Huomaan hämmästyksekseni että tätä palstaa on siivottu ja että lusteitten mukana on nyhtäisty vehnääkin. Voihan kuitenkin olla niin että vehnä häiritsee viljelijää jos hän on mielistynyt lusteisiin.
Olen kirjoittanut tällä palstalla Raamattuun pitäytyviä kirjoituksia. Tarkoitukseni on ollut ja on tuoda esiin Jumalan Sanan totuutta vilpittömille lukijoille. Viimeisin kirjoitukseni "Pyhä Henki, Jeesus ja Isä" on poistettu. Jos joku on kiinnostunut lukemaan tuon kirjoituksen, niin se löytyy kristinuskon Pyhä Henki palstalta.
Kirjoitukseni koskevat mielestäni hyvin paljon Jehovalaisuutta. Tuonhan esiin Raamatun totuutta, jota Jehovan Todistajilla on vaikeata osoittaa vääräksi Raamatun Sanalla. Kirjoituksillani pyrin osoittamaan Jehovan Todistajien opin vääräksi sekä ohjaamaan lukijaa Herran Jeesuksen Kristuksen luokse ja Hänen oppiinsa.
On hyvä että palstalla on jonkin asteinen sensuuri. Olen kärsinyt monista asiattomista kirjoituksista tällä palstalla ja olen harkinnut hakea palstan seriffin virkaa. En kuitenkaan katso olevani siihen sopiva koska en ole JT. En myöskään halua sitoa itseäni käymään palstalla joka päivä. Siihen ei minulla ole mahdollisuutta.
Palstan siivousta
6
407
Vastaukset
>>Huomaan hämmästyksekseni että tätä palstaa on siivottu ja että lusteitten mukana on nyhtäisty vehnääkin.
Jep, siivottu on. Etusivulla oli sen verran monta 'roska-avausta', että päätin ilmoittaa asiattomista avauksista ylläpidolle.
>>Voihan kuitenkin olla niin että vehnä häiritsee viljelijää jos hän on mielistynyt lusteisiin.
Ylläpito on määritellyt tämän lusteen ja se ei tainnut nyt mennä ihan sinun mallisi mukaan.
>>Kirjoitukseni koskevat mielestäni hyvin paljon Jehovalaisuutta.
Poistetussa kirjoituksessa ei taidettu mainita mitään jehovantodistajuuteen liittyvää sanallakaan, vaan saarnasit ainoastaan omaa raamatuntulkintaasi.
>>ja olen harkinnut hakea palstan seriffin virkaa. En kuitenkaan katso olevani siihen sopiva koska en ole JT.
Jos katsot erilaisten saarnojesi täyttävän keskustelunavausten kriteerit Jehovan todistajat-palstalla, on ehkä parempi ettet haekaan tuohon virkaan.
Ei kai se nyt oikeasti voi olla niin vaikeaa tehdä Jehovan todistajat-palstalle avauksia jotka selvästi liittyvät jehovantodistajuuteen?
Ps. Siinä on tainnut lähteä Jeftan päivän tekstit siinä missä sinun ja Kokiksen saarnatkin.- RaM
Erinomaista toimintaa.
>>> Etusivulla oli sen verran monta 'roska-avausta', että päätin ilmoittaa asiattomista avauksista ylläpidolle.
jaikal kirjoitti:
>>> Etusivulla oli sen verran monta 'roska-avausta', että päätin ilmoittaa asiattomista avauksista ylläpidolle.
>>Oliko kirjoitukseni mielestäsi asiaton vai sisälsikö se mielestäsi liian paljon Raamatun totuutta?
Se ei sisältänyt selvää linkkiä jehovantodistajuuteen, se riittää mielestäni. Jo se että kirjoitus löytyy toiselta palstalta kertoo ettei sen paikka ole täällä.
Ymppää noihin kirjoituksiisi jotain mielipiteitä, ajatuksia tai kysymyksiä jehovantodistajuutta koskien, niin sehän on jo siinä. Ei se ole kovinkaan vaikeaa, varsinkaan sinulle kun olet ilmeisesti aiheeseen jonkin verran perehtynyt.t-i-u-k-u kirjoitti:
>>Oliko kirjoitukseni mielestäsi asiaton vai sisälsikö se mielestäsi liian paljon Raamatun totuutta?
Se ei sisältänyt selvää linkkiä jehovantodistajuuteen, se riittää mielestäni. Jo se että kirjoitus löytyy toiselta palstalta kertoo ettei sen paikka ole täällä.
Ymppää noihin kirjoituksiisi jotain mielipiteitä, ajatuksia tai kysymyksiä jehovantodistajuutta koskien, niin sehän on jo siinä. Ei se ole kovinkaan vaikeaa, varsinkaan sinulle kun olet ilmeisesti aiheeseen jonkin verran perehtynyt.erittäin hyvästä ja asiallisesta vastauksestasi.
Taidat olla psykologi??? Heh hee!!!
Tiedän että poistettu kirjoitukseni sisälsi ainoastaan Raamatun opetusta. Haluan kuitenkin kirjoituksillani ottaa esille sellaisia asioita, joita Jehovan todistajat eivät luultavasti missään ota esille. Haluan näin herättää teidän omiatuntojanne näkemään Raamatun valossa Vartiotorniseuran opin puutteita ja suoranaisia virheitä.
Keskustelun avaukset tulisi tietysti olla nimenomaan keskustelun avauksia eikä saarnaamista. Ymmärrän tämän.
Pyrin jatkossa tekemään avauksia joissa otan esille JT:n oppeja jotka mielestäni eivät ole Raamatun mukaisia. Olen jo ottanut esille monta sellaista oppia aikaisemmissa avauksissani. Olen myös tehnyt kysymyksiä saamatta niihin Raamatulla perusteltuja vastauksia. Siksi olen kirjoittanut opetuskirjoituksia joihin en odotakaan Raamatulla perusteltuja vastaväitteitä.
ei ollut tarkoitus loukata sinun uskoasi. Syy miksi lainasin Greberin kirjoituksia on se että Vt-seura ja Johannes Greber kuuluivat erottomattomasti yhteen 1930-luvulla.
Vastoin omia opetuksiaan seura lainasi ahkerasti Greberin spriritististä uuden testamentin käännöstä. Jokaisella on toki oikeus uskoonsa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512264Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251058Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82972Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54883- 68873
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126853Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753