Kysyisin ihan mielenkiinnosta, että osaatteko arvioida esimerkiksi ajattelemalla omaa henkilöhistoriaanne tai tuttavapiiriänne, että kuinka suuri osuus 16-50 vuotiaista hedelmällisistä naisista tällä hetkellä Suomessa on jonkin ehkäisymuodon käyttäjiä?
Iltalehdessä mainittiin viikonloppuna lukema, joka oli muistaakseni 80% -saattoi olla jopa korkeampi. Minulle tämä oli yllätys. Kuulosti liian suurelta osuudelta. Jos ajattelen itseäni ja tuttavapiiriäni nyt ja menneisyydessä, niin avo- tai avioliiton ulkopuolella arvioisin, että 30-50% 16-50 vuotiaista hedelmällisistä naisista ei edes ole seksuaalisesti aktiivisia, jolloin ehkäisy ei edes ole ajankohtainen asia. Tuntuu vain korkealta lukemalta että 80% olisi seksuaalisesti aktiivisia, kun itselläkin on edellisestä kerrasta 3 vuotta.
80% naisista käyttää ehkäisyä?
6
350
Vastaukset
- .
ikäsi, synt.vuotesi vai jokin luku vain?
Itse olen synt.v-60 ja olen edelleen seksuaalisesti aktiivinen, Mirenallinen nainen. - kyllä uskon
Minun on helppo uskoa tuo.
Jos ajatellaan, että viidennes naisista ei käytä ehkäisyä. He joko toivovat raskautta tai eivät ole seksuaalisesti aktiivisia tai sitten ovat niin typeriä, että joutuvat pian miettimään: tullako äidiksi vai tehdäkö abortti.
Jos viidennes naisista ei käytä ehkäisyä ja tulisi hetkessä raskaaksi, se tarkoittaisi että 16-50 vuoden välillä naiset ehtisivät saada lapsen teoriassa joka viides vuosi eli seitsemän lasta. Keskimääräinen lapsiluku on kuitenkin alle kaksi. Vuosittain toki tehdään liki 10 000 aborttia. - jadelletar
Ehkäisyä käytetään silloin kun harrastetaan seksiä. Mun tuntemistani hedelmällisistä naisista ei kukaan tällä hetkellä yritä raskautua joten 100% kaikki käyttävät ehkäisyä. Ehkäisyn käyttäminen ei tarkoita pelkästään pysyvää ehkäisyä kuten kierukkaa tai muuta vastaavaa.
- sari731
lasketteko myös kondomin mukaan tähän naisten käyttämään ehkäisyyn?
(vai onko se sitten miehen käyttämä ehkäisy?) - Tottakai..
sari731 kirjoitti:
lasketteko myös kondomin mukaan tähän naisten käyttämään ehkäisyyn?
(vai onko se sitten miehen käyttämä ehkäisy?)Jos on kondomi käytössä niin silloin käyttää ehkäisyä.
Eköis se ole naisena ihan luonnollistakin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701409
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa3231008- 43875
- 35673
Tappio Rydmanille
Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html147672- 38607
- 52561
Sometähti villisika-Seppo on kuollut
Suomussalmella lemmikkieläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-2023244528548Tiesitkös rakas
Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔44521- 107508