Kuolemansynnit pantu uusiksi

Tiedoksi palstan aktiivisille moraalinvartijoille, että asiat ovat nyt toisin. Ainakin Vatikaanissa.

Tuo aina aikaansa seuraava, moraalistamme syvästi huolissaan oleva ja sitä jatkuvasti valvova kaikkinaisen tekopyhyyden irvokas manifestaatio eli katolinen kirkko, on jälleen päivittänyt listaansa kuolemansynneistä. Edellisen kerran näin tehtiin vasta 1500v sitten, joten ihmetellä kyllä pitää moista hötkyilyä näin vakavan asian kanssa.

Ei sillä, että katolinen kirkko tai paavi olisivat kumpikaan minkäänlainen auktoriteetti tai moraalin malli, mutta ainahan se on viihdyttävä lukea, millä perusteilla nuo hassuhattuiset sedät kulloinkin arvelevat itse kunkin meistä päätyvän helvettiin. Tuon uuden listan perusteella sinne taitaa päätyä paavi itsekin katolisen kirkon omaisuuden ylimpänä haltijana ja kirkon massiivisen pedofiliaongelman piilottelijana ja vähättelijänä. Jotenkin kyllä epäilen, ettei seuraavaa päivitystä tarvitse odottaa 1500 vuotta, kuolemansyntien listalla kun on mm. geenimanipulaatio.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200803107368377_ul.shtml

Miksiköhän tuo herättää lähinnä hilpeyttä? Miksi koko katolinen kirkko paaveineen tuntuu ainoastaan suuren luokan vitsiltä?

Johtuneeko siitä, että katolinen kirkko on moraliltaan läpimätä, historialtaan verinen, arvomaailmaltaan ummehtunut ja oppirakennelmaltaan suuren luokan vitsi?

3

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuo siis tehtiin pari vuotta sitten, mutta en muista asian olleen palstalla esillä vaikka geenimanipulaatiosta onkin keskuteltu.

      Ja mikä merkitys tuon kaltaisilla listoilla ylipäätään on?

      • .........

        "ylettömän omaisuuden haaliminen"

        Paavi saa tuonkin synnin perusteella kardinaaleineen kärvistellä liekkimeressä pirun pistellessä hiilihangolla...


      • ......... kirjoitti:

        "ylettömän omaisuuden haaliminen"

        Paavi saa tuonkin synnin perusteella kardinaaleineen kärvistellä liekkimeressä pirun pistellessä hiilihangolla...

        Sangen viehättävää (vai mikä se sana nyt olikaan).

        Onneksi minulla on vain ylellistä omaisuutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      242
      2111
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1627
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1282
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      992
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      816
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      790
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      771
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      750
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      24
      735
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe