Monituisissa tilanteissa on tullut mainittua muuntaminen. Seuraavia kysymyksiä on herännyt.
Mitä muuntaminen, kehittäminen tarkoittaa?
Mitä muunnetaan, kehitetään?
Millä muunnetaan?
Pitääkö egosta päästä eroon?
Onko ylipäänsä kehitystä olemassa? Eikös absoluuttinen ole muuttumaton, stabiili?
Muuntaminen ja kehittyminen on vertauskuva sille elämän kultivoimiselle, minkä näemme olevan tarpeellista ihmispsyykessä. Karkeasta hienovaraiseen, negatiivisesta positiiviseen. Se on evoluutiota, muu on devoluutiota.
Lisään tähän, että epävarmasta varmaan. Epäselkeästä selkeään, epäloogisesta loogiseen. Kun varma on saavutettu, niin se on ykseys. Tällöin vastakohtaisuudet nähdään oikeassa valossa, välivaiheina.
Positiivinen ei välttämättä kerro ihmisille muuta kuin että "ollaan jossain mielihyvässä". Se on paljon muuta. Positiivinen on varmuutta, muttei varmuutta sellaista, miten tarttuja-ego sen kokee. Tarttuja-ego rakentaa pyramidin, suuren kivitornin, tai varmantuntuisen uskomuksen, jota ajan hammas kuluttaa mahdollisimman vähän. Sellaista on sen varmuus ja pysyvyyden tavoittelu. Se tavoittelee eternalismia tarttuja-egolleen, mikä on mahdottomuus. Se voi saada sen vaikka 50 000 vuodeksi taivaissa, tai jopa 1 miljardiksi vuodeksi abstrakteissa ajatusmaailmoissa, mutta ikuista elämää sille ei suoda. Kun löpö loppuu se putoaa taas maan päälle, kuin kuuraketti joka ei ole päässyt vetovoimakentästä ulos, sillä se elää polttoaineen tarpeesta. Se putioaa siksi, koska se painaa, on materiaalinen. Sitä koskee siis gravitaatio.
Positiivisuuteen kuulu, että ajan hammas ei kuluta, sillä se on ajan ulottumattomissa. Aika on ylitetty. Aika on yksi vapausaste, fysiikan kielellä. Se jätetään omiin oloihinsa, kun uusi vapausaste ilmaantuu.
Ego tarvitsee polttoainetta ulkopuolelta, ja saakin sitä jos haluaa. Mutta ikuinen se ei ole oikeasti, ennenkuin se on muunnettu. Tämä muuntaminen tuntuu sen mielestä kuin kuolemalta, siksi se ei haluaisi kuolla. Se luulee että kun se kuolee niin koko tietoisuus häviää. Siinä se on väärässä. Kun se on kuollut se ilmaantuu tilalle Anteeksiannettu, joka ei tarvitse polttoainetta pysyäkseen elossa.
Tästä pääsimme anteeksiantoon. Anteeksianto on muuntava voima. Se neutraloi tarttuja-egoa samalla "kasvattaen" oikeaa olemusta, joka on tietoinen tarkkaavuus. Indusoiminen on oikeampi sana, mutta käytän osittain virheellistä sanaa kasvattaa koska jotkut eivät ole opiskelleet sähkömagnetismia. Oikea olemus siis indusoidaan.
Anteeksiantoon liittyy tarkkaavaisuus ja tietoisuus. Jotta voi anteeksiantaa, tulee olla tietoinen ja tarkkaavainen ainakin jossain määrin. Kunnon tarkkaavainen anteeksianto neutraloi egoa tehokkaasti positiiviseksi, eli varmaksi, selkeäksi, materiattomaksi. Anteeksianto tarkkaavaisuudella on mainio menetelmä.
Hampurilaisbaaarissa: " Saisinko yhden Anteeksiannon tarkkaavaisuudella".
Pelkkä tarkkaavaisuus ei riitä, sillä maailma nähdään vielä todellisena. Anteeksianto palauttaa aidon näkökyvyn, maailma nähdään oikein, tietyssä mielessä ei-olevana. Unenkaltaisuus voi olla oikea viite.
Anteeksiannon voima on siinä, että siinä yhdistyvät oikea näkemys, puhdistaminen, tarkkaavaisuus ja tietoisuus samaan tehokkaaseen periaatteeseen. Se on samalla turvallinen, koska ihminen voi anteeksiantaa vain siinä määrin kuin on tarpeellista. Hän osaa antaa anteeksi vain suhteellisia määriä kerrallaan. Kun hän näin tekee, niin hän etenee asteittain.
Anteeksiantoa on toistettava kunnes kaikki edessä oleva on muunnettu. Se saattaa kestää yhden elämän tai enemmän, mutta pääasia että se toimii. Mikään yritys ei mene hukkaan sillä taipumus anteeksiantoon kasvaa elämä elämältä, kunnes olemme pisteessä missä on totaali-anteeksianto.
Totaali-anteeksianto on samalla Elämä, joka on kaikkialla. Pyhä Henki.
Etenemistä ei ole absoluuttisesti katsottuna, mutta etenemisen kautta suhteellisesti on kuitenkin edettävä, kunnes sekin havaitaan vain välivaiheeksi. Sitäkään ei ole oikeasti.
Anteeksiannon voima
5
65
Vastaukset
- Saagapolku
Saat Anteeksia Do Not Worry :)
Pitäisikö egon hävitä?
Mikä on ego?
Lyhyesti ego on ajatus plus muisti, joka luo uskottavan harhan tehdessään tehtäväänsä, joka on pitää isäntänsä turvassa sekä tarpeet tyydytettynä.
Ego suojelee ulkopuolisilta hyökkäyksiltä jotka saattavat horjuttaa isäntänsä hyvinvointialuetta.
Ego voi toimia sieluttomasti tai rakkaudesta.
Huono isäntä se ainakin on ja se nähdään sekä tiedostetaan nykyisestä yhteiskunnallisesta tilanteesta, koska se on luotu sieluttomalla egolla.
Siinä mielessä egon olisi hyvä kuolla, mutta tämä meidän lihapukumme jota kehoksikin kutsutaan kuolisi nälkään ilman egoa.
Jokainenhan sen ymmärtää.
Ego ei kuitenkaan koskaan pysty olemaan siellä missä sinä pystyt olemaan, nimittäin tässä ja nyt hetkessä, kun koko ego perustuu menneeseen aikaan mitä se pystyy käsittelemään. Mutta nyt hetkessä egoa ei ole, ja nyt hetki on ikuinen.
Loppupelissä ego on meille hyvin tärkeä työkalu maanpäällä.
Erona sen kuolemiselle on joko itsekkyys tai epäitsekkyys, eli pelko tai rakkaus.
Itsekkään egon olisi hyvä kuolla jotta meille avautuisi mahdollisuus kasvaa ja muistaa itsemme.
Itse annan itselleni hyvin useasti anteeksia se auttaa paremmin tiedostamaan omia oppiläksyjäni jotka ovat työkaluja kulkiessani takaisin Lähteeseen josta en edes koskaan ole pois lähtenytkään.
Minä kiitän sinua Kokija koska olet olemassa. - bedhead
Tahdon kiittää kirjoituksen huumoriosuudesta :)
Ei ego ole meille välttämätön elämässä sillä materiasta kehityksen kautta syntynyt ajatus on sitä varten, mutta kun ajatus tietämättään loi egon niin se joutui sen lauluja laulamaan.
Ego ei ole anteeksiantavaa sorttia koska se saa elantonsa juuri loukkauksista kärsimyksestä , ja pelosta
Paljon tärkeämpää kuin yksittäiset anteeksiannot on jo etukäteen antanut anteeksi, niin silloin ego kun se ei saa ravitoaan menettää voimansa ja hajoaa, sekä kaikki kärsimys ja tuska häviää
Egolla ei ole ikuisuutta vaikka uskonnot ja aatteet sellaista lupaavat
Ego on syyn ja seurauksen lain alainen, sen takia, ettå se on materiasta kehityksen kautta syntynyt, ja kun ego häviää niin myös syyt seurauksineen päättyvät
Ei ole muuta kuolematonta kuin elämä sillä se on kaiken lähde- kokija
Konkretisoidaan mitä se semmoinen ego on. Että ihmiset ymmärtävät mahdollisesti, kun ego on muuten liian abstrakti ja outo käsite.
Jos on sellainen tiivis olo, tai olo missä ajatellaan, tai halu-olo. Tai ylipäänsä mitään mikä näyttää olevan erossa jostain. Niin se on anteeksiannettavaa oloa.
Jatkuva anteeksiannon tila on oloton tila, tilaton olo. Se on se Elämä mistä puhutaan. Se ei ole oikeasti tila vaan oleminen itsessään. Ilman tilaa. - kokija
kokija kirjoitti:
Konkretisoidaan mitä se semmoinen ego on. Että ihmiset ymmärtävät mahdollisesti, kun ego on muuten liian abstrakti ja outo käsite.
Jos on sellainen tiivis olo, tai olo missä ajatellaan, tai halu-olo. Tai ylipäänsä mitään mikä näyttää olevan erossa jostain. Niin se on anteeksiannettavaa oloa.
Jatkuva anteeksiannon tila on oloton tila, tilaton olo. Se on se Elämä mistä puhutaan. Se ei ole oikeasti tila vaan oleminen itsessään. Ilman tilaa.Buddhalaiset sanovat että kärsimys. Osuva voi olla että epätyydyttävyys.
Kaikenlainen epätyydyttävyys on ego. Egoahan ei ole, siinä sen absurdius. OIkeasti se on mahdottomuus.
Olemisessa kaikki on aina oikein. Kaikki on aina täydellisesti. Tämä on luonnollinen olotila ja tämä on olemassa. Mutta ei tietenkään ajatuksena tai tuntemuksena.
Se voi pukeutua näennäisesti ajatuksen ja tuntemuksen kaapuun. Ja fyysiseen kaapuun. Olemalla kuitenkin aina täydellisesti.
Se sanoo: maailma on uni. Tietenkään se ei oikeasti sano mitään, sillä unta ei ole. Eikä sitäkään, joka sanoo. Suhteellisesti ottaen kaikenlaista *näyttää* tapahtuvan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921125
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116938- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282685- 77669
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74631Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54576Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48559- 72483