Jos joku kysyy jotain visaista teknistä ongelmaa joka liittyy auton moottoriin, ei hän todennäköisesti saa mitään vastauksia tällä palstalla, mutta kun keskustelun aiheena on "EDISTYKSELLISIMMÄT MOOTTORIT", jo löytyy helvetisti "asiantuntijoita" joista harva on vaihtanut eläessään edes sytytystulppia sen kuppaisen Opel Kadettinsa tai Nissan Sunnynsä sylinterikanteen.
Koettakaa nyt tampiot tajuta, että Playstation-kokemukset Nissan Skylinestä eivät vielä oikeuta moottorialan asiantuntemukseen autoinsinöörin lailla.
Palstan huippunaurettavuudet
8
621
Vastaukset
- täytyy sanoa että
useimmilta insseiltä on todellisuudentaju aika kaukana. Usein hyviä keksintöjä tulee inssipiirin ulkopuolelta koska ulkopuolisen on helpompi hahmottaa kokonaisuus ja käyttötarpeet. Inssien duuni on sitten koettaa kehittää ideoista käytännön ratkaisuja.
Olet kyllä oikeassa siinä että joitakin perustietoja vaaditaan ennenkun hyviä ideoita sikiää tai jotta kykenisi arvioimaan olemassa olevat viritykset. Mainitsemassasi ketjussa ei tullut esille edes sähkömoottoria joka iästään huolimatta toimii yli 90% hyötysuhteella. Verrattuna bensa- tai dieselmoottorin 20-30% on se valovuosia edellä kehittyneisyydessä. Se "edistyksellisyys" pitäisi ymmärtää? Huippumonimutkaisena vikaherkkyytenä, vai arkipäiväisenä luotettavuutena? Jälkimmäisellä on käyttöautossa yleensä enemmän merkitystä.
- oikea vastaus
Kysymys :
EDISTYKSELLISIMMÄT MOOTTORIT.
on samaa korkeaa tasoa kuin tyypillisimmät kysymykset
" Mikähän tässä on vikana
kun tämä ei toimi " ! !
Yksilöimättömät arvostelut ovat aina vastaajan subjektiivisia arvioita, perustuvat vain mielikuviin ja jokainen mielipide on yhtä oikea tai väärä, riippuen siitä mitä ominaisuuksia kukin arvostaa.
Joillekin riittää pelkkä ulkonäkö tai nätti yliampuva mainos, joten ei tietenkään voida edes puhua minkäänasteisesta moottoritekniikasta tai sen tuntemisesta, saati että tulppia vaihtelemalla vastausten taso muuttuisi miksikään.
Koska itselläsi ilmeisesti on vastaus, niin olisi kiva kuulla oikean asiantuntijan perusteltu mielipide,
noin niinkuin malliksi meille tampioille. - ole mahdollista
Tällaisella palstalla on mahdotonta vastata visaiseen tekniseen ongelmaan.
Ensinnäkin kysyjän antamat tiedot ovat aivan yleispiirteisiä "kuuluu jonkinlaista naputusta" tms. Usein ei mainita edes automerkkiä, mallia, vuosikertaa yms.
Toiseksi varsinkin nykyautojen tekniikka on niin monimutkaista, ettei edes ko. automerkin korjaukseen koulutettu henkilä pysty sanomaan mitään ennenkuin tutkii ja tulkitsee vikatietokoneen sanomia.
Kolmanneksi kysyjän vastaanottokyky on usein ko. auton teknnikkaan nähden avuton. Vaikka vastaus olisi ok, ei kysyjä ymmärrä siitä mitään.- mutta olisin
korjannut tuon lauseen "... tekniikka monimutkaista..." sanoihin "...nykyinen tekniikka niin vikaherkkää...".
- Herkistys
mutta olisin kirjoitti:
korjannut tuon lauseen "... tekniikka monimutkaista..." sanoihin "...nykyinen tekniikka niin vikaherkkää...".
Kyllä se mun mielestä on tämä nykyinen elektroniikka ja tietsikka villitys, mikä ikävä kyllä on autoihinkin tullut. Ei mekaanisen tekniikan alueella oo juurikaan ongelmia.
Joskus mainostettiin Ford Angliaa telkussa..ukko pysähtyi sanoi vieruskaverille...nyt tuli satatuhatta täyteen..sitä ei kertonut monesko moottori oli kyseessä. Nykypeleillä vähän pitempään mennään ilman ongelmia..paitsi niitä sähköjuttuja.
- Mini
Morrismiehetkin moikkas aikoinaan Esson baarissa...Moi moi monesko moottori.
- että joku tulee
tänne valittamaan että muut eivät ole samaa mieltä kuin minä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1827692Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1365279Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y562791- 2782398
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1332336Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5742148Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont742118Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi81780Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571166Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.721154