Jim D: Muinaiset avaruusoliot

Oikeasti...

Katsoin juuri "Muinaiset avaruusoliot"-nimisen dokumentin Jimiltä. Kuulin ensi kertaa ns. Ontto Maa-teoriasta. Sen mukaan Maan ydin ei olekaan sula, vaan Maa on ontto ja sen sisällä asuu sekä sukupuuttoon kuolleita lajeja että erittäin kehittynyt sivilisaatio. Dokumentissa pohdittiin myös todisteita tälle teorialle, ja lopulta päädyttiin siihen, että Maan magneettikentän eranto johtuu sisempien, kiinteiden maankuorien pyörimisestä älyllisten olentojen ohjaamana. Lisäksi dokumentissa kerrottiin Richard Byrdin, henkilön, joka lensi ensimmäisen kerran Pohjoisnavan yli, lentäneen oikeasti siellä sijainneesta aukosta Maan ytimeen lentävien lautasten auttamana, missä hän näki laseraseita yms. Ja tultuaan takaisin Maan pinnalle ja Yhdysvaltoihin, yllätys yllätys, USA:n hallitus kielti häntä kertomasta näkemästään kenellekään. Mielestäni kyseinen dokumenttisarja kuvaa hyvin yksityiskohtaisesti ihmisen järjettömien uskomusten vahvuutta.

19

2051

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ****************

      Tämä havainto tukee Upsalan ekonomien tutkimusta Jim-kanavan katselijoiden taipumuksista ja keskimääräisistä älynlahjoista. Ei lakkaa etsintä "ateistilta". Misä sopulilauma, kun ei tuu apuun?

      • Hehhheh

        Olivatko samat ekonomit kuin ne jotka pitivät Kataista EU:n parhaana talousmiehenä? Me tienataan tällä!


    • me gusta

      Olen joskus katsonut kyseistä sarjaa ja minun mielestä se on huonoin UFO sarja ikinä. Onhan se hyvä että teorioita on olemassa mutta suurin osa kyseisessä ohjelmassa esitetystä jutuista on roskaa.

    • Olly

      Luin myös noista tutkimusretkistä, tässä lisää tietoa:

      http://en.wikipedia.org/wiki/Hollow_Earth

      Ääliöitä, jotka eivät tienneet planeetan muodostumiseen vaadittavia fysikaalisia ominaisuuksia.

      Tuohon aikaan uskomukset kaikkiin hölmöihin asioihin olivat yleisempiä, mutta toisaalta tuohon aikaan tiedettiin jo niin paljon, että tuohon on täytynyt osallistua poikkeuksellisen tyhmiä ihmisiä.

      Tarvinneeko sanoa, että olivat uskovaisia.

    • outoa vai mitä

      UFO-kirjat on joskus aivan hauskaa viihteenä.

      Mutta tuo JIM-kanavan sarja on kyllä ylihuono, kuin helluntalaissaarnaajien tekemä.

      "Outoa vai mitä" samalla kanavalla on tasokkaampi, juontaja Willliam "kapteeni Kirk" Shatnerin ironinen ote asiaan pelastaa paljon.

      • Ja siinä perataan ja ruoditaan ja löydetään täysin luonnollisia selityksiä mitä ihmeellisimmän tuntuisille seikoille.

        Muinaiset avaruusoliot ei oikein kelpaa edes komediasarjaksi.


    • 19

      Itse olen katsellut sarjaa mielenkiinnolla, koska olen kiinnostunut arkeologiasta ja sitä ei voi kieltää, että monet muinaiset rakennelmat pistävät miettimään sitä miksi ja miten ne on rakennettu. Kysymyksen miksi voi mielestäni unohtaa, kaikki me teemme omituisia juttuja joskus edes itse tietämättä miksi niin teemme, viettien takia jos ei muuten, mutta miten on monesti se mielenkiintoisempi kysymys. Tuon koko sarjan aikana on esitelty useampia enemmän tai vähemmä mysteerisiä kohteita ja mielenkiintoista tosiaan on miettiä kuinka ihmiset ovat aikoinaan voineet tehdä jotain sellaista joka nykyäänkin jopa koneiden avulla olisi hankalaa. Moneen kyllä on selitys, ihmisiä yksinkertaisesti oli paljon samassa projektissa mukana ja he tekivät sitä kaikesta sydämestään (tai olivat pakotettuja tekemään) mutta joka tapauksessa voin kuvitella, että panos saattoi helposti olla 400% suomalaisen virastohenkilon motivaatioon verrattuna. Ja jos näitä kavereita laitetaan se 10 000 tekemään samaa hommaa vaikka 100 vuoden ajan niin väkisinkinhän siinä alkaisi jotain muutosta vaikka Mount Everestissäkin näkymään.

      Mutta sen sanon ettv ainakin toi Hollow Earth teoria vaikuttaa yhtä tyhmälle kuin ajatus, että jokaisen ihmisen pään sisäinen maailma olisikin toinen oikea ulottuvuus... Mutta etenkin sarjan alussa heitellään ihan mielenkiintoisia kysymyksiä ja ideoita. Loppua kohti se alkaa vaikuttaa aivopesulle/ rahan hankinnalle, luultavasti kumpaakin, mutta samoja ja samoja asioita toistellaan niin, että vaikka simpanssi olisi katsonut kaikki jaksot niin johan olisi asiat jääneet päähän.

    • hei mä lennän

      Mainittu Byrd oli myös lentoretkillään ympäripäissään koska nautti konjakkia pysyäkseen lämpimänä arktisessa viimassa.

    • kumottu aikaa sitten

      Geologit on vähintään sataan kertaan kumonneet kaikki teoriat ontosta Maasta, samoin kuin ontosta Kuusta, Marsista tms.

      • manna gryn

        geologeilla ei ole koulutukseen vastaavaa tietoa kertoa yhtään mitään kuusta tai muistakaan taivaankappaleista. geologit tutkivat ainoastaan maan kamaraa.

        kuun rakennetta tutkivia voi kutsua lunalogeiksi, vennusta tutkivia venuslogeiksi jne.. :)


    • Vieras 32

      Useinmiten noi amerikkalaiset "dokumentit" on ns aivopesua.
      Ku ne on tehty tyhmille katsojille joille pitää toistaa sama asia moneen kertaa
      et ne muistaa sen edes jääkaapilta tullessa :)

    • No ei tässä auta kun mennä maan alle.

    • Leo_S
      • Kiitos tuosta linkistä!


    • No, mutta maahan on

      Ontto. Maan sisällä nykytietämyksen mukaan on ontossa tilassa vulkaaninen tulipätsimeri... Onntoa on ja ihmisen ...pää... sehän taitaa olla ontto monessakin merkityksessä...

    • Major Tom

      On niin idioottimainen sarja, että sain siitä syövän

      • On siinä hauska se kreikkalaisniminen Tsoukakoukoulis.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      80
      2151
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1868
    3. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      123
      1609
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      136
      1299
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      137
      1220
    6. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      856
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      184
      807
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      806
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      432
      729
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      602
    Aihe