Järjestön kaksinaamaisuus 2009

Voimantorni

Juuri ilmestyneessä Herätkää! -lehdessä Jehovan todistajien johdon omahyväisyys paistaa jälleen hyvin läpi ja omakehu haisee.

Lehden pääkirjoitussarja käsittelee juomaveden riittävyyttä maapallolla. Sivuilla 8 ja 9 esitetään asiaan kuitenkin hengellinen sovellus:

"Puhuessaan samarialaiselle naiselle lähteellä Jeesus viittasi totuuden vesiin, jotka pulppuavat Jumalan sanasta ja merkitsevät elämää. Jehovan todistajat kannustavat sinua maistamaan näitä puhtaita vesiä."

Olisi hyvä tajuta, että sellainen henkilö, joka ryhtyy ammentamaan Raamatusta 'puhtaita totuuden vesiä' Jehovan todistajien kanssa, ei suinkaan voi tutkia Raamattua siten kuin Raamatussa sanotaan. 'Puhtaat totuuden vedet' tarkoittavat nimenomaan Jehovan todistajien virallista tulkintaa Raamatusta. Tämä tulkinta on "totuus", eikä sille ole vaihtoehtoja. Tätä asiaa ei muuta millään tavalla sekään, että kyseinen "totuus" on yli sadan vuoden ajan muuttunut kymmeniä kertoja.

Tulee mieleen myös se Jehovan todistajien julkaisussa esitetty kuvaus vesilasista, jossa ei pitäisi olla tippaakaan myrkkyä; sellainen olisi tosi uskonto. Tuon kuvauksen mukaan kaikissa väärissä uskonnoissa on myrkkyä. Mutta miten tämän kanssa sopii yhteen esimerkiksi se, että Jehovan todistajien järjestö on tarkoituksellisesti valehdellut jäsenilleen yli viidenkymmenen vuoden ajan?

Palataksemme takaisin tammikuun 2009 Herätkää! -lehteen, tuo alussa mainittu kirjoitussarja sisälsi erikseen myös tekstilaatikon, joka oli otsikoitu: "Ovatko uskonnot onnistuneet sammuttamaan janon?" Aluksi siinä todetaan, että monet nykyajan suuret uskontokunnat eivät ole auttaneet ratkaisemaan ihmisten ongelmia, vaan pikemminkin pahentaneet niitä. Esimerkkinä mainitaan jälleen tuttu katolinen kirkko. Sitten tekstilaatikko jatkaa:

"Tämän lisäksi kirkko on sotkeutunut lukuisiin skandaaleihin, kun papit ovat kavaltaneet varoja tai käyttäneet seksuaalisesti hyväkseen lapsia. Useimpien uskontokuntien vedet ovat totisesti saastuneita."

Jos valtakirkkojen opetukset ja toiminta on saastunutta, niin miten voidaan sanoa, että "USEIMPIEN uskontokuntien vedet ovat totisesti saastuneita"? Onhan valtakirkkojen lisäksi olemassa lukuisia muitakin uskontokuntia ja uskonnollisia ryhmiä. Tämä on selvästi johdattelevaa aiheenkäsittelyä, johon Jehovan todistajat syyllistyvät lähes jokaisessa julkaisussaan.

Yhtään vähäisempi seikka ei ole sekään, että Jehovan todistajien omassa keskuudessa pedofiileja on suojeltu pitkään ja hartaasti, jotta JÄRJESTÖN maine ei kärsisi. Eikä kyse ollut vain yhdestä tai kahdesta tapauksesta.

http://lawstation.blogspot.com/2008/07/judging-amy-jehovahs-witnesses-sued-for.html

http://writ.news.findlaw.com/hamilton/20070125.html

24

1465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuo että vt-seura kritisoi moita uskontoja sellaisista asioista, joissa sen oma pesä on vähintäänkin yhtä likainen, oli minulle henkilökohtaisesti iso shokki aikoinaan ymmärtää. Se oli yksi iso asia havahduttamaan todellisuuteen siitä mitä vt-seuran vilpittömyyteen ja ylivertaisuuteen todellisuudessa tulee.

      Jotenkin en vain saata ymmärtää ihmisiä, jotka ovat tietoisia vt-seuran pedofiilien suojelusta ynnä muusta likaisesta pelistä, mutta silti jatkavat järjestön riveissä ja sen hehkutusta kuin ei mitään olisi tapahtunut.

    • Missä mennään?

      Ja missähän asiassa?

      • vanhoja asioita
        tarjolla... kirjoitti:

        Tästä M.Meilon esittämänä kolmekin pyytämääsi esimerkkiä.

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000020384367

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000020384448

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000020384519

        Tässä puhuttiin 50 v kestäneestä valehtelusta. Voisitko tarkentaa, mistä on valhedeltu viimeiset 50v?


      • vanhoja asioita kirjoitti:

        Tässä puhuttiin 50 v kestäneestä valehtelusta. Voisitko tarkentaa, mistä on valhedeltu viimeiset 50v?

        >>Tässä puhuttiin 50 v kestäneestä valehtelusta. Voisitko tarkentaa, mistä on valhedeltu viimeiset 50v?

        No tuo koko horina vuoden 1914 raamatullisisesta profeetallisuudestahan on vähintäänkin viidenkymmenen vuoden kusetusta. Varsinkin kun vt-seura on tietoinen ko. opin huuhaakertoimesta. Tuo voidaan ymmärtää vaikka sadaksikin vuodeksi tietoista valehtelua. Ihan kuinka vain, valitse vapaasti.


      • avoimin mielin
        t-i-u-k-u kirjoitti:

        >>Tässä puhuttiin 50 v kestäneestä valehtelusta. Voisitko tarkentaa, mistä on valhedeltu viimeiset 50v?

        No tuo koko horina vuoden 1914 raamatullisisesta profeetallisuudestahan on vähintäänkin viidenkymmenen vuoden kusetusta. Varsinkin kun vt-seura on tietoinen ko. opin huuhaakertoimesta. Tuo voidaan ymmärtää vaikka sadaksikin vuodeksi tietoista valehtelua. Ihan kuinka vain, valitse vapaasti.

        jos luemme Danielin toisesta luvusta, voimme havaita, että kuvaus patsaasta liittyy aikoihin ja Dan 2: 44 vahvistaakin:

        "Noiden kuninkaiden aikana on taivaan Jumala pystyttävä valtakunnan, joka ei ikinä tuhoudu, eikä sitä valtakuntaa anneta toiselle kansalle. Se murskaa lopullisesti kaikki nuo valtakunnat, ja se pysyy ikuisesti

        Ensinäkin on oleva muita valtakuntia, ennen Jumalan valtakuntaa.

        Danielin kirja koskee erilaisia profetioita ajoista ja esim Dan 4:

        17 (4:14) Valvojaenkelit ovat tämän asian päättäneet, pyhät enkelit tästä sanansa sanoneet, jotta elävät tulisivat tietämään, että Korkein hallitsee ihmisten valtakuntia ja että hän antaa kuninkuuden kenelle tahtoo ja voi nostaa valtaan alhaisimmankin ihmisistä

        Dan 7 luku jatkaa samaa aikajärjestystä noudattavaa profetointia

        14 ja hänelle annettiin valta, kunnia ja kuninkuus, kaikkien kansojen, kansakuntien ja kielten tuli palvella häntä. Hänen valtansa on ikuinen valta, joka ei katoa, eikä hänen kuninkuutensa koskaan häviä.

        Luvussa kuullaankin jo 3 ja puoli aikaa ja lopussa sanotaan näin

        puoleksi ajaksi. [Dan. 11:36; 1. Makk. 1:46,47 | Dan. 12:7; Ilm. 12:14]
        26 Mutta oikeus on istuva tuomitsemaan, ja hänen valtansa otetaan häneltä pois, se tuhotaan ja hävitetään lopullisesti.
        27 Kuninkuus ja valta ja valtakuntien mahti kaiken taivaan alla annetaan Korkeimman pyhien kansalle. Sen kansan valtakunta on ikuinen valtakunta, ja kaikki vallat palvelevat ja tottelevat sitä.
        28 Tähän päättyy kertomus. Minua, Danielia, pelottivat nämä ajatukseni, niin että minä kalpenin, mutta tämän asian minä säilytin sydämessäni. [Dan. 10:8]


        Profeetallisilla kertomuksilla oli siis tähtäin jossakin muussa kuin yksinomaa Nebukadnessarille tarkoitettu juttu.

        Sama teema toistuu kahdeksannessa luvussa

        26 Ja näky illoista ja aamuista, jonka sait, on tosi. Mutta pidä salassa se näky, sillä se koskee tulevia päiviä."

        Dan 9 puhuu vuosiviikoista

        Seitsemänkymmentä vuosiviikkoa eli seitsemänkymmentä kertaa seitsemän vuotta KR-92

        Dan 12 luku käsittelee aikoja näin


        8 Minä kuulin, mutta en ymmärtänyt. Ja minä sanoin: "Herrani, miten tämä kaikki päättyy?"
        9 Hän sanoi: "Mene, Daniel. Totisesti, nämä asiat ovat salatut ja sinetöidyt lopun hetkeen saakka.
        10 Monet seulotaan, sulatetaan ja puhdistetaan, mutta jumalattomat elävät jumalattomina, eikä kukaan jumalattomista ole tätä ymmärtävä. Mutta viisaat ymmärtävät. [Dan. 11:35]
        11 Siitä ajasta, jolloin päivittäinen uhri lakkautetaan ja turmion iljetys pystytetään, on kuluva tuhatkaksisataayhdeksänkymmentä päivää. [Dan. 8:14, 11:31]
        12 Onnellinen se, joka jaksaa odottaa ja kestää tuhatkolmesataakolmekymmentäviisi päivää!
        13 Mutta mene sinä siksi kunnes loppu tulee, lepää ja nouse saamaan osasi aikojen lopussa


        Jos vuosiviikot muutettiin päiviksi niin voisiko tulkinnan mukaan myös jo Dan 4 luvussa mainittujen 7 ajan tarkoittavan jotain erityistä aikaa?

        Luku alkaa näin

        1 (3:31) Kuningas Nebukadnessarin viesti kaikille maailman kansoille, kansakunnille ja kielille: "Kaikkinainen menestys teille!
        2 (3:32) Olen nähnyt hyväksi kertoa ne ennusmerkit ja ihmeet, jotka korkein Jumala on minulle näyttänyt.
        3 (3:33) -- Kuinka ihmeelliset ovatkaan hänen merkkinsä, kuinka suuret hänen tekonsa! Hänen valtakuntansa on ikuinen valtakunta, hänen kuninkuutensa pysyy polvesta polveen.

        ja myöhemmin näin

        Valvojaenkelit ovat tämän asian päättäneet, pyhät enkelit tästä sanansa sanoneet, jotta elävät tulisivat tietämään, että Korkein hallitsee ihmisten valtakuntia ja että hän antaa kuninkuuden kenelle tahtoo ja voi nostaa valtaan alhaisimmankin ihmisistä

        Seitsemän aikaa voisi ehkä tulkita Jumalan valtakuntaa koskevan ajan alkamiskohdaksi

        Sinä näit pyhän valvojaenkelin laskeutuvan taivaasta ja sanovan: 'Hakatkaa poikki se puu ja hävittäkää se, mutta jättäkää sen kanto maahan, rauta- ja pronssikahleissa ruohikkoon, ja kastukoon se yökasteesta ja saakoon elantonsa yhdessä eläinten kanssa, kunnes seitsemän vuotta on kulunut.'
        24 (4:21) "Unen selitys on tämä, kuningas, ja se on Korkeimman päätös herrani ja kuninkaani kohtalosta:
        25 (4:22) Sinut ajetaan pois ihmisten joukosta, ja olet asuva villieläinten parissa. Härkien tavoin olet saava ruohoa ruoaksesi, ja yökaste on sinut kasteleva. Seitsemän vuotta vierii sinun ylitsesi, kunnes opit tietämään, että Korkein on hallitsija ihmisten valtakunnassa ja että hän antaa sen kuninkuuden kenelle tahtoo


        Koska profetiat ovat Danielin kirjassa kokoajan toistaneet samaa teemaa "Kun Jumalan valtakunta alkaisi hallita."

        Miksemme voisi tulkita siis 2520 päivää (seitesemää aikaa)vuosiviikkojen ohella päiviksi, kuten jo Mooseksen aikana vakoojat vakoili 40 päivää, josta tuomio tuli myöhemmin 40 vuotta erämaareippailua vuosi kutakin päivää kohti, koska päivissä olisi vaikea ymmärtää eikä se sovaltuisikaan valtakuntien syntymisiin ja kukistumisiin?

        Vuodet olisivat loogisempi vaihtoehto.

        Kokonaan toinen juttu on tietenkin, mistä vuosien laskenta alkaisi ja mihin päättyisi-
        Nyt kuitenkin kaikki aikalaskelmat experttienkin mukaan ovat hypoteettisiä eli oletuksi nykytietämyksen mukaan, mutta ei välttämättä faktaa ja suljettua totuutta.

        Teoria siitä, että Raamattu on Jumalan sana ja luotettava ainakin sen oman väitteen mukaan - on tietenkin siihen uskovan lähtökohta, joka tosin voi olla monesta kehäpäätelmää, mutta sekään ei pois sulje, etteikö niin voisi olla.

        Kuitenkin meidän on muistettava se tosiasia, että me elämme ensikertaa historian aikana uhan alla, joka voi tuhota koko ihmiskunnan pelkästään ihmisen toimesta(ydintuhonuhka).

        Pitäisikö Jumalan toimia siis ennen sellaista?

        En väitä henkilökohtaisesti, että seitsemän aikaa soveltuvat juuri, kuten todistajat sanovat, mutta en sulje sitä poiskaan, sillä ko laskelma ei alunperinkään ole pelkästään todistajien keksintöä, vaan sitä on jo vilauteltu 1700 luvulta lähtien.

        Kyse on enemmänkin uskosta ja tulkinnasta, kenties ei tietoisesta valhtelusta, vaikka jotkut sanovatkin todistajien kaunistelevan sitä tosiasiaa, miten juuri nykyselitykseen on päädytty. Onko sellainen sitten luottamuksen arvoista on kokonaan toinen juttu.


      • Markku_Meilo
        vanhoja asioita kirjoitti:

        Tässä puhuttiin 50 v kestäneestä valehtelusta. Voisitko tarkentaa, mistä on valhedeltu viimeiset 50v?

        >>Voisitko tarkentaa, mistä on valhedeltu viimeiset 50v?

        Et siis ole lukenut noita esitettyjä linkkejä, vaan ilmeisesti kyselet kyselemisen ilosta.

        Vuonna 1943 kun Vartiotorniseura siirsi Jeesuksen paluun lopullisesti ja perusteluin vuodesta 1874 vuoteen 1914, siinä samassa julkaisussa Fred Franz oli epärehellinen ja piilotteli tekstissään sitä tosiasiaa, että siihen asti Jeesuksen paluu oli tosiasiallisesti ollut vuodessa 1874. Jos olet kovin tarkka tuon vuosimäärän ja suoran törkeän valehtelun suhteen, niin voit tarkistaa Olkoon Jumala totinen -kirjan (julkaistu englanninkielellä vuonna 1946) sivun 195 valehtelun ja laskea siitä tähän päivään.

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000020384367


      • Katson asiaa
        Markku_Meilo kirjoitti:

        >>Voisitko tarkentaa, mistä on valhedeltu viimeiset 50v?

        Et siis ole lukenut noita esitettyjä linkkejä, vaan ilmeisesti kyselet kyselemisen ilosta.

        Vuonna 1943 kun Vartiotorniseura siirsi Jeesuksen paluun lopullisesti ja perusteluin vuodesta 1874 vuoteen 1914, siinä samassa julkaisussa Fred Franz oli epärehellinen ja piilotteli tekstissään sitä tosiasiaa, että siihen asti Jeesuksen paluu oli tosiasiallisesti ollut vuodessa 1874. Jos olet kovin tarkka tuon vuosimäärän ja suoran törkeän valehtelun suhteen, niin voit tarkistaa Olkoon Jumala totinen -kirjan (julkaistu englanninkielellä vuonna 1946) sivun 195 valehtelun ja laskea siitä tähän päivään.

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000020384367

        Olen kommentoinut jo kaunistelua ko asiassa

        "En väitä henkilökohtaisesti, että seitsemän aikaa soveltuvat juuri, kuten todistajat sanovat, mutta en sulje sitä poiskaan, sillä ko laskelma ei alunperinkään ole pelkästään todistajien keksintöä, vaan sitä on jo vilauteltu 1700 luvulta lähtien.

        Kyse on enemmänkin uskosta ja tulkinnasta, kenties ei tietoisesta valhtelusta, vaikka jotkut sanovatkin todistajien kaunistelevan sitä tosiasiaa, miten juuri nykyselitykseen on päädytty. Onko sellainen sitten luottamuksen arvoista on kokonaan toinen juttu."


      • avoimin mielin kirjoitti:

        jos luemme Danielin toisesta luvusta, voimme havaita, että kuvaus patsaasta liittyy aikoihin ja Dan 2: 44 vahvistaakin:

        "Noiden kuninkaiden aikana on taivaan Jumala pystyttävä valtakunnan, joka ei ikinä tuhoudu, eikä sitä valtakuntaa anneta toiselle kansalle. Se murskaa lopullisesti kaikki nuo valtakunnat, ja se pysyy ikuisesti

        Ensinäkin on oleva muita valtakuntia, ennen Jumalan valtakuntaa.

        Danielin kirja koskee erilaisia profetioita ajoista ja esim Dan 4:

        17 (4:14) Valvojaenkelit ovat tämän asian päättäneet, pyhät enkelit tästä sanansa sanoneet, jotta elävät tulisivat tietämään, että Korkein hallitsee ihmisten valtakuntia ja että hän antaa kuninkuuden kenelle tahtoo ja voi nostaa valtaan alhaisimmankin ihmisistä

        Dan 7 luku jatkaa samaa aikajärjestystä noudattavaa profetointia

        14 ja hänelle annettiin valta, kunnia ja kuninkuus, kaikkien kansojen, kansakuntien ja kielten tuli palvella häntä. Hänen valtansa on ikuinen valta, joka ei katoa, eikä hänen kuninkuutensa koskaan häviä.

        Luvussa kuullaankin jo 3 ja puoli aikaa ja lopussa sanotaan näin

        puoleksi ajaksi. [Dan. 11:36; 1. Makk. 1:46,47 | Dan. 12:7; Ilm. 12:14]
        26 Mutta oikeus on istuva tuomitsemaan, ja hänen valtansa otetaan häneltä pois, se tuhotaan ja hävitetään lopullisesti.
        27 Kuninkuus ja valta ja valtakuntien mahti kaiken taivaan alla annetaan Korkeimman pyhien kansalle. Sen kansan valtakunta on ikuinen valtakunta, ja kaikki vallat palvelevat ja tottelevat sitä.
        28 Tähän päättyy kertomus. Minua, Danielia, pelottivat nämä ajatukseni, niin että minä kalpenin, mutta tämän asian minä säilytin sydämessäni. [Dan. 10:8]


        Profeetallisilla kertomuksilla oli siis tähtäin jossakin muussa kuin yksinomaa Nebukadnessarille tarkoitettu juttu.

        Sama teema toistuu kahdeksannessa luvussa

        26 Ja näky illoista ja aamuista, jonka sait, on tosi. Mutta pidä salassa se näky, sillä se koskee tulevia päiviä."

        Dan 9 puhuu vuosiviikoista

        Seitsemänkymmentä vuosiviikkoa eli seitsemänkymmentä kertaa seitsemän vuotta KR-92

        Dan 12 luku käsittelee aikoja näin


        8 Minä kuulin, mutta en ymmärtänyt. Ja minä sanoin: "Herrani, miten tämä kaikki päättyy?"
        9 Hän sanoi: "Mene, Daniel. Totisesti, nämä asiat ovat salatut ja sinetöidyt lopun hetkeen saakka.
        10 Monet seulotaan, sulatetaan ja puhdistetaan, mutta jumalattomat elävät jumalattomina, eikä kukaan jumalattomista ole tätä ymmärtävä. Mutta viisaat ymmärtävät. [Dan. 11:35]
        11 Siitä ajasta, jolloin päivittäinen uhri lakkautetaan ja turmion iljetys pystytetään, on kuluva tuhatkaksisataayhdeksänkymmentä päivää. [Dan. 8:14, 11:31]
        12 Onnellinen se, joka jaksaa odottaa ja kestää tuhatkolmesataakolmekymmentäviisi päivää!
        13 Mutta mene sinä siksi kunnes loppu tulee, lepää ja nouse saamaan osasi aikojen lopussa


        Jos vuosiviikot muutettiin päiviksi niin voisiko tulkinnan mukaan myös jo Dan 4 luvussa mainittujen 7 ajan tarkoittavan jotain erityistä aikaa?

        Luku alkaa näin

        1 (3:31) Kuningas Nebukadnessarin viesti kaikille maailman kansoille, kansakunnille ja kielille: "Kaikkinainen menestys teille!
        2 (3:32) Olen nähnyt hyväksi kertoa ne ennusmerkit ja ihmeet, jotka korkein Jumala on minulle näyttänyt.
        3 (3:33) -- Kuinka ihmeelliset ovatkaan hänen merkkinsä, kuinka suuret hänen tekonsa! Hänen valtakuntansa on ikuinen valtakunta, hänen kuninkuutensa pysyy polvesta polveen.

        ja myöhemmin näin

        Valvojaenkelit ovat tämän asian päättäneet, pyhät enkelit tästä sanansa sanoneet, jotta elävät tulisivat tietämään, että Korkein hallitsee ihmisten valtakuntia ja että hän antaa kuninkuuden kenelle tahtoo ja voi nostaa valtaan alhaisimmankin ihmisistä

        Seitsemän aikaa voisi ehkä tulkita Jumalan valtakuntaa koskevan ajan alkamiskohdaksi

        Sinä näit pyhän valvojaenkelin laskeutuvan taivaasta ja sanovan: 'Hakatkaa poikki se puu ja hävittäkää se, mutta jättäkää sen kanto maahan, rauta- ja pronssikahleissa ruohikkoon, ja kastukoon se yökasteesta ja saakoon elantonsa yhdessä eläinten kanssa, kunnes seitsemän vuotta on kulunut.'
        24 (4:21) "Unen selitys on tämä, kuningas, ja se on Korkeimman päätös herrani ja kuninkaani kohtalosta:
        25 (4:22) Sinut ajetaan pois ihmisten joukosta, ja olet asuva villieläinten parissa. Härkien tavoin olet saava ruohoa ruoaksesi, ja yökaste on sinut kasteleva. Seitsemän vuotta vierii sinun ylitsesi, kunnes opit tietämään, että Korkein on hallitsija ihmisten valtakunnassa ja että hän antaa sen kuninkuuden kenelle tahtoo


        Koska profetiat ovat Danielin kirjassa kokoajan toistaneet samaa teemaa "Kun Jumalan valtakunta alkaisi hallita."

        Miksemme voisi tulkita siis 2520 päivää (seitesemää aikaa)vuosiviikkojen ohella päiviksi, kuten jo Mooseksen aikana vakoojat vakoili 40 päivää, josta tuomio tuli myöhemmin 40 vuotta erämaareippailua vuosi kutakin päivää kohti, koska päivissä olisi vaikea ymmärtää eikä se sovaltuisikaan valtakuntien syntymisiin ja kukistumisiin?

        Vuodet olisivat loogisempi vaihtoehto.

        Kokonaan toinen juttu on tietenkin, mistä vuosien laskenta alkaisi ja mihin päättyisi-
        Nyt kuitenkin kaikki aikalaskelmat experttienkin mukaan ovat hypoteettisiä eli oletuksi nykytietämyksen mukaan, mutta ei välttämättä faktaa ja suljettua totuutta.

        Teoria siitä, että Raamattu on Jumalan sana ja luotettava ainakin sen oman väitteen mukaan - on tietenkin siihen uskovan lähtökohta, joka tosin voi olla monesta kehäpäätelmää, mutta sekään ei pois sulje, etteikö niin voisi olla.

        Kuitenkin meidän on muistettava se tosiasia, että me elämme ensikertaa historian aikana uhan alla, joka voi tuhota koko ihmiskunnan pelkästään ihmisen toimesta(ydintuhonuhka).

        Pitäisikö Jumalan toimia siis ennen sellaista?

        En väitä henkilökohtaisesti, että seitsemän aikaa soveltuvat juuri, kuten todistajat sanovat, mutta en sulje sitä poiskaan, sillä ko laskelma ei alunperinkään ole pelkästään todistajien keksintöä, vaan sitä on jo vilauteltu 1700 luvulta lähtien.

        Kyse on enemmänkin uskosta ja tulkinnasta, kenties ei tietoisesta valhtelusta, vaikka jotkut sanovatkin todistajien kaunistelevan sitä tosiasiaa, miten juuri nykyselitykseen on päädytty. Onko sellainen sitten luottamuksen arvoista on kokonaan toinen juttu.

        Tuo spekulointi vuoden 1914 profeetallisesta ja raamatullisesta merkityksestä on haettu raamatusta hakemalla. Se on alusta loppuun asti spekulointia, kuten kirjoituksestasikin voi huomata. Voisiko, olisiko, jos ja ehkä ovat sanoja, joilla kyseinen vuosiluku on raamatusta ongittu. Unohtamatta tietenkään sitä, että tuota vuotta sieltä halutaankin onkia, ja vieheet ovat sen mukaiset, lieroja myöten. Tuolla periaatteella raamatusta saa haettua minkä vuosiluvun vain haluaa, kuten varmasti tiedät.

        Sekin nyt vain on niin, että vt-seura tietää kyseisen vuoden olevan huuhaata historian ja raamatun silmissä. Se, miksi se ei voi tuota vuotta haudata äkkinäisesti liittyy sen pelkoon jäsenmäärän romahtamisesta. Vuodella 1914 ja siihen liittyvällä opilla on vielä koko jehovantodistajuutta ajatellen niin suuri arvo, ettei sen äkkinäistä hautaamista katsottaisi edes jäsenistössä läpi sormien. Siksi vt-seura jatkaa tietoista valehteluaan vuodesta niin kauan kuin se on sille edullisempaa kuin vuoden hautaaminen.

        "Laskutavan epätarkkuudet

        Ongelma löytyy vuodesta 607, johon laskelma nojaa. Laskentatapa on vanhaa perua ja sen juuret johtavat vanhoihin adventistien aikalaskelmiin. Historijoitsijat pitävät Jerusalemin autioituksen ajankohtana vuotta 586 eaa. (jotkut 587 eaa.). Tämä tarkoittaa sitä, että Jehovan todistajien laskelmat ovat 20 vuotta pielessä.

        Todisteeksi tälle voi esimerkiksi tutkia http://www.thebritishmuseum.ac.uk

        Hakusana 587 antaa tietoa Nebukadnessarin hallinnosta. Lainaan sieltä pienen otoksen:

        Jerusalem was captured (597 BC). Problems in this region persisted when Zedekiah, the Babylonian-appointed king of Judah, rebelled. As a result, in 587-6 BC Jerusalem was taken again and a large section of the population deported.

        Vapaa käännös: Jerusalem valloitettiin 597 eaa. Ongelmat alueella eivät hellittäneet ja Zedekiah kapinoi. Tuloksena tästä vuonna 587/586 eaa. Jerusalem vallattiin uudelleen ja suuri osa ihmisistä joutui pakkosiirtolaisuuteen.

        Vuodesta 607 eaa. ei ole minkäänlaisia merkkejä.

        Miksi Jehovan todistajat eivät muuta tätä opetusta, kuten he ovat tehneet niin monille muille opetuksille? Se johtuu puhtaasti siitä, että tämä vuosi on heidän opetustensa perusta. Sen muuttaminen johtaisi sisäisiin ongelmiin ja aiheuttaisi jäsenissä luottamuspulaa. Heidät on pakotettu pitämään kiinni vuodesta 607 vaikka he tietävätkin sen olevan väärässä. He pitäytyvät mieluummin uskomaan järjestöönsä, kuin historialliseen totuuteen.

        Millä Jehovan todistajat perustelevat, että vuosi 1914 olisi oikea vuosi "viimeisten päivien alkamiseksi"?

        Lyhyt vastaus: Valheella, koska koko laskelma on historiallisesti katsottuna väärä.



        Pidempi vastaus:

        He uskovat, että vuosi 1914 täyttää Raamatun ennustukset niistä seikoista, jotka tulevat tapahtumaan lopunaikoina. Tunnusmerkkien piirteet ovat kirjoitettu Matteuksen 24. ja 25. lukuun ja joitakin yksityiskohtia mainitsevat 2. Timoteuksen kirjeen 3:1-5, 2. Pietarin kirjeen 3:3,4 ja Ilmestyksen 6:1-8. Voit katsoa ne tarkemmin omasta Raamatustasi, mutta kertailen lyhyesti mitä Puhu perustellen-kirja kertoo:

        Vuonna 1914 alkoi ensimmäinen maailmansota, joka oli suurin sota ihmiskunnan historiassa ja sen jälkeen tuli toinen maailmansota. Lisäksi maailmassa on paljon ydinaseita.
        Nälänhätää. Kuivuus koettelee Afrikkaa.
        Maanjäristyksiä. He uskovat, että maanjäristyksiä on ollut useammin kuin aikaisemmin. Voi olla totta, tai sitten määrän lisääntyminen johtuu tarkemmasta seurannasta. Myöskin maapallon aikaisemmassa historiassa maanjäristykset ovat olleet säännöllisiä, elleivät jopa jokapäiväisiä.
        "Ruttotaudit". Usein Jehovan todistajat siteeraavat espanjantautia,malariaa ja muita vastaavia nopeasti leviäviä tauteja. Mikään ei tosin viittaa siihen, etteikö koko ihmiskunnan historian aikana olisi ollut pandemioita.
        "Tulee olemaan pelottavia näkyjä". Tällä he viittaavat ihmiskunnan jatkuvaan pelkotilaan. He myöskin perustelevat tämän kohdan täyttymystä mm. väkivaltarikollisuuden, työttömyyden jne lisääntymisellä.
        Kristuksen seuraajien vaino. Tämä tarkoittaa heidän mielestään samaa kuin Jehovan todistajien vaino. Tällähetkellä maailmassa ei ole järjestäytynyttä kristittyjen vainoa, Jehovan todistajien työ on tosin kielletty joissakin maissa.
        "Valtakunnan hyvä uutinen tullaan saarnaamaan koko asutussa maassa". He ajattelevat, että Jehovan todistajia on jo melkein joka maassa. Tämä kohta täyttyisi siis heidän kenttätyönsä avulla.
        Minkälaisia muita ongelmia tähän laskukaavaan sisältyy, sen lisäksi, että se nojaa historiallisesti epäpätevään vuoteen?

        Yksi ongelma on se, että laskelmassa profeetallinen vuosi oli 360 päivää. Jos tämä lasku muutettaisiin oikeaan joka on n. 365.25 päivää vuodessa (tällöin karkausvuosia ei tarvita, koska 0.25 x 4 = 1 päivä) 2520 profeetallisesta vuodesta tulisi 2556,75 vuotta oikeaa aikaa. Mihin vuoteen tämä silloin johtaisi? Vuoteen 1951.

        Jälleen yksi niistä kohdista, joissa Vartiotorniseura on ottanut itselleen oikeuksia olettaa asioita ja muuttaa oletuksiaan."



        http://www.veljesseura.org/?q=node/54


      • Markku_Meilo
        avoimin mielin kirjoitti:

        jos luemme Danielin toisesta luvusta, voimme havaita, että kuvaus patsaasta liittyy aikoihin ja Dan 2: 44 vahvistaakin:

        "Noiden kuninkaiden aikana on taivaan Jumala pystyttävä valtakunnan, joka ei ikinä tuhoudu, eikä sitä valtakuntaa anneta toiselle kansalle. Se murskaa lopullisesti kaikki nuo valtakunnat, ja se pysyy ikuisesti

        Ensinäkin on oleva muita valtakuntia, ennen Jumalan valtakuntaa.

        Danielin kirja koskee erilaisia profetioita ajoista ja esim Dan 4:

        17 (4:14) Valvojaenkelit ovat tämän asian päättäneet, pyhät enkelit tästä sanansa sanoneet, jotta elävät tulisivat tietämään, että Korkein hallitsee ihmisten valtakuntia ja että hän antaa kuninkuuden kenelle tahtoo ja voi nostaa valtaan alhaisimmankin ihmisistä

        Dan 7 luku jatkaa samaa aikajärjestystä noudattavaa profetointia

        14 ja hänelle annettiin valta, kunnia ja kuninkuus, kaikkien kansojen, kansakuntien ja kielten tuli palvella häntä. Hänen valtansa on ikuinen valta, joka ei katoa, eikä hänen kuninkuutensa koskaan häviä.

        Luvussa kuullaankin jo 3 ja puoli aikaa ja lopussa sanotaan näin

        puoleksi ajaksi. [Dan. 11:36; 1. Makk. 1:46,47 | Dan. 12:7; Ilm. 12:14]
        26 Mutta oikeus on istuva tuomitsemaan, ja hänen valtansa otetaan häneltä pois, se tuhotaan ja hävitetään lopullisesti.
        27 Kuninkuus ja valta ja valtakuntien mahti kaiken taivaan alla annetaan Korkeimman pyhien kansalle. Sen kansan valtakunta on ikuinen valtakunta, ja kaikki vallat palvelevat ja tottelevat sitä.
        28 Tähän päättyy kertomus. Minua, Danielia, pelottivat nämä ajatukseni, niin että minä kalpenin, mutta tämän asian minä säilytin sydämessäni. [Dan. 10:8]


        Profeetallisilla kertomuksilla oli siis tähtäin jossakin muussa kuin yksinomaa Nebukadnessarille tarkoitettu juttu.

        Sama teema toistuu kahdeksannessa luvussa

        26 Ja näky illoista ja aamuista, jonka sait, on tosi. Mutta pidä salassa se näky, sillä se koskee tulevia päiviä."

        Dan 9 puhuu vuosiviikoista

        Seitsemänkymmentä vuosiviikkoa eli seitsemänkymmentä kertaa seitsemän vuotta KR-92

        Dan 12 luku käsittelee aikoja näin


        8 Minä kuulin, mutta en ymmärtänyt. Ja minä sanoin: "Herrani, miten tämä kaikki päättyy?"
        9 Hän sanoi: "Mene, Daniel. Totisesti, nämä asiat ovat salatut ja sinetöidyt lopun hetkeen saakka.
        10 Monet seulotaan, sulatetaan ja puhdistetaan, mutta jumalattomat elävät jumalattomina, eikä kukaan jumalattomista ole tätä ymmärtävä. Mutta viisaat ymmärtävät. [Dan. 11:35]
        11 Siitä ajasta, jolloin päivittäinen uhri lakkautetaan ja turmion iljetys pystytetään, on kuluva tuhatkaksisataayhdeksänkymmentä päivää. [Dan. 8:14, 11:31]
        12 Onnellinen se, joka jaksaa odottaa ja kestää tuhatkolmesataakolmekymmentäviisi päivää!
        13 Mutta mene sinä siksi kunnes loppu tulee, lepää ja nouse saamaan osasi aikojen lopussa


        Jos vuosiviikot muutettiin päiviksi niin voisiko tulkinnan mukaan myös jo Dan 4 luvussa mainittujen 7 ajan tarkoittavan jotain erityistä aikaa?

        Luku alkaa näin

        1 (3:31) Kuningas Nebukadnessarin viesti kaikille maailman kansoille, kansakunnille ja kielille: "Kaikkinainen menestys teille!
        2 (3:32) Olen nähnyt hyväksi kertoa ne ennusmerkit ja ihmeet, jotka korkein Jumala on minulle näyttänyt.
        3 (3:33) -- Kuinka ihmeelliset ovatkaan hänen merkkinsä, kuinka suuret hänen tekonsa! Hänen valtakuntansa on ikuinen valtakunta, hänen kuninkuutensa pysyy polvesta polveen.

        ja myöhemmin näin

        Valvojaenkelit ovat tämän asian päättäneet, pyhät enkelit tästä sanansa sanoneet, jotta elävät tulisivat tietämään, että Korkein hallitsee ihmisten valtakuntia ja että hän antaa kuninkuuden kenelle tahtoo ja voi nostaa valtaan alhaisimmankin ihmisistä

        Seitsemän aikaa voisi ehkä tulkita Jumalan valtakuntaa koskevan ajan alkamiskohdaksi

        Sinä näit pyhän valvojaenkelin laskeutuvan taivaasta ja sanovan: 'Hakatkaa poikki se puu ja hävittäkää se, mutta jättäkää sen kanto maahan, rauta- ja pronssikahleissa ruohikkoon, ja kastukoon se yökasteesta ja saakoon elantonsa yhdessä eläinten kanssa, kunnes seitsemän vuotta on kulunut.'
        24 (4:21) "Unen selitys on tämä, kuningas, ja se on Korkeimman päätös herrani ja kuninkaani kohtalosta:
        25 (4:22) Sinut ajetaan pois ihmisten joukosta, ja olet asuva villieläinten parissa. Härkien tavoin olet saava ruohoa ruoaksesi, ja yökaste on sinut kasteleva. Seitsemän vuotta vierii sinun ylitsesi, kunnes opit tietämään, että Korkein on hallitsija ihmisten valtakunnassa ja että hän antaa sen kuninkuuden kenelle tahtoo


        Koska profetiat ovat Danielin kirjassa kokoajan toistaneet samaa teemaa "Kun Jumalan valtakunta alkaisi hallita."

        Miksemme voisi tulkita siis 2520 päivää (seitesemää aikaa)vuosiviikkojen ohella päiviksi, kuten jo Mooseksen aikana vakoojat vakoili 40 päivää, josta tuomio tuli myöhemmin 40 vuotta erämaareippailua vuosi kutakin päivää kohti, koska päivissä olisi vaikea ymmärtää eikä se sovaltuisikaan valtakuntien syntymisiin ja kukistumisiin?

        Vuodet olisivat loogisempi vaihtoehto.

        Kokonaan toinen juttu on tietenkin, mistä vuosien laskenta alkaisi ja mihin päättyisi-
        Nyt kuitenkin kaikki aikalaskelmat experttienkin mukaan ovat hypoteettisiä eli oletuksi nykytietämyksen mukaan, mutta ei välttämättä faktaa ja suljettua totuutta.

        Teoria siitä, että Raamattu on Jumalan sana ja luotettava ainakin sen oman väitteen mukaan - on tietenkin siihen uskovan lähtökohta, joka tosin voi olla monesta kehäpäätelmää, mutta sekään ei pois sulje, etteikö niin voisi olla.

        Kuitenkin meidän on muistettava se tosiasia, että me elämme ensikertaa historian aikana uhan alla, joka voi tuhota koko ihmiskunnan pelkästään ihmisen toimesta(ydintuhonuhka).

        Pitäisikö Jumalan toimia siis ennen sellaista?

        En väitä henkilökohtaisesti, että seitsemän aikaa soveltuvat juuri, kuten todistajat sanovat, mutta en sulje sitä poiskaan, sillä ko laskelma ei alunperinkään ole pelkästään todistajien keksintöä, vaan sitä on jo vilauteltu 1700 luvulta lähtien.

        Kyse on enemmänkin uskosta ja tulkinnasta, kenties ei tietoisesta valhtelusta, vaikka jotkut sanovatkin todistajien kaunistelevan sitä tosiasiaa, miten juuri nykyselitykseen on päädytty. Onko sellainen sitten luottamuksen arvoista on kokonaan toinen juttu.

        >>En väitä henkilökohtaisesti, että seitsemän aikaa soveltuvat juuri, kuten todistajat sanovat, mutta en sulje sitä poiskaan,

        Jos haluaa pitää kiinni siitä että Nebukadnessar olisi yleensäkään (eli, ettei kyseessä olisikin ollut Nabonidus) ollut vintti pimeänä ja peräti seitsemän vuotta, niin silloin olisi kyettävä sijoittamaan tuollainen seitsemän vuoden jakso Nebun henkilöhistoriaan:

        http://www.kolumbus.fi/hextek/GTR/index.htm

        Mihin kohtaan sinä sijoittaisit sen?


      • Markku_Meilo
        Katson asiaa kirjoitti:

        Olen kommentoinut jo kaunistelua ko asiassa

        "En väitä henkilökohtaisesti, että seitsemän aikaa soveltuvat juuri, kuten todistajat sanovat, mutta en sulje sitä poiskaan, sillä ko laskelma ei alunperinkään ole pelkästään todistajien keksintöä, vaan sitä on jo vilauteltu 1700 luvulta lähtien.

        Kyse on enemmänkin uskosta ja tulkinnasta, kenties ei tietoisesta valhtelusta, vaikka jotkut sanovatkin todistajien kaunistelevan sitä tosiasiaa, miten juuri nykyselitykseen on päädytty. Onko sellainen sitten luottamuksen arvoista on kokonaan toinen juttu."

        Miten toi liittyy siihen, että Vartiotorniseura on valehdellut vuosikymmeniä vuoden 1874 paluuta olemattomaksi?


      • Arskavain
        t-i-u-k-u kirjoitti:

        Tuo spekulointi vuoden 1914 profeetallisesta ja raamatullisesta merkityksestä on haettu raamatusta hakemalla. Se on alusta loppuun asti spekulointia, kuten kirjoituksestasikin voi huomata. Voisiko, olisiko, jos ja ehkä ovat sanoja, joilla kyseinen vuosiluku on raamatusta ongittu. Unohtamatta tietenkään sitä, että tuota vuotta sieltä halutaankin onkia, ja vieheet ovat sen mukaiset, lieroja myöten. Tuolla periaatteella raamatusta saa haettua minkä vuosiluvun vain haluaa, kuten varmasti tiedät.

        Sekin nyt vain on niin, että vt-seura tietää kyseisen vuoden olevan huuhaata historian ja raamatun silmissä. Se, miksi se ei voi tuota vuotta haudata äkkinäisesti liittyy sen pelkoon jäsenmäärän romahtamisesta. Vuodella 1914 ja siihen liittyvällä opilla on vielä koko jehovantodistajuutta ajatellen niin suuri arvo, ettei sen äkkinäistä hautaamista katsottaisi edes jäsenistössä läpi sormien. Siksi vt-seura jatkaa tietoista valehteluaan vuodesta niin kauan kuin se on sille edullisempaa kuin vuoden hautaaminen.

        "Laskutavan epätarkkuudet

        Ongelma löytyy vuodesta 607, johon laskelma nojaa. Laskentatapa on vanhaa perua ja sen juuret johtavat vanhoihin adventistien aikalaskelmiin. Historijoitsijat pitävät Jerusalemin autioituksen ajankohtana vuotta 586 eaa. (jotkut 587 eaa.). Tämä tarkoittaa sitä, että Jehovan todistajien laskelmat ovat 20 vuotta pielessä.

        Todisteeksi tälle voi esimerkiksi tutkia http://www.thebritishmuseum.ac.uk

        Hakusana 587 antaa tietoa Nebukadnessarin hallinnosta. Lainaan sieltä pienen otoksen:

        Jerusalem was captured (597 BC). Problems in this region persisted when Zedekiah, the Babylonian-appointed king of Judah, rebelled. As a result, in 587-6 BC Jerusalem was taken again and a large section of the population deported.

        Vapaa käännös: Jerusalem valloitettiin 597 eaa. Ongelmat alueella eivät hellittäneet ja Zedekiah kapinoi. Tuloksena tästä vuonna 587/586 eaa. Jerusalem vallattiin uudelleen ja suuri osa ihmisistä joutui pakkosiirtolaisuuteen.

        Vuodesta 607 eaa. ei ole minkäänlaisia merkkejä.

        Miksi Jehovan todistajat eivät muuta tätä opetusta, kuten he ovat tehneet niin monille muille opetuksille? Se johtuu puhtaasti siitä, että tämä vuosi on heidän opetustensa perusta. Sen muuttaminen johtaisi sisäisiin ongelmiin ja aiheuttaisi jäsenissä luottamuspulaa. Heidät on pakotettu pitämään kiinni vuodesta 607 vaikka he tietävätkin sen olevan väärässä. He pitäytyvät mieluummin uskomaan järjestöönsä, kuin historialliseen totuuteen.

        Millä Jehovan todistajat perustelevat, että vuosi 1914 olisi oikea vuosi "viimeisten päivien alkamiseksi"?

        Lyhyt vastaus: Valheella, koska koko laskelma on historiallisesti katsottuna väärä.



        Pidempi vastaus:

        He uskovat, että vuosi 1914 täyttää Raamatun ennustukset niistä seikoista, jotka tulevat tapahtumaan lopunaikoina. Tunnusmerkkien piirteet ovat kirjoitettu Matteuksen 24. ja 25. lukuun ja joitakin yksityiskohtia mainitsevat 2. Timoteuksen kirjeen 3:1-5, 2. Pietarin kirjeen 3:3,4 ja Ilmestyksen 6:1-8. Voit katsoa ne tarkemmin omasta Raamatustasi, mutta kertailen lyhyesti mitä Puhu perustellen-kirja kertoo:

        Vuonna 1914 alkoi ensimmäinen maailmansota, joka oli suurin sota ihmiskunnan historiassa ja sen jälkeen tuli toinen maailmansota. Lisäksi maailmassa on paljon ydinaseita.
        Nälänhätää. Kuivuus koettelee Afrikkaa.
        Maanjäristyksiä. He uskovat, että maanjäristyksiä on ollut useammin kuin aikaisemmin. Voi olla totta, tai sitten määrän lisääntyminen johtuu tarkemmasta seurannasta. Myöskin maapallon aikaisemmassa historiassa maanjäristykset ovat olleet säännöllisiä, elleivät jopa jokapäiväisiä.
        "Ruttotaudit". Usein Jehovan todistajat siteeraavat espanjantautia,malariaa ja muita vastaavia nopeasti leviäviä tauteja. Mikään ei tosin viittaa siihen, etteikö koko ihmiskunnan historian aikana olisi ollut pandemioita.
        "Tulee olemaan pelottavia näkyjä". Tällä he viittaavat ihmiskunnan jatkuvaan pelkotilaan. He myöskin perustelevat tämän kohdan täyttymystä mm. väkivaltarikollisuuden, työttömyyden jne lisääntymisellä.
        Kristuksen seuraajien vaino. Tämä tarkoittaa heidän mielestään samaa kuin Jehovan todistajien vaino. Tällähetkellä maailmassa ei ole järjestäytynyttä kristittyjen vainoa, Jehovan todistajien työ on tosin kielletty joissakin maissa.
        "Valtakunnan hyvä uutinen tullaan saarnaamaan koko asutussa maassa". He ajattelevat, että Jehovan todistajia on jo melkein joka maassa. Tämä kohta täyttyisi siis heidän kenttätyönsä avulla.
        Minkälaisia muita ongelmia tähän laskukaavaan sisältyy, sen lisäksi, että se nojaa historiallisesti epäpätevään vuoteen?

        Yksi ongelma on se, että laskelmassa profeetallinen vuosi oli 360 päivää. Jos tämä lasku muutettaisiin oikeaan joka on n. 365.25 päivää vuodessa (tällöin karkausvuosia ei tarvita, koska 0.25 x 4 = 1 päivä) 2520 profeetallisesta vuodesta tulisi 2556,75 vuotta oikeaa aikaa. Mihin vuoteen tämä silloin johtaisi? Vuoteen 1951.

        Jälleen yksi niistä kohdista, joissa Vartiotorniseura on ottanut itselleen oikeuksia olettaa asioita ja muuttaa oletuksiaan."



        http://www.veljesseura.org/?q=node/54

        Jos tiedemiehet ja muut expertit ovat epävarmoja niinkin merkittävän ihmisen, kuin Jeesuksen syntymästä http://fi.wikipedia.org/wiki/Jeesus

        Tuossa valossa voidaanko Jerusalemin 607 eaa tai 587eaa vuosilukuja panna lukkoon? Ei mielestäni voida.

        Tosin 1914 vuosi on kyllä minunkin mielestä jollain tapaa portti 1900 luvulle ja sen vaikutukset ovat heijastaneet pitkälle.Enkä ole suinkaan tässä näkemyksessä yksin, ja enkä ole todistaja, vaikka olen kyllä sellaisia lainauksia lukenut joidenkin suurmiesten taholta ja nämä lainaukset ovat tai esiintyvät viitteineen vt seuran kirjallisuudessa.

        On totta, että vt seura luottaa siksi aikalaskelmiinsa, kuten 70 vuosiviikonkin, joka Danielinkirjankin mukaan on 70x7 vuotta. Ja pitää muistaa, että raamatun profeetallinen vuosi on aina 360 päivää. Nämä vt seura tulkitsee sopivan heidän laskelmiinsa ja auktoriteettina he luottavat enemmän raamatussa olevaan laskelmaan, joka tukisi tietyillä merkittävillä vuosiluvuillaan juuri heidän teoriaa.

        Mutta kuka voi sanoa totuuden ajankohdista? Voimme aina arvioida ja arvostella sen takia, että joku asia ei miellytä meitä niin arvotsellessamme mitä tahansa uskontoa tai "luottaa" uskontoon. Ajankohdista varma olo tuhansien vuosien takaa tai niiden hylkääminen, koska se ei vain mielytä meitä on dogmia, johon syyllistyvät vuosilukujen puoltajat ja niitä vastustavat. Kyse on enemmäkin halusta kumota kuin todistaa joku asia oikeaksi.

        Itse olen ottanut kannan, jossa en täysi lyö lukkoon mitään vuosilukua, koska silloin jo ollaan motiiveissa, jotka voivat heijastaa syvää itsekkyyttä.


      • Arskavain
        Markku_Meilo kirjoitti:

        >>En väitä henkilökohtaisesti, että seitsemän aikaa soveltuvat juuri, kuten todistajat sanovat, mutta en sulje sitä poiskaan,

        Jos haluaa pitää kiinni siitä että Nebukadnessar olisi yleensäkään (eli, ettei kyseessä olisikin ollut Nabonidus) ollut vintti pimeänä ja peräti seitsemän vuotta, niin silloin olisi kyettävä sijoittamaan tuollainen seitsemän vuoden jakso Nebun henkilöhistoriaan:

        http://www.kolumbus.fi/hextek/GTR/index.htm

        Mihin kohtaan sinä sijoittaisit sen?

        Meidän tieto on niin vajavaista, että en ikikuuna päivänä menisi kieltämään, etteikö Nebu jossakin vaiheessa olisi tullut hulluksi.

        Aikalaskelmiin ja tapahtumien sijoitteluun yli 2000 vuotta sitten tapahtuneisiin suhtadun aina olettamuksin, vaikka kuka väittäisi mitä. Kun emme voi kertakaikkiaan tietää.


      • Arskavain
        Markku_Meilo kirjoitti:

        Miten toi liittyy siihen, että Vartiotorniseura on valehdellut vuosikymmeniä vuoden 1874 paluuta olemattomaksi?

        Että vt seuralla kaiken kaunistelun ja historian tosiasioiden peittelyn vuoksi ei ole uskottavuutta aikalaskelmissaan.

        Juuri siksi haluaisin todistajien katsovan asiaa avoimin mielin ja tunnustamaan tosiasiat, että moni asia on juuri epävarmaa.


      • Arskavain kirjoitti:

        Jos tiedemiehet ja muut expertit ovat epävarmoja niinkin merkittävän ihmisen, kuin Jeesuksen syntymästä http://fi.wikipedia.org/wiki/Jeesus

        Tuossa valossa voidaanko Jerusalemin 607 eaa tai 587eaa vuosilukuja panna lukkoon? Ei mielestäni voida.

        Tosin 1914 vuosi on kyllä minunkin mielestä jollain tapaa portti 1900 luvulle ja sen vaikutukset ovat heijastaneet pitkälle.Enkä ole suinkaan tässä näkemyksessä yksin, ja enkä ole todistaja, vaikka olen kyllä sellaisia lainauksia lukenut joidenkin suurmiesten taholta ja nämä lainaukset ovat tai esiintyvät viitteineen vt seuran kirjallisuudessa.

        On totta, että vt seura luottaa siksi aikalaskelmiinsa, kuten 70 vuosiviikonkin, joka Danielinkirjankin mukaan on 70x7 vuotta. Ja pitää muistaa, että raamatun profeetallinen vuosi on aina 360 päivää. Nämä vt seura tulkitsee sopivan heidän laskelmiinsa ja auktoriteettina he luottavat enemmän raamatussa olevaan laskelmaan, joka tukisi tietyillä merkittävillä vuosiluvuillaan juuri heidän teoriaa.

        Mutta kuka voi sanoa totuuden ajankohdista? Voimme aina arvioida ja arvostella sen takia, että joku asia ei miellytä meitä niin arvotsellessamme mitä tahansa uskontoa tai "luottaa" uskontoon. Ajankohdista varma olo tuhansien vuosien takaa tai niiden hylkääminen, koska se ei vain mielytä meitä on dogmia, johon syyllistyvät vuosilukujen puoltajat ja niitä vastustavat. Kyse on enemmäkin halusta kumota kuin todistaa joku asia oikeaksi.

        Itse olen ottanut kannan, jossa en täysi lyö lukkoon mitään vuosilukua, koska silloin jo ollaan motiiveissa, jotka voivat heijastaa syvää itsekkyyttä.

        >>Itse olen ottanut kannan, jossa en täysi lyö lukkoon mitään vuosilukua, koska silloin jo ollaan motiiveissa, jotka voivat heijastaa syvää itsekkyyttä.

        Ja se onko vuosiluvuilla loppuviimein mitään raamatullista merkitystä mihinkään suuntaan, on oma kysymyksensä sekin. Meinaan kun raamattu ei kehoita laskeskelemaan vuosimääreitä tai spekuloimaan niillä - vaan päinvastoin - niin on enemmän kuin vaikea uskoa kenenkään edellä mainittuja harrasteita toteuttavan tahon lukeneen raamattunsa ilman epäilyttäviä motiiveja löytää sieltä sen mitä on hakemassa.

        Puhumattakaan siitä että spekulatiiviset ja väärät raamatusta lasketut aikamääreet tulisi uskoa pakosta, kiristettynä, kuten vt-seuran jäsenenä tulee uskoa.


      • Arskavain
        t-i-u-k-u kirjoitti:

        >>Itse olen ottanut kannan, jossa en täysi lyö lukkoon mitään vuosilukua, koska silloin jo ollaan motiiveissa, jotka voivat heijastaa syvää itsekkyyttä.

        Ja se onko vuosiluvuilla loppuviimein mitään raamatullista merkitystä mihinkään suuntaan, on oma kysymyksensä sekin. Meinaan kun raamattu ei kehoita laskeskelemaan vuosimääreitä tai spekuloimaan niillä - vaan päinvastoin - niin on enemmän kuin vaikea uskoa kenenkään edellä mainittuja harrasteita toteuttavan tahon lukeneen raamattunsa ilman epäilyttäviä motiiveja löytää sieltä sen mitä on hakemassa.

        Puhumattakaan siitä että spekulatiiviset ja väärät raamatusta lasketut aikamääreet tulisi uskoa pakosta, kiristettynä, kuten vt-seuran jäsenenä tulee uskoa.

        Olen kallistumassa Jonas Gardellin (Jumalasta) suuntaan jumal ja loppukysymyksissä, jossa koko historiamme aikana ollaan odotettu aina jonkinmoista loppua. Joka sukupolvessa ollaan aina viimeisien hetkien parissa.


      • kirjanoppinut
        Arskavain kirjoitti:

        Olen kallistumassa Jonas Gardellin (Jumalasta) suuntaan jumal ja loppukysymyksissä, jossa koko historiamme aikana ollaan odotettu aina jonkinmoista loppua. Joka sukupolvessa ollaan aina viimeisien hetkien parissa.

        Ellää omaa loppunsa aikaa. Toiset pelkäävät loppuaan niin että tarraavat pienimpäänkin oljenkorteen elääksensä ikuisesti. Toiset taas tietävät että se on mahdotonta koska kaikki aine vanhenee ja kuluu. Jopa auringot (eli tähdet) kuolevat. Olisihan se hirvittävä ragaistus ihmiselle ettei pääsisi lainkaan lepoon vaan pitäisi vuosimiljoonista toisiin vuosimiljoonin vain elää. Budhalaisten nirvanakin olisi parempi vaihtoehto.


      • Markku_Meilo
        Arskavain kirjoitti:

        Meidän tieto on niin vajavaista, että en ikikuuna päivänä menisi kieltämään, etteikö Nebu jossakin vaiheessa olisi tullut hulluksi.

        Aikalaskelmiin ja tapahtumien sijoitteluun yli 2000 vuotta sitten tapahtuneisiin suhtadun aina olettamuksin, vaikka kuka väittäisi mitä. Kun emme voi kertakaikkiaan tietää.

        >>Meidän tieto on niin vajavaista, että en ikikuuna päivänä menisi kieltämään, etteikö Nebu jossakin vaiheessa olisi tullut hulluksi.

        Mutta tässä onkin oleellista, että samalla "vajavaisella tiedolla" varustetut ovat valmiita väittämään, että Nebulla viirasi seitsemän vuotta. Väitteen esittäjältä on perusteltua syytä odottaa väitteensä perustelua.

        >>Aikalaskelmiin ja tapahtumien sijoitteluun yli 2000 vuotta sitten tapahtuneisiin suhtadun aina olettamuksin, vaikka kuka väittäisi mitä. Kun emme voi kertakaikkiaan tietää.

        Ei kai tapahtumien kuvailu voi siinä tapauksessa olla yhtään sen luotettavampaa? Etenkin jos kirjallinen tallennus on tapahtunut kymmeniä vuosia tapahtumien jälkeen?


      • Markku_Meilo
        Arskavain kirjoitti:

        Että vt seuralla kaiken kaunistelun ja historian tosiasioiden peittelyn vuoksi ei ole uskottavuutta aikalaskelmissaan.

        Juuri siksi haluaisin todistajien katsovan asiaa avoimin mielin ja tunnustamaan tosiasiat, että moni asia on juuri epävarmaa.

        >>Että vt seuralla kaiken kaunistelun ja historian tosiasioiden peittelyn vuoksi ei ole uskottavuutta aikalaskelmissaan.

        Sehän se, vanhoja asioita kyselevä joutuu epäsuosioon, vaikka Vt-lehti kirjoittaakin tällaista:

        "Viime vuosina on miljoonista ihmisistä eri puolilla maailmaa tullut Jehovan todistajia. Kaikkien heidän pitäisi olla hyvin selvillä sen järjestön historiasta, jonka yhteydessä he ovat.” (Vartiotorni 1. toukokuuta 1994 sivu 16)

        >>Juuri siksi haluaisin todistajien katsovan asiaa avoimin mielin ja tunnustamaan tosiasiat, että moni asia on juuri epävarmaa.

        Kuten molemmat hyvin tiedämme, niin epävarmuus millään kyseeseen tulevalla alueella ei ole ominaista jehovantodistajalle.


      • Markku_Meilo
        Arskavain kirjoitti:

        Jos tiedemiehet ja muut expertit ovat epävarmoja niinkin merkittävän ihmisen, kuin Jeesuksen syntymästä http://fi.wikipedia.org/wiki/Jeesus

        Tuossa valossa voidaanko Jerusalemin 607 eaa tai 587eaa vuosilukuja panna lukkoon? Ei mielestäni voida.

        Tosin 1914 vuosi on kyllä minunkin mielestä jollain tapaa portti 1900 luvulle ja sen vaikutukset ovat heijastaneet pitkälle.Enkä ole suinkaan tässä näkemyksessä yksin, ja enkä ole todistaja, vaikka olen kyllä sellaisia lainauksia lukenut joidenkin suurmiesten taholta ja nämä lainaukset ovat tai esiintyvät viitteineen vt seuran kirjallisuudessa.

        On totta, että vt seura luottaa siksi aikalaskelmiinsa, kuten 70 vuosiviikonkin, joka Danielinkirjankin mukaan on 70x7 vuotta. Ja pitää muistaa, että raamatun profeetallinen vuosi on aina 360 päivää. Nämä vt seura tulkitsee sopivan heidän laskelmiinsa ja auktoriteettina he luottavat enemmän raamatussa olevaan laskelmaan, joka tukisi tietyillä merkittävillä vuosiluvuillaan juuri heidän teoriaa.

        Mutta kuka voi sanoa totuuden ajankohdista? Voimme aina arvioida ja arvostella sen takia, että joku asia ei miellytä meitä niin arvotsellessamme mitä tahansa uskontoa tai "luottaa" uskontoon. Ajankohdista varma olo tuhansien vuosien takaa tai niiden hylkääminen, koska se ei vain mielytä meitä on dogmia, johon syyllistyvät vuosilukujen puoltajat ja niitä vastustavat. Kyse on enemmäkin halusta kumota kuin todistaa joku asia oikeaksi.

        Itse olen ottanut kannan, jossa en täysi lyö lukkoon mitään vuosilukua, koska silloin jo ollaan motiiveissa, jotka voivat heijastaa syvää itsekkyyttä.

        >>Tuossa valossa voidaanko Jerusalemin 607 eaa tai 587eaa vuosilukuja panna lukkoon? Ei mielestäni voida.

        kannattaa kuitenkin muistaa, että Russelille 606 oli tarkoitushakuinen ja "pakotettu" vuosiluku. Jerusalemin tuho oli jo 1600-luvun puolivälissä ajoitettu vuoteen 588. Ei kannata vertailla tarkoitushakuista vuosilukua historioitsijoiden yhteistuumaiseen näkemykseen.

        >>Tosin 1914 vuosi on kyllä minunkin mielestä jollain tapaa portti 1900 luvulle ja sen vaikutukset ovat heijastaneet pitkälle.

        Vaertiotorniseuran alkuperäisen näkemyksen mukaan 1914 oli lopullisen rauhan aika, sota valjastettiin käyttöön, koska rauhaa ei tullut. Historiaa tutkineet tietävät, että tuhoisampia sotia on ollut aikaisemminkin.

        >>On totta, että vt seura luottaa siksi aikalaskelmiinsa, kuten 70 vuosiviikonkin, joka Danielinkirjankin mukaan on 70x7 vuotta.

        Jossa on Russelin tietoinen vuosikymmenen virhe. Toki puolta pienempi kuin 607:n kohdalla.

        >>Ja pitää muistaa, että raamatun profeetallinen vuosi on aina 360 päivää.

        Milloin tuollaista vuotta tuli sitten soveltaa ja milloin ei?

        >>Nämä vt seura tulkitsee sopivan heidän laskelmiinsa ja auktoriteettina he luottavat enemmän raamatussa olevaan laskelmaan, joka tukisi tietyillä merkittävillä vuosiluvuillaan juuri heidän teoriaa.

        2520-ajanjakson laskentatavalle ei ole Raamatun tukea.

        >> Ajankohdista varma olo tuhansien vuosien takaa tai niiden hylkääminen, koska se ei vain mielytä meitä on dogmia, johon syyllistyvät vuosilukujen puoltajat ja niitä vastustavat. Kyse on enemmäkin halusta kumota kuin todistaa joku asia oikeaksi.

        Ei kai pelkät ajankuluun viittavat maininnat voi olla Raamatussa virheellisiä, kyllä kai sama virhemahdollisuus on myös tapahtumakerronnassa ja mainituissa henkilöissä?


    • neitoni

      on vuosi 2008,tarkotat kai tän vuoden lehteä

      • Voimantorni

        >>on vuosi 2008>>

        Tässä on yksi asia, jossa olen kanssasi samaa mieltä.

        >>tarkotat kai tän vuoden lehteä>>

        En tarkoita. Tarkoitan tammikuun 2009 Herätkää! -lehteä. Mitä sinä olet mieltä kyseisessä lehdessä esitetystä ulkokultaisuudesta?


      • neitoni
        Voimantorni kirjoitti:

        >>on vuosi 2008>>

        Tässä on yksi asia, jossa olen kanssasi samaa mieltä.

        >>tarkotat kai tän vuoden lehteä>>

        En tarkoita. Tarkoitan tammikuun 2009 Herätkää! -lehteä. Mitä sinä olet mieltä kyseisessä lehdessä esitetystä ulkokultaisuudesta?

        näin,et uskon täysin raamattuun,Jehovaan ja hänen poikaansa Jeesukseen ja vaikkei tämä sua miellytä,uskon et totuus on JT:lla,anteeksi


      • Voimantorni
        neitoni kirjoitti:

        näin,et uskon täysin raamattuun,Jehovaan ja hänen poikaansa Jeesukseen ja vaikkei tämä sua miellytä,uskon et totuus on JT:lla,anteeksi

        >>uskon täysin raamattuun,Jehovaan ja hänen poikaansa Jeesukseen>>

        Usko vapaasti. Nyt oli kuitenkin kysymys perusteista uskoa tietyn järjestön (tässä tapauksessa Jehovan todistajat uskonnollinen yhdyskunta) edustavan Jumalaa maan päällä siten, että tuo järjestö saa vapaasti tuomita toisia uskontoja, vaikka on itse syyllistynyt juuri noihin samoihin asioihin, joista toisia syyttää.

        Tiedätkö neitoni, vaikka esität, väität tai julistat asiaasi kuinka voimaperäisesti tahansa, väitteesi on täysin tyhjänpäiväinen ilman asianmukaisia perusteluja.

        >>uskon et totuus on JT:lla,anteeksi>>

        Ei sinun tuota tarvitse anteeksi pyytää, asianmukaiset perustelut riittäisivät. Mutta ellei perustelukaan onnistu, niin sitten ei onnistu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      94
      934
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      878
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      798
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      141
      718
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      665
    6. 78
      521
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      498
    8. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      486
    9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      477
    10. Olit kyllä niin

      Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki
      Ikävä
      44
      467
    Aihe