"Olen ollut avomieheni kanssa yhdessä reilut kaksi vuotta. Olen 24-vuotias ja hän minua muutaman vuoden vanhempi. Koko yhdessäolomme aikana emme ole olleet kertaakaan yhdynnässä. Suuseksiä ja muuta hyväilyä kyllä on pari kertaa viikossa. Otan asian puheeksi silloin tällöin, mutta mies ei osaa sanoa syytä tähän. Yleensä hän kokee kyselyni ahdistavina, eikä keskustelu etene suuntaan tai toiseen. Hänellä on ollut suhteita ja seksiä ennen minua. Tuntuu, että tämä asia ei vaivaa häntä ollenkaan. Hänestä tilanne on hyvä näin. Mutta mitä sitten, kun minä haluan saada jotakin enemmän? Johtuuko tämä minusta? Pitäisikö vain rohkeammin tarttua toimeen ja tehdä aloite?
SelibaattiSiili
Sofia: Teillä on hyvin harvinainen ja erikoinen suhde. Kaksi aikuista ihmistä jo kaksi vuotta yhdessä ilman yhdyntäseksiä. Sellaista näkee joskus, kun naisella on ongelma, kuten hyvin tiukka immenkalvo, eikä mies onnistu penetroitumaan emättimeen eikä tohdita kääntyä heti lääkärin puoleen. Joskus uskonnollinen vakaumus on taustalla, joskus taas on tehty erikoinen päätös selibaatista.
Oletko varma, että miehesi on kokenut joskus yhdyntöjä? Jos todella on, mitä hänelle on sattunut? Jotakin poikkea-vaa miehessäsi joka tapauksessa on.
Tee rohkeasti aloite ja yritä "pakottaa" mies yhdyntään. Jos et onnistu, tilaa teille parisuhdeterapeutin tai urologilääkärin vastaanotto."
http://www.iltalehti.fi/sofiansohva/2010060711818262_ss.shtml
Kehoitettiinko tuossa naista raiskaamaan miehensä???
Merkillinen neuvo
7
199
Vastaukset
- FiliaFerusFabulosus
Ihme neuvo Sofialta;
Ei toista saa pakottaa, oli kyse miehestä tai naisesta. Ei kukko käskien laula. Mutta ei ole normaalia se, että mies ei vielä yli kahden vuoden jälkeenkään...
Eihän olisi nyt käynyt niin, että miehellä olisi psyykkisesti jotain vikaa, ettei normaali yhdyntä onnistu?
Ei kai miestä ole mollattu ensi kerroilla. Kauheinta mitä nainen voi miehelle tehdä on mollata miestä seksitaidoista kun mies on ensimmäistä tai ensimmäisia kertoja yhdynnässä. Ei kai tuolla miehellä ole ollut noin huono tuuri. Myös äidin suhde poikaan voi olla myös seikka, joka vaikuttaa miehisyyteen ja itsetuntoon.
Pelko ja kenties häpeä, voivat olla taustalla. Pelko siitä, jos ei täytä kumppaninsa odotuksia ja häpeä kenties silloin, jos on joutunut nolatuksi.
Toivon todella että tämän kyseisen henkilön (kirjoittajan) partnerin tilanne korjaantuu, sillä seuraukset voivat olla pahat, mikäli tilanne jatkuu.- Rake kandelin
Varmaan on ihan tyytyväinen tilanteeseen jos saa suuseksiä pari kertaa viikossa ;)
Laiska ja ovela mies.
Vaimoke vois kokeilla olla antamatta suuseksiä pariin viikkoon, niin johan alkais irtoomaan seksiä. "Eihän olisi nyt käynyt niin, että miehellä olisi psyykkisesti jotain vikaa, ettei normaali yhdyntä onnistu?"
Miks miehessä pitäis olla mitään vikaa?
Seksiä harrastetaan tietääkseni kaksin. Tällöin vikaa voi olla molemmissa tai vain toisessa. Vika voi myös olla naisessa. Kenties nainen ei osaa vaikkapa kiihottaa ja provosoida miestä oikein tai on jollain tavalla oleellisesti väärin käyttäytyvä ja miestä ei siksi huvita panna. Kenties pari ei ole hoitanut tutustumistaan ja keskinäisen henkilökohtaisen seksinsä luomista kunnolla siten että molemmat olisivat sinut. Kenties nainen on "salakavalasti dominoiva" ja alistanut ihan huomaamattaan miehen. Onhan näitä vaihtoehtoja eikä miehessä sinänsä tarvi olla mitään olleellista vikaa. Tosin miestä nyt vaan on vitun helppo syyllistää koska meillä on se mulkku joka on "kuulemma" täysautomaattinen ja johan se paneminen onnistuu ventovierailta baarituttavuuksiltakin joten missä vika jos ei miehessä?!?!?!?!? (no just noissa oletuksissa olis se vika.)
"Pelko ja kenties häpeä, voivat olla taustalla. Pelko siitä, jos ei täytä kumppaninsa odotuksia ja häpeä kenties silloin, jos on joutunut nolatuksi."
Esimerkiksi. Tällöin suhde siihen naiseen pitäisi olla sellaisella tasolla että tää pystytään voittaan. Onko suhdetta ja luottamusta rakennettu? Ainakaan tuo mies ei pysty edes puhumaan vaimolleen ongelmasta. Missä luottamus? Onko sellaista ollutkaan, vai onko tää mies loppujen lopuksi kelpuutettu suhteeseen epäitsekkään palvelun ja naisen tarpeille elämisen takia (mistä vitusta sellainen vaatimus on voinut tulla? Onko nainen ollut sokea sille että se mies on kusessa itsensä kanssa??!) ja siksi se joutuu viimeistään itsekkäässä(kin) seksissä ongelmaan kun yhtäkkiä pitäis ajaa omaa(kin) etua ja tarpeita.
Entä jos se mies oliskin huolehtinut osuudestaan jo aikaisemmin, ollut silleen sopivasti itsekäs että sillä henkisesti olis vireä panorefleksi jota se ei arvaile käyttää nautintoonsa vaimonsa kanssa? Olisko se silloin kelvannut suhteeseenkaan vai olisko se dumpattu itsekkäänä paskiaisena? Paljonko naiset sanelee sitä että millainen miehen pitää olla parisuhteita muodostaessa (totuus: Ainakin koittavat sanella ihan pirusti). Eli onko tässä nyt tyypillinen feminismin uhri; mies joka on henkisesti kuohittu? Mies joka on sopeutettu naisten tarpeisiin - mutta omiensa kustannuksella?
AIka unelmamieheltähän tuo vaikuttaa koska nainen on kestänyt äijää kaks vuotta ilman kunnon seksiä. Taitaa olla liuta muita toivottuja ominaisuuksia ukossa. Liekö unelmamies sitten väkisin tehty kun muu ei olisi kelvannut?
- Rake kandelin
Mutta Sofia kirjoitti 'pakottaa', eli kehoitti lievään raiskaukseen, sehän ei vielä ole rikos. Enkä vieläkään ole varma, mikä on lievä raiskaus. Veikkaan että siinä ei edes vaatteita avata. Joten Sofialta aika typerä neuvo sinänsä.
Näköjään. Tätä on kun kaksi naista alkaa ratkoa miestä koskevaa ongelmaa. Jotain "Sohvin" tasosta kertoo se että hän neuvoo kääntymään urologin puoleen vaikka ilmiselvästi miehen fyysisessä puolessa ei ole mitään vikaa. Sohvi on sitä mieltä että penis on viallinen osa koska se ei mene pimppaan niinku normaalisti ihqudaaa. Silloin niinku pakotetaan tai mennään lääkäriin joka katsoo mikä peniksessä on vikana ihqdaa!
Kyllä tuosta systeemistä näkee että vika on jossain muualla kuin makkarissa, makkarissa näkyy oire; syy on jossin muualla ja nyt naiset on alkaneet syyttämään feministisessä hengessä penistä ettei vahingossakaan vika löydy ehkä itsestä.
Jotain vinkkiä antaa tämä tilanteen todellisista syistä : "Otan asian puheeksi silloin tällöin, mutta mies ei osaa sanoa syytä tähän. Yleensä hän kokee kyselyni ahdistavina, eikä keskustelu etene suuntaan tai toiseen.". Jep. Mies ei selvästikään luota naiseen koska ei edes ole valmis puhumaan hänen kanssaan! Kuinka helvetissä seksin pitäisikään sujua jonkun kanssa johon ei ole yhteyttä? - Ainiin. Tottakai sen pitäisi sujua koska miehet ovat peniksiä ja ajattelevat peniksillään ja mulkku ojossa ovat valmiita ottamaan naisen aina ja missä tahansa koska ovat eläimiä. Jos näin ei tapahdu on aina miehessä vikaa ja sitten kutsutaan apuun joku helvetin Sofia joka ei kanna itse mulkkua vaan ottaa sitä vastaan metrikaupalla ja on muka siksi "ammattilainen miesasioissa".
Vitut. Tuon naisen pitäisi lähinnä saada mies raiskaamaan itsensä eikä toisinpäin. Määrään lääkkeksi pornoa ja seksikkäitä alusasuja ja naisen ehdotonta alistumista ja miehen sekä hänen elimensä palvontaa - ilman velvotteita miehelle.- trust_mii
*repesin*
APLOODEJA!!!!:D Toivottavasti ap. saa haluamansa neuvon ja vielä toivomassaan muodossa:D Sitten kun parittelut on pariteltu ja oli seksi hyvää tai huonoa, kaikki mitä on saanut miehestä/naisesta selville jää miehen/naisen päähän. Miten voi enää koskaan ottaa vakavissaan sellaisen ihmisen josta tietää asioita jotka eivät käy ilmi jokapäiväisessä kanssakäymisessä? Jos seksi oli huonoa mutta kaveruus on ollut hyvää, tulee erittäin kiusaantunut olo. Haluaisi edelleen olla kaveri, mutta se paska seksi kummittelee aivoissa.
Nyt on pakko tunnustaa, että puhun vain ja ainoastaan omasta puolestani.
Tyypillisemmin naiset toimivat tämän diskurssin portinvartijoina, kuten seurustelun aloittamisessa yleensä. Kyse on kai siitä, että suhdetta koskevien oletusten viitekehys vaihtuu jatkuvasti tai kokonaisuudessaan – tämä nähdään emotionaalisesti tavattoman raskaan show-numerona pla pla.... . Mistä johtuu, että naiset pitävät itseään(valtaosa) seksuaalisesti houkuttelevina ja taitavina, pistämättä tikkua ristiin:D Saamaton nainen on varmasti yhtä kuvottava otus kuin sohvalla futista töllöttävä äijä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3998656Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1683001- 151383
- 761028
- 681017
- 26961
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta61933- 55923
- 65870
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss73864