millainen on ihanteesi olla vanhana? Asenteeltasi, ulkomuodoltasi, vireystilaltasi. Tuleeko mielikuvia? Tarkoitan siis vähintään eläkeikää, mummo, papparaisikää. Ja tämä, jos asia sinusta riippuisi (sehän ei välttämättä pelkästään siitä riipu)
Millainen olet vanhana
8
305
Vastaukset
- toivoisin olevani
mahdollisimman terve mahdollisimman kauan. - Toivon olevani avarakatseinen ja helposti lähestyttävä mummu lapsenlapsilleni sekä heidän kavereilleen. Jollakin tavalla "menevä", etten ainakaan kotona homehtuisi. - Olisi hyvä saavuttaa ja pystyä pitämään normaalipaino ja luonnollisesti toivois, ettei ainakaan kovin paha dementia vaivais.
- Siinä se..
vastaus.
- disadora
tulee mieleen että toivottavasti jaksaisi aina olla aidosti kiinnostunut lapsista ja nuorista. Pysyisi ns ajan hermoilla heitä koskettavissa asioissa. Tietenki ulkomuoto voisi olla sen verran terveellä mallilla että jaksaisi tehdä muutakin kuin "kiikkustuolissa" istua. Terveys on tietysti tärkeää.Ystäviä saisi olla, ettei yksinäisyyteen vanhana tukehtuisi. Ehkä jokin ihana papparainen myös joka käyttäisi mökillä ja olis se mies kun minä olisin pieni mummo;)
Kuvakokoelmassa löytyy valistunut arvaus. Eräs taiteilijatuttu luonnosteli tuon tutkisessaan vanhenemisen muotoja.
- zisel
http://www.aijaa.com/v.php?i=4011667.jpg
Tein omasta kuvasta kuvankäsittelyllä. Enkös ole hellyyttävän näkönen mummo? :D - rapiskarpalo
aika lähellä Kylli-tädin ja Aira Samulin risteytys.
ohjelmassa oli vieraana maailmaa kiertänyt, mm. saharan laidalla pidempään asustellut kirjailija, näyttelijä Vivi-Ann Sjögren, joka kokkasi ohjelmassa ruokaa pitkät kynnet suihkien ja oli niin rento ja luonnikas maailmannainen, että ei voinut muuta kuin ihailla:) Ei musta sellaista tule, mutta jotain samanlaista boheemia ja uteliasta asennetta elämään kun olisi vielä tuossa iässä (70 ) niin hyvä olisi.. Sitä paitsi sitä flirttailua kirjailija Riku Korhosen (30 ) kanssa oli hauska katsoa..
http://umami.fi/wp-content/uploads/2008/06/vivi-ann.jpgToivottavasti pysyn terveenä, että voin nauttia eläkepäivistäni. Mielenlaadultani olen sellainen kuin nytkin, ulkomuodoltani en toivottavasti paljoa lihavampi. Asun Australiassa ja olen siinä uskossa, että Rouva Ratikka on myöskin hengissä ja tallessa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 60834
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel111783- 46660
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla222634- 44569
- 55546
- 76533
- 22526
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k83505Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai37490