Olen huomannut että ateistit pitävät häntä johtajanaan, eräänlaisena "messiaanaan". Onko hän?
Onko Dawkins kenties anti-kristus?
39
261
Vastaukset
- itsietA w31
Ateisteilla ei ole johtajia, se ei ole uskonto. On vain olemassa toisia kuuluisimpia ateisteja, joita arvostetaan.
Ei, ellei hän yhtäkkiä ryhdy poliittiseksi johtajaksi, fuusioi eurooppaa yhteen ja käske muita kumartamaan itseään.
Dawkins muistaakseni myönsi ettei ymmärrä paljoakaan politiikasta. Biologian professori kun on- Atte Ateisti
Onko minun pakko palvoa häntä messiaanani?
Mihin Helvettiin joudun, jos en näin tee?- ei-uskis
>>Mihin Helvettiin joudun, jos en näin tee?
- kuukkukuukki
Miksi Kristityt palvovat samaa Jumalaa, joka salli ja mahdollisti WTC-iskut? Jeesus on itse 100na.
Kukaan tervejärkinen ei palvo pahaa tekevää jumalaa, kuten Jeesus. - R. Sitia
"Olen huomannut että ateistit pitävät häntä johtajanaan, eräänlaisena "messiaanaan". Onko hän?"
Ei. Hän ei ole johtaja, eikä messias, hän on Richard Dawkins. Kaverilla on kyllä nakemystä, mutta ei se tee hänestä mitenkään erikoista. - ++++++++++++++++
"Onko Dawkins kenties anti-kristus?"
No, raamatun mukaan jokainen ei-kristitty on anti-kristus (ja huijari) joten kyllä:
2. Johanneksen kirje 1
7 Maailmassa on nyt liikkeellä monia eksyttäjiä, niitä jotka eivät tunnusta Jeesusta Kristusta ihmiseksi, lihaan tulleeksi. Siinä teillä on Antikristus, eksyttäjä. [1. Joh. 2:18, 1. Joh. 4:1]
2 John 1:7
7 I say this because many deceivers, who do not acknowledge Jesus Christ as coming in the flesh, have gone out into the world. Any such person is the deceiver and the antichrist.
"Olen huomannut että ateistit pitävät häntä johtajanaan, eräänlaisena "messiaanaan"."
Ketkä pitää? Mielisairaat ja tietämättömät?
"Onko hän?"
Ei ole. Ei ole. Hyväksytkö vastauksen?
- ????
Dawkins on brittiläinen biologi joka ei usko jumaliin.
Ei Dawkins ole antikritus vaa se on kritinusko itse, sillä se ei perustu Jeesuksen todelliseen opetukseen, ja hän sanoikin opetuslapsilleen, että antikristus on tuleva hänen jälkeensä aivan lähiaikoina
Se tulikin kristinuskon muodossa, joten elämme antikristuksen aikaa jossa paha tehdään hyvän nimissä- epikuros,eikirj
kuukkukuukki, vastakysymys.
Paavi on kuulema jumalan maanpäälinen edustaja, mutta onko hän saanut valtakirjansa suoraan jumalalta, vai ns. konklaavilta ?
Kiitämme: E. Tuskin Dawkins on antikristus, vastavapahtaja. UT lataa antikristukseen 2 Tess.2 "kadotuksen lapsi" ja Ilm.13 "peto" aikamoisia ominaisuuksia ja tekoja eivätkä ne sovi Dawkinsiin. Dawkins on ateistinen uskontokriitikko.
- miss ei kirj.
Vähän tarkennusta
Clinton Richard Dawkins FRS (s. 26. maaliskuuta 1941 Nairobi, Kenia) on englantilainen eläintieteilijä, evoluutiobiologi ja tieteen kansantajuistaja. Hän toimi Oxfordin yliopistossa ensimmäisenä tieteen kansantajuistamisen professorina 1995–2008.
Dawkins tunnetaan evoluutioteoriaa käsittelevistä kirjoistaan. Hän nousi julkisuuteen vuonna 1976 kirjallaan Geenin itsekkyys, joka kansantajuisti geenivalintaa painottavan evoluutionäkemyksen ja esitteli käsitteen meemi. Vuonna 1982 hän esitteli teorian fenotyypeistä kirjassaan The Extended Phenotype. Dawkins on esiintynyt lukuisissa televisio-ohjelmissa, joissa on käsitelty evoluutiobiologiaa, kreationismia, uskontoa, skeptisismiä ja ateismia.
Mutta niin, aika kaukana antikristuksesta (mikä kummajainen se sitten lieneekin) - .,.
miss ei kirj. kirjoitti:
Vähän tarkennusta
Clinton Richard Dawkins FRS (s. 26. maaliskuuta 1941 Nairobi, Kenia) on englantilainen eläintieteilijä, evoluutiobiologi ja tieteen kansantajuistaja. Hän toimi Oxfordin yliopistossa ensimmäisenä tieteen kansantajuistamisen professorina 1995–2008.
Dawkins tunnetaan evoluutioteoriaa käsittelevistä kirjoistaan. Hän nousi julkisuuteen vuonna 1976 kirjallaan Geenin itsekkyys, joka kansantajuisti geenivalintaa painottavan evoluutionäkemyksen ja esitteli käsitteen meemi. Vuonna 1982 hän esitteli teorian fenotyypeistä kirjassaan The Extended Phenotype. Dawkins on esiintynyt lukuisissa televisio-ohjelmissa, joissa on käsitelty evoluutiobiologiaa, kreationismia, uskontoa, skeptisismiä ja ateismia.
Mutta niin, aika kaukana antikristuksesta (mikä kummajainen se sitten lieneekin)Onhan Madonnakin esiintynny monissa TV-ohjelmissa!
Ei se tee hänestä sitä eikä tätäkää.
All Heil Dawkins! o/
- lkjhn
"Onko Dawkins kenties anti-kristus?"
-Antikristukset ovat mielikuvitusolentoja, joten Dawkins mitä todennäköisimmin ei ole antikristus.
"Olen huomannut että ateistit pitävät häntä johtajanaan, eräänlaisena "messiaanaan"
-Syyttömiä kai muut siihen ovat, että "huomaat" asioita joita ei ole olemassa.
"Onko hän?"
Messiaat ovat mielikuvitusolentoja, joten Dawkins mitä todennäköisimmin ei ole messias. - ei-uskovainen
Uskovaiset kuvittelevat että ei-uskovaiset ovat kuin jonkinlainen antiteesi heistä itsestään. Luulo on väärä.
Uskovaiset käyvät kirkoissa jumalanpalveluksissa ym. saarnatilaisuuksissa kuuntelemassa johtajiaan. Ei-uskovaisilla ei ole vastaavia tilaisuuksia, ei pappeja, ei paavia, tms.
Uskovaisilla on pyhiä kirjoja. Ei-uskovaisilla ei ole pyhiä kirjoja.
Uskovaiset harrastavat uskonnollisia riittejä. Ei-uskovaiset eivät harrasta riittejä. - .,.
Dawkins on henkisesti murrosikäisen tasolla.
Ps. taisin liioitella; jopa allekin. - ,.,
''Dawkins on henkisesti murrosikäisen tasolla.
Ps. taisin liioitella; jopa allekin.''
Ja koska sinä olet vielä senkin tason alapuolella, niin mitä se sinusta kertoo? Olet sikiön henkisellä tasolla?- .,.
Oot sä vitun viisast,kun noin w00t juttja six postaat?
- ,.,
.,. kirjoitti:
Oot sä vitun viisast,kun noin w00t juttja six postaat?
''Oot sä vitun viisast,kun noin w00t juttja six postaat?''
Saisinko saman suomeksi, en osaa hihhulikieliä.
- _viinimies
Juu, hän on antikristus, pystyy muuttamaan viinin vedeksi.
- ripulisankari
________________==_=__===================
- ateistininhokki316
Ylimielinen itteään täynnä oleva jumalan kieltäjä joka on sairastunut pahaan ihmisen peri syntiin ylpeyteen minä olen niin hyvä ja viisas ihminen ittessäni etten mitään jumalaa tarvi eikä sellasta olemassa ole on toi dawkinsin ajattelu tyyli just mutta jumalan sana on taas paikkansa pitävää synti nimenomaa mikä meissä ihmisissä on ihmisen syntiin lankeemuksen seurauksen laittaa ihmiset lunnostaan kapinoimaan jumalaa vastaan ja ateismi on syntyny sen seurauksena ateisim tarkoitus on kapinoida jumalaa vastaan mahdollisimman rumalla ja brutaalilla tavalla synnim hedelmät ne on sellaset synti yksinkertasesti kaikessa lyhkäisyydessään on kapinaa jumalaa vastaan ja ateismi on yks sen elävä esimerkki koska ihminen joka elää erossa jumalasta täysin synnin vallassa ja paholaisen vietävissä ja tekee vaan niin mikä itteään miellyttää ja kuvittelee olevansa niin hyvä ja hieno ihminen ettei jumalaa tarvi nii ateismi on helppo omaksua silloin ja eksyttää varmasti kauas jumalasta toi ateismi jos oikee kiihkeesti siihen elämän arvonsa ihminen pistää noh richard dawkins on jumalasta kaukana erossa elävä eksyny syntinen ihminen joka tekee tehokasta eksytys työtä ateismillaan muihin ihmisiin jotka viel ettii elämäänsä niitä vastauksii elämän tarkoitus ja nii edelleen mutta hänetkin jeesus haluis myös pelastaa tämän dawkinsin mutta jos hän ei ota jeesusta elämäänsä vastaan ennenku kuolee ei ole hänen ansionsa ikuisuudessa sillon kovin hyvät
- kakkalehmä
Öööööööjgtugdeyjhgddghjcffgjjjdseryuhgcx
- 6+60+600
Olet niin kiihoittunut aiheesta, ettet ehtinyt käyttää pisteitä ja pilkkuja kirjoituksessasi?
Kommentti tekstisi sisältöä koskien, aivan järjetöntä liirumlaarumia.
- perusteet selväksi
Ei ole. Dawkins ei väitä olevansa messias.
- xyfg
Dawkins on huippuluokan elämän kehityksen selittäjä. Hän on myös kreationismin ankara arvostelija ja pitää fundamentalististista kristinuskoa jopa vaarallisena niinkuin se onkin.
Hän myös pystyy todistamaan väitteensä toisin kuin pikkusieluiset arvostelijansa.- sersr
Ainoa antikristus joka on ollut on Paavali, hänhän perui kaikki jeesuksen sanomiset.
- kilpaileva hihhuli
Minä kun luulin että Obama on se Antikristus.
- totuutta päin
Antikristusta tuskin on olemassa muualla kuin taikauskoisen ajan mytologiassa.
Olisi jo korkea aika päästä keskustelussakin tähän päivään.
Jeesuksen sanomisissa on kyllä kyllä , kun myyttiset jutut karsitaan, ideaa. Paavali niitä minunkin mielestäni vesitti mutta antikristus , se on harhaa.
Obama tekee puolestaan hyvää työtä jenkkien sorsittujen puolesta mitä rikkaat ja heidän nuoleskelijansa vastustavat.
- pärehöylä
Dawkins on huippuluokan hölmäke.
- totuutta päin
Ja perustelut?
- 1213
Raamatun perusteella jokainen kristuksen vastustaja on antikristus.
Kuka on valhettelija, ellei se, joka kieltää sen, että Jeesus on Kristus? Hän on antikristus, se, joka kieltää Isän ja Pojan.
1 Joh. 2:22- ...
Hihhuleiden mielestä antikristus on siellä täälllä, Obamasta R-kioskin vartijaan tilanteen tarvittaessa.
- 12+20
Sekös sua kiihottais
- dawkk
Dawkins on entinen kristitty joka huomasi että uskolle ei ole perusteita.
- 295
Hihhuleille Dawkins on ylitsepääsemätön harmi. Onneksi.
- i don't think so
Samanlainen messias kuin Kyyros II Suuri, josta raamattu myös puhuu messiaana?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2762043Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131798- 1351283
Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1181280Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1351195- 83817
- 174796
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä176769Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala426700- 52592