Katson kesäillan taivaanrantaan kerääntyviä tummia pilviä. Kuuntelen kaukaa mureana kaikuvaa ukkosenjylinää. Tiedän, että kova tuuli on nousemassa, tuuli, joka edeltää tulevaa ukkosenilmaa. Sade on viimeisin ennusmerkki. Itse asiassa emme edes puhu ennusmerkistä, vaan tiedämme, että kohta ukkostaa. Osaamme lukea säiden muutoksia, ilmojen kulkua, mutta osaamme lukea aikojen edistymistä ja sitä aikaa, jossa elämme? Osaamme sanoa milloin koittavat ihmiskunnan ja minunkin kohtalonhetket? Tiedämmekö edes, että sellaiset ovat jossain vaiheessa koittamassa? Jeesus sanoi: "Maan ja taivaan ilmiöt te kyllä osaatte tulkita, kuinka sitten ette tätä aikaa?"
Kesäinen hetki
3
160
Vastaukset
Ei ole temppu eikä mikään tulkita ennusmerkeistä, että kovat ajat ovat edessä.
Väestö lisääntyy räjähdyksenomaisesti, luonnonvaroja tuhlataan häikäilemättömästi, ympäristöä kuormitetaan yli sen sietokyvyn ym. ym.
Kristinuskojen oppien mukaista lopun aikaa taas on odotettu hetikohta tulevaksi jo 2000 vuotta. Koska kyseessä on ainoastaan mielikuvituksen tuottama harhaluulo, ei siitä kannata välittää tuon taivaallista, mutta todellisiin ongelmiin kannattaisi puuttua mahdollisimman pian.
Kristityillä olisi kylläkin niiden jeesus-jumalhahmon viitoittama tie kohti kestävää kehitystä: "Eläkää yksinkertaisesti, jakakaa omastanne niille joilla ei ole ja luopukaa omaisuudesta!" Valitettavasti kristityt eivät usko jumaliinsa niin paljon, että tottelisivat niitä tällaisissa itselleen vastenmielisissä' asioissa. Sääli.- 12345678987654321
Miksi olet noin vihainen ja katkera?
12345678987654321 kirjoitti:
Miksi olet noin vihainen ja katkera?
Ottiko kipeästi, ettet ole uskaltanut seurata jeesustasi?
Vielä ei ole liian myöhäistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2699942IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3187136Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?841858Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1081529Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61471- 1091181
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut751139Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin47946Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus24800MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312752