Kelasin tossa, omankin historiani kautta, että tavallinen rivi-uskovainen on niitten vitun kierojen vallanpitäjien ja pateettisten saarnaajien uhri. Ne on saaneet sen uskomaan johonkin tuollaiseen paskaan ja uskovainen sen vuoksi suuressa osassa tapauksista menettää hyvin ison osan elämästään.
Eli yritän sanoa, että meidän pitäisi kai koittaa ymmärtää noita ressukoita, ei ole helppoa pysyä uskossa, kun järki koko ajan väittää vastaan.
Uskovainen on uhri
18
528
Vastaukset
- lempo15
tosi fiksusti kelattu ja silleen. muista kelata jatkossaki. kelaamist tarvitaan aina.
- 3asd234
mutta toisaalta säkin naurat speden paskoille vitseille sen takia, että sut on niin saatu tekemään.
jne.- gyrus
teki monta hyvää vitsiä ja muikeita masiinoja. Eikä kuitenkaan ketään uhata ikuisella helvetin tuomiolla, vaikkei niille nauraisikaan. Ei tuollaisia asioia voi rinnastaa.
gyrus kirjoitti:
teki monta hyvää vitsiä ja muikeita masiinoja. Eikä kuitenkaan ketään uhata ikuisella helvetin tuomiolla, vaikkei niille nauraisikaan. Ei tuollaisia asioia voi rinnastaa.
Mut onhan se toisaalta niin, että me ihmiset mennään helposti ryhmän mukana. Spede on hauska -> kaikki mitä Spede sanoo ja tekee on hauskaa -> Nauretaan.
(Se kärsi itekin siitä, että sen keksintöjä ei otettu vakavasti)
Raamattu on totuus -> kaikki mitä raamatussa lukee on totta -> uskotaan.
Omilla aivoilla ajatellen Spede oli myös nerokas keksijä ja karmee sovinisti. Raamattu taas... vähemmän totta.
- Herran terttu ( Se Aito)
"...ei ole helppoa pysyä uskossa, kun järki koko ajan väittää vastaan."
Minusta taas on perin outoa, että jotkut heittävät järjen romukoppaan ja ryhtyvät ateisteiksi. Kaikki ympärillä oleva materia ja me elävät ihmiset olemme niin vakuuttava todiste, että on järjetöntä väittää kaiken syntyneen itsestään vailla kontrollia. Herätkää pahvit!- Break
Tiede pystyy selittämään loogisesti ja perustellusti kaiken ympärillä olevan materian ja elämän. Nyt sinut täytyisi osoittaa tämä tieteen selitys vääräksi ja selittää miksi ja miten juuri sinun uskontosi dogmit ovat parempi selitys.
Tunnut pitävän omia ajatuksiasi itsestäänselvyyksinä. Silloinhan todisteet on helppo löytää. Toivottavasti ne eivät perustu toiveajatteluun. - Missukka
Break kirjoitti:
Tiede pystyy selittämään loogisesti ja perustellusti kaiken ympärillä olevan materian ja elämän. Nyt sinut täytyisi osoittaa tämä tieteen selitys vääräksi ja selittää miksi ja miten juuri sinun uskontosi dogmit ovat parempi selitys.
Tunnut pitävän omia ajatuksiasi itsestäänselvyyksinä. Silloinhan todisteet on helppo löytää. Toivottavasti ne eivät perustu toiveajatteluun."Tiede pystyy selittämään loogisesti ja perustellusti kaiken ympärillä olevan materian ja elämän."
Ei kai sentään? Pyrkimys hyvä. - ...
Yritätkö väittää, että sulla on joku uskonto?
Hehheh..tuota nyt ainakaan kirjoittelusi tue. Jos paskanjauhaminen netissä on uskoa, niin sitten ehkä. - jaksa lukea
Break kirjoitti:
Tiede pystyy selittämään loogisesti ja perustellusti kaiken ympärillä olevan materian ja elämän. Nyt sinut täytyisi osoittaa tämä tieteen selitys vääräksi ja selittää miksi ja miten juuri sinun uskontosi dogmit ovat parempi selitys.
Tunnut pitävän omia ajatuksiasi itsestäänselvyyksinä. Silloinhan todisteet on helppo löytää. Toivottavasti ne eivät perustu toiveajatteluun.Jobin kirja kokonaisuudessaan! Voi tuntua pitkästyttävältä välillä, mutta ihan alku ja esim luvusta 38 loppuun .
- Herran terttu ( Se Aito)
... kirjoitti:
Yritätkö väittää, että sulla on joku uskonto?
Hehheh..tuota nyt ainakaan kirjoittelusi tue. Jos paskanjauhaminen netissä on uskoa, niin sitten ehkä.Hehheh! Hyvin sanottu ;D
- Herran terttu ( Se Aito)
Break kirjoitti:
Tiede pystyy selittämään loogisesti ja perustellusti kaiken ympärillä olevan materian ja elämän. Nyt sinut täytyisi osoittaa tämä tieteen selitys vääräksi ja selittää miksi ja miten juuri sinun uskontosi dogmit ovat parempi selitys.
Tunnut pitävän omia ajatuksiasi itsestäänselvyyksinä. Silloinhan todisteet on helppo löytää. Toivottavasti ne eivät perustu toiveajatteluun.tiede selittelee asioita milloin mitenkin. Tämä johtuu siitä, että tiedemiehet eivät tiedä kuin osasen todellisuudesta. Jos he tietäisivät kaiken, tutkimustyötä ei enää tarvittaisi.
Tietosanakirjat eivät kuulemma valehtele. Niiden tieto vain vanhentuu. Niiden tiedot perustuvat tutkittuun tieteeseen. Tällä perusteella uskallan sanoa, että seuraavien vuosikymmenien aikana tiedemiehet myöntävät olleensa monessa asiassa väärässä vuonna 2009. Tieteen selitys ei näin ollen välttämättä pidä paikkaansa juuri nyt.
Tosin on myönnettävä, että eipä ole Jullijumalakaan esiintynyt estradilla. - ...
Herran terttu ( Se Aito) kirjoitti:
Hehheh! Hyvin sanottu ;D
feikkaat uskista?
Onko se yhtä kivaa kuin pukeutua naisten vaatteisiin? - Herran terttu ( Se Aito)
... kirjoitti:
feikkaat uskista?
Onko se yhtä kivaa kuin pukeutua naisten vaatteisiin?Jotkut atet nyt vaan ovat niin fanaattisia, että ihan kiusaamisen ilosta. Mulle kaikenmaailman lööperi on yks hailee. Asiallisesti en viitsi verenpaineitani kohotella mokoman vuoksi. Täytyy sanoa, että hauskaa on vakavikkojen kanssa ollut. Kiitos!
- ...
Herran terttu ( Se Aito) kirjoitti:
Jotkut atet nyt vaan ovat niin fanaattisia, että ihan kiusaamisen ilosta. Mulle kaikenmaailman lööperi on yks hailee. Asiallisesti en viitsi verenpaineitani kohotella mokoman vuoksi. Täytyy sanoa, että hauskaa on vakavikkojen kanssa ollut. Kiitos!
Viisaasti olet kiusaamisen kohteen valinnut.
Ateismi on aina ollut merkittävä yhteiskunnallinen ongelma;) - Herran terttu ( Se Aito)
... kirjoitti:
Viisaasti olet kiusaamisen kohteen valinnut.
Ateismi on aina ollut merkittävä yhteiskunnallinen ongelma;)Ateismi on kuitenkin näistä suomi24:n keskustelusaroista yksi suosituimmista. Kristinusko näyttää olleen tänään vahvempi. Ateismin yhteiskunnallinen ongelmallisuus lienee savonarolan yksinoikeus.
- (='.') ('.'=)
jaksa lukea kirjoitti:
Jobin kirja kokonaisuudessaan! Voi tuntua pitkästyttävältä välillä, mutta ihan alku ja esim luvusta 38 loppuun .
Meinasitko:
Missä olit silloin, kun minä maan perustin? Ilmoita se, jos ymmärryksesi riittää.
V: 4,5 miljardin vuoden päässä tulevaisuudessa,
niinkuin raamatun kirjoittajatkin.
"Kuka on määrännyt sen mitat-tottapa sen tiedät".
V: kaikki se romu, joka maapallon ympärillä lensi avaruudessa, maan muokkautuessa tulipallosta kiinteäksi (mitä enemmän maapallon kasvava painovoima veti kappaleita itseensä sitä suuremmaksi se kasvoi). Avaruusteleskoopeilla on pystytty todistamaan kaukaisien planeettojen synty.
6 Mihin upotettiin sen perustukset, tahi kuka laski sen kulmakiven.
Maapallo on pyöreä (ooh), siis ei kulmakiviä.
Ja mitä perustuksiin tulee, me leijumme avaruudessa meitä ei mikään pidä kiinni.
Jos se tarkoitti maapallon rakennetta, (ota mikä tahansa maapalloa käsittelevä kirja ja löydät tarkemmat mitat) maapallon keskellä on sulaa rautaa sen jälkeen magmaa ja tämä ohut kerros kiveä jonka päällä elämme likkuu koko ajan. Näin ollen ei kiinnitetty mihinkään. Maalaattojen muotokin on vaihdellut vuosien saatossa.
Sanat "kuka sulki ovilla meren" viittaavat siihen että maapallo on litteä ja vedet putoaisivat laidan yli jos niitä ei olisi "suljettu" "ovien" taakse. Miten jumala ei voi tietää että maapallo on pyöreä.
Jaadi jaadi jaa...selittää jotain epämääräistä...Kaikkea kuolemasta valosta ja pimeydestä. Kuka idiootti nyt ei tiedä miten päivä ja yö tulee.
"Onko sateella isää, tahi kuka on synnyttänyt kastepisarat?"
V: huoh ala-asteen biologiaa: veden kiertokulku, ei mennä siitä sen pidemmälle.
"kenen kohdusta jää on tullut"
OOH onko jumala mun pakkaslokerossa, tekeekö se ihan vartavasten mulle siellä jäätä (siitä tuliki mieleen, että pitää käydä hakemassa pyhänveden-jääpaloja).
"sinkoatko sinä salamoita"
No nyt kun tuli puheeksi, niin sähköase on kehitteillä. Tällä hetkellä kantama n. 1,5m.
Eli en vielä visko mutta kohta.
Ja salamat iskeytyvät maahan positiivisen ja negatiivisen varauksen suhteen seurauksena (ala-aste biologiaa!!!)
"Kuka on niin taitava, että hän pilvet lukea taitaa?" (pekka pouta?)ja kuka taitaa tukita vesitydyt taivaassa? Kuin tomu kastuu ja juoksee yhteen, ja kokkareet ryhtyvät toinen toiseensa.
(Meillä on sadettimet ei pilviä tarvita maan kastelemiseen.)
"Sinäkö metsästät leijonalle saaliin, sinäkö ruokit sen pennut"
Eläintarhassa: kyllä
Luonnossa: Eiköhän jalopeura itse juokse saalistaan kiinni. Meillä on videokuvaa siitä todisteena, eikä jumalaa näkynyt siinä kuvassa (ainakaan discovery chanel tai animal planet ei näyttänyt. Ei edes hd:nä huomannu mitään)
"Tiedätkö sinä, milloin vuorikauris vasoo,
tiedätkö sinä niiden oikean hetken, lasketko sinä, milloin kuukausien määrä täyttyy?"
Luonnossa: Ööh en mutta voisin jos kiinnostaisi yhtään.
Eläintarhassa: kyllä, siinä missä tiikerien ja pndojenkin synnytysajat.
Sitten puhutaan eläimistä, mutta kun evoluutioon ette usko, niin jätetään siihen.
"Sinunko viisautesi nostaa taivaalle haukan, kun se levittää siipensä etelätuuleen?"
Ei vaan tuuli ja pyörteet.
- sivusta-ajattelija
Monet ihmiset ovat uskonnollisen propagandan uhreja - kokevat itsensä huonoiksi ja pelkäävät koska heidät on syyllistetty saduilla. Ja sortavat ihmisryhmiä dogmeihin perustuen.
Jos samanlaista aivopesua harjoitettaisiin poliittisella aatteella, kenelläkään ei olisi ongelmaa nähdä, miten väärin se on ja kuinka haitallista yksilön älylliselle kehitykselle. Ensinnäkin Kristinuskoon ei voi aivopestä, aivopesu sotii Raamattua ja Kristinuskoa vastaan.
Toiseksi tutkimukset uskontojen tiimoilta osoittavat että uskonnot lisäävät uskovan hyvinvointia.
Ja tuskinpa kukaan uhri kokee hyvinvointia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.913952Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973317Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1252617Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2111980Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201784Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m831715Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä961691- 1101539
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11301- 571202