkumiseen kuluu enemmän aikaa niin silloin ei ehkä mee ku se puoltoista pulloa, eikä niitä kaljoja lainkaan. Tolla tahdilla jos ympäri vuoden jatkais, niin kai ne lukemat aika kovia olis, mut selviä kausia toki on välissä joskus niin se sit tasottaa kummasti tilannetta.


    • paljolta

      tuntuu kyl.en mä noin paljon ainakaan..

      • joukossamme

        näin paljon kansanpettureita?


    • sarvikuonokas

      Etten aivan yltänyt keskikastiin..

    • sain...

      Alas vain vajaan kolmanneksen minulle osoitetusta määrästä. Melkein voisi pitää maanpetturuutena ja määrätä korvaamaan valtiolle menetetyt verotulot.

      • kyllä

        ideanpoikasta.

        Taidankin laittaa heti sähköpostia kansanedustajalleni. Lakialoite, heti!


    • Mul oli viime syksynä ainakin kahden kuukauden putki, etten maistanu piskoakaan. Enkä kesälläkään ottanu muistaakseni kuin 3 kertaa, vai oiskohan ollut viis kertaa.

      Joulukuusta alkaen olen sit pikkuhiljaa parantanut, mut ei tämänkään vuoden juomisilla voi oikein pröystäillä, on se niin vähästä ollut.

    • Hossi

      Määrää en kyllä osaa määrittää mut uskoisin et aikas hyvin oman osuuteni kulutuksesta hoidin.

      Mulla on selkee alkoholi onkelma?

      Kotonakin olis viinaa vaikka muille jakais mut ku ei kerkiä juomaan.

    • ..o..

      Todella huono omatunto kun en ole tehnyt osaani suomen kansanterveyden eteen, nuo mainittu määrä vastaa varmaan koko elämäni viinan kulutusta.

    • vastata

      Mutta sitten tökkäsi kirjoituksesi naisviha sen verran, että jää tähän.

      • ei teidän

        panosta kaivata. Kyllä me hoidellaan nämä hommat.


    • Yks muija.........

      ...nytkin kalja menos......kurkust alas.......ei huolta,,,,heh

    • Vaikka parhaani yritin. 10 pulloa olutta viikkoon ois varmaan se rehellinen tahti. Siihen sit varmaan 4 paukkua kirkasta kyytipojaks niin oon jo varmasti oman keskikulutuksen yläpuolella, mut ei riitä siltikään.

    • -PB-

      Veikkaan että viime vuonna join alle 10litraa siideriä/valkoviiniä sekä ehkä desin verran vodkaa.

    • "Sitten jos perheessä on vanhuksia, lapsia tai muuten vaan sairaita, kuten esim. naisia, niin muistithan juoda heidänkin osuutensa?"

      Meikäläisen pitäis kiskoa vuodessa 2828 pulloa keppanaa, ehkä se koreina kuulostais inhimillisemmältä...118 korillista, ei. Entäs päiväannos...7.8 pulloa joka ikinen päivä.

    • Marie-Cecile

      "Muistitko juoda viime vuonna osuutesi kansallisista viinoista?"

      No en selkeästi. Voi luoja, vuodessa 59 mäyräkoiraa. Eli reilu mäyris viikossa suomalaisten keskim.kulutus?! Eli varmaan alkoholia juovien osuus on keskim 2 mäyristä viikossa? Missä välissä ihmiset ehtivät juomaan näin paljon?! :O

      "Sitten jos perheessä on vanhuksia, lapsia tai muuten vaan sairaita, kuten esim. naisia, niin muistithan juoda heidänkin osuutensa?"

      Oma osuuskin on nyt jäänyt vähän laihaksi...

      "Miten on näiden omantunnonkysymysten laita. Ethän vaan pinnannut?"

      Nyt on tullut hieman pinnattua, täytynee alkaa tsemppaamaan aika toden teolla. :P

    • Aurinko79-

      Mun panostus tais jäädä aika runsaasti alle tuon keskikulutuksen...

      • kyllä

        ajattelinkin, että enemmän niinku miesten harteille tämä homma kuuluu, jotta saadaan veroeurot kasaan.


      • Aurinko79-
        kyllä kirjoitti:

        ajattelinkin, että enemmän niinku miesten harteille tämä homma kuuluu, jotta saadaan veroeurot kasaan.

        Oishan sitä toki terveellisempiäkin tapoja kartuttaa verovaroja, mutta kukin tyylillään.

        707 pulloa olutta... Hemmetti, en kyllä jaksais katella äijää joka litkii tuollasen määrän olutta vuosittain...


      • jos
        Aurinko79- kirjoitti:

        Oishan sitä toki terveellisempiäkin tapoja kartuttaa verovaroja, mutta kukin tyylillään.

        707 pulloa olutta... Hemmetti, en kyllä jaksais katella äijää joka litkii tuollasen määrän olutta vuosittain...

        sinä juot noin vähän, niin sittenhän minun täytyy vetää se sinunkin satsi. Jotain 1200-1300 pulloa/vuosi.


    • Papeete1

      Kyllä nyt jäi reilusti alle. Ostin koko viime vuonna kaksi pulloa kaljaa, kun piti alkaa treenaan ryyppäämistä. Sain n. puoli pulloa kakottua sitä sontaa kurkusta alas, ja loput viskasin viemäriin. Toisen pullon löysin monen kuukauden päästä kaapin perältä ja siinä oli jo eräpäivä lähellä joten kaadoin senkin viemäriin. Eli voidaan varmaan mun saldoksi kuitenkin laskea kokonaan toi kaksi pulloa kaljaa viime vuodelle, joten kauaksi jäin tuosta määrästä. Voivoi ja tänä vuonna en ole vielä saanut mitään alkoholipitoista sisääni.

      Onhan tässä vielä vuotta vaikka kuinka paljon jäljellä, joten voin kyetä vielä vaikka minkälaiseen suoritukseen kansalaisvelvollisuuteni täyttämisessä.

      • jaa-a....

        Kahden kuukauden satsi: 15 pulloa punaviiniä tai valkkaria, pullo tequilaa, pullo vodkaa, pullo skumppaa, erinnäinen määrä olutta (meniskö joku 15 pulloa), 10 cl baileysiä, muutama pullo breezeriä, erinnäisiä annoksia viiniä (20 x 12 cl on jo lähellä).

        Ja kävin kuutena päivänä viikossa töissä/koulussa.
        Pistäkää paremmaksi.
        Olen nainen.

        Eikä tämä onneksi tapahtunut Suomessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      1079
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      967
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      773
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      62
      679
    5. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      656
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      608
    8. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      131
      591
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      579
    10. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      558
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      537
    12. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      518
    13. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      463
    14. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      46
      458
    15. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      443
    16. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      40
      433
    17. 42
      429
    18. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      92
      421
    19. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      18
      420
    20. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      31
      412
    Aihe