Elämää tyhjästä kysely

Ainutar

Nyt mielikuvitus nystyrät täysille.

Kuinka uskottavaa on, että elämänmuodot olisivat yhtenä päivänä pompsahtaneet olemassaoloon valmiina kaikessa monimutkaisuudessaan?

Kuvitelkaa ihan rauhassa sitä tapahtumaa. Elämästä tyhjä maa joka yhtäkkiä parissa tunnissa tulee täyteen nykyisenkaltaisia eliöitä. Meri tsup vain täyteen kaloja, nisäkkäitä, planktonia levää ja niin edelleen. Maa piuh kuhisemaan kasvillisuutta ja eläimiä. Ilmestyivätköhän linnut suoraan lentoon hmm?

Kuinka todennäköiseltä tuo sinusta tuntuu ja kuinka uskottava selitys se on elämälle? Valitse

1 = täyttä roskaa, johon voi uskoa vain täysin aivoton ja tietämätön tollo. Jokainen noin uskova on lisäksi täysi aivopesty pelle ja aina tilaisuuden tullen se on hänelle kerrottava.

2 = Hirveätä kusetusta, johon uskon kuitenkin koska se varmistaa poliittisen puolueeni asemia tai tuo minulle ja viiteryhmälleni rahaa.

3 = Emme voi tietää onko jumalia olemassa, mutta kaikkia uskomuksia tulee kunnioittaa äärimmäisyyksiin asti, joten ehkä se on totta tai ehkä ei ja kaikkihan saavat uskoa niinkuin haluavat, ja uskontohan on kiva juttu, kun kirkossa soitetaan tunnelmallista musiikkia ja onhan ne seremoniat kivoja, ja mäkin kastoin lapseni kun mummo niin kovasti sitä halus, ja mulla ei oo selkärankaa eikä munaa ja tykkään niinku olla kaikelle avoin agnostikko.

4 = No siis jumalahan kaiken loi, mutta oikeasti jumalan päivä tarkoittaa miljoonaa vuotta, ja se tekee kaiken luonnollisten prosessien muodossa, ja raamattu on vertauskuvallinen, ja älä nyt niitä virheitä tuijota, vaan keskity niihin pariin kivaan Jeesuksen kommenttiin, jotka sopii moderniin länsimaiseen ajatteluun, ja jumalahan on rakkaus, eiku kaikkeus, eiku kosminen luova voima, eiku universumi ja seli seli ja pälä pälä ja kyllähän mä alitajuisesti tajuan, että raamattu on ihan täyttä tuubaa, mutta kun en uskolleni mitään voi niin selittelen sitä parhain päin todellisuuteen sopivaksi vaikka maailman loppuun saakka.

5 = Noin se meni koska raamatussa niin sanotaan.

11

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a.
      • Ainutar

        Niin joo sitähän syntyy tomusta, kuten kreationistit hyvin tietävät.

        Minkä valitsit? Äläkö mieti nyt tyhjästä syntymistä, vaan lajin valmiina syntymistä?


    • PeeBeeÄs

      1

    • <:>

      Jumala lienee hippasen monimtkaisempi kuin jokin elämä kivellä maa, mistäs semmonen jumala sitten pompsahtI? Logiikkasi ei ole ihan kohdallaan?

      • Ainutar

        Onkohan oma logiikkasi joka lipsuu?

        Elämän syntyminen yhtäkkisesti valmiina, kaikessa nykyisessä monimuotoisuudessaan lienee kreationistien väite, eikä suinkaan minun. Raamatun jumala on tietenkin vielä sitäkin epätodennäköisempi, enkä itse usko kumpaankaan.


    • Tyhjästä, mikäli uskomme Yrjö Karilaan toimittamaa legendaarista Pikku Jättiläistä, tuota monien koululaissukupolvien käsissä kulunutta Sudenpentujen opasta (3. painos 1937, 16. painos 1952, 19. painos 1964):

      Ex nihilo nihil - tyhjästä ei tule mitään. Lucretiuksen ja Epicuruksen filosofian kuuluisa lause, joka tarkoittaa, että maailmankaikkeutta muka ei ole luotu tyhjästä, vaan että se on ollut olemassa ikuisista ajoista.

      Jossakin Ävyssä tosin esiteltiin moderni käännös:

      Ex nihilo nihil - ei tullut Niilosta mitään.

      • hihhihhii

      • Hiski ja kissi

    • Peruskoulutettu

      Pitää muistaa, että valmiina ei ole pompsahtaneet vain eliöt vaan kokonaiset ekosysteemit lukuisine saalis-saalistaja, symbioosi ja isäntä-lois-suhteineen.

    • belsebuubo

      1

    • KvasiKide

      Ehkä ensin oli eloton populaatio, joka muuttui elolliseksi hyvin nopeasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      14
      2083
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      191
      1639
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      167
      1586
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      101
      1379
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1208
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      144
      996
    7. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      49
      982
    8. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      968
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      869
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      847
    Aihe