Millainen ihminen on niinistön äänestäjä?

ihmettelijä,,

Siis Niinistön äänestäjä, joka työskentelee maksimissaan keskipalkkaisessa työssä, ja jonka omaisuus on velalla ostettua, jos omaisuutta on.

Millainen ihminen on äänestäjä, joka äänestää itseään vastaan?

17

138

Äänestä

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyhmä se on joka äänestää tonttu-ukkoa, jos ei itse satu olemaan rikas.

      Keskiluokkaa tullaan kyykyttämään seuraavaksi, kuten on jo tapahtunut USA:ssa. Sijoitusasiantuntija Mike Maloney suosittelee keskiluokkaa sijoittamaan kultaan ja hopeaan, kuten olen jo itse tehnyt.

    • Inho Realisti

      Luuletko että Haavisto muuttaisi velat saataviksi? Ja keskiluokkaahan Suomessa kyykytetään koko ajan.

      • En luule mitään. Haavisto on ehdokkaana lähes yhtä huono. Ei keskiluokkaa vielä ole kyykytetty Suomessa USA:n malliin. Tarvitaan vielä asuntojen hinnanromahdus, paljon lisää työttömyyttä ja korkeammat verot, jotka kaikki toteutunevat lähiaikoina.


      • Inho Realisti
        m36-intj kirjoitti:

        En luule mitään. Haavisto on ehdokkaana lähes yhtä huono. Ei keskiluokkaa vielä ole kyykytetty Suomessa USA:n malliin. Tarvitaan vielä asuntojen hinnanromahdus, paljon lisää työttömyyttä ja korkeammat verot, jotka kaikki toteutunevat lähiaikoina.

        Eka kysymys oli ap:lle. Mutta olet tuossa USA-vertauksessa oikeassa.


    • isomursu

      Tää kysymys sopisi paremmin eduskuntavaalien alla... pressanvaalien alla asettelu on hieman toinen - eli minkälaisen tyypin haluat edustavan Suomen kasvoja ulkomaille, puolueella ei sinänsä ole niin suurta merkitystä.

      MUTTA, jos sekä pääministeri että pressa on samasta (kokoomus) puolueesta, niin onhan siinä varmasti "synergiaetuja"....

    • realismus

      Fiksu

    • Kas, Talous-Sanomien lukijakuntaa on siirtymässä Sinkut-palstalle.

      • Samanhuomannut

        Mistähän sekin kertoo? Ovatko taloudesta normaalia enemmän kiinnostuneet myöskin tavallista useammin sinkkuja?


    • jjjjjjjjjjjjg

      Jos kaveripiiriäni ajattelen, niin kuvaavin sana on "vaikea".

    • 25

      Ehkä he ovat ihmisiä, jotka uskovat itsekin olevansa ns. menestyjiä, kun äänestävät rahasta, taloudesta ja kovista arvoista kohkaavia ehdokkaita. On tosiaan hullua, että näitä ristiriitaisesti toimivia tyyppejä löytyy hanttihommista ja pienipalkkaisilta julkisen sektorin työpaikoilta. Erityisesti kokoomus on osannut hyödyntää wanne be varakkaita jo 90-luvulta lähtien.

      Onneksi paskaduunareissa ja pienituloisissa on hyvinkin ajattelevia ihmisiä, jotka havaitsevat vedätykset.

      • Ovu Laatio

        Tuskin presidentiksi halutaan valita yhtä keskinkertainen tyyppi kuin itse on?


    • Pienempi paha

      Sellainen ihminen on tyhmä, varsinkin jos suurin puolue (kokoomus) on istuvassa hallituksessa. Haaviston paikka presidenttinä ei käytännössä vaikuttaisi millään tavalla koska takana seisova puolue on todella pieni.

      Noh, toisaalta tiedän erään TYHMÄN joka rypee velkavankeudessa ja silti äänesti Niinistöä. Sama ihminen on työtön ja käytännössä varaton.

      Itse äänestäisin Haavistoa, en siksi että hän olisi paras ehdokas minulle, vaan siksi että paikan saadessaan olisi nk. "pienempi paha".

      Niinistö laittaisi mm kirjaston maksulliseksi palveluksi ym, köyhiltä vietäisiin käytännössä pieninkin ilo elämästä pois. Onko tämä oikeutta hyvinvointi valtiossa? Ei, Suomi ei ole enää pitkään aikaan ollut hyvinvointivaltio, koska tämä määritelmähän on annettu 80-luvulla ja sittemmin sitä ei ole korjattu..

      Täällä tuetaan hyvissä asemissa olevia ihmisiä, samalla unohtaen opiskelijat, eläkeläiset, työttömät, lapsiperheet.. Ennen oli lottovoitto syntyä Suomeen, nyt tarvitaan lottovoitto elääkseen Suomessa.. (aika lähellä totuutta)

      • Ovu Laatio

        Ei Niinistö pressana "laita" mitään maksulliseksi, tarkistapa presidentin virkatehtävät.


      • Pienempi paha
        Ovu Laatio kirjoitti:

        Ei Niinistö pressana "laita" mitään maksulliseksi, tarkistapa presidentin virkatehtävät.

        Oi äly ja väläys!! Nythän siellä on nero tuon kommentin takana :) Tuo lause tarkoitti sitä kuinka ihminen ajattelee. Ei sitä mitä tekee. Kukaan ei tiedä minkälaisia muutoksia on tulossa, mutta nuo lauseet voisivat osviittaa antaa.


      • Pienempi paha
        Ovu Laatio kirjoitti:

        Ei Niinistö pressana "laita" mitään maksulliseksi, tarkistapa presidentin virkatehtävät.

        Tiedän kyllä tarkalleen mitä presidentin virka on ja millaisia oikeuksia/velvollisuuksia se sisältää. Silti joku valopää ottaa lauseen johon on hyvä tukeutua, kun muuten sanat loppuu kesken.

        Mietippä tilannetta, kokoomus saa jonkin pieniosaisia syrjivän lakiehdoituksen läpi ja presidentti tunnetusti allekirjoittaa lain ennen sen voimaan tuloa. Noh jos siellä olisi virheä, vasemmisto tms pressa, voi olla että kirjoittamatta jäisi, jolloin prosessi pidentyisi. Niinistö tuskin kirjoittamatta jättäisi.. Vai kuinka?


      • Ovu Laatio
        Pienempi paha kirjoitti:

        Tiedän kyllä tarkalleen mitä presidentin virka on ja millaisia oikeuksia/velvollisuuksia se sisältää. Silti joku valopää ottaa lauseen johon on hyvä tukeutua, kun muuten sanat loppuu kesken.

        Mietippä tilannetta, kokoomus saa jonkin pieniosaisia syrjivän lakiehdoituksen läpi ja presidentti tunnetusti allekirjoittaa lain ennen sen voimaan tuloa. Noh jos siellä olisi virheä, vasemmisto tms pressa, voi olla että kirjoittamatta jäisi, jolloin prosessi pidentyisi. Niinistö tuskin kirjoittamatta jättäisi.. Vai kuinka?

        Presidentit ovat lähinnä kumileimasimia hallituksen esitysten suhteen, mutta Halonen, tuo rakastamamme bemari-demari, on tosin saanut demarit nimiteltyä moniin haluamiinsa virkoihin.


      • Pienempi paha
        Ovu Laatio kirjoitti:

        Presidentit ovat lähinnä kumileimasimia hallituksen esitysten suhteen, mutta Halonen, tuo rakastamamme bemari-demari, on tosin saanut demarit nimiteltyä moniin haluamiinsa virkoihin.

        Uusi laki tarvitsee presidentin hyväksynnän, näin on ollut ja näin on edelleen. Tuskin presidenttiä voit "kumileimasimeen" verrata, koska merkitys tulee ilmi silloin kun pressa ei kirjoita lakia. Tämä voi pitkittää prosessia huomattavasti ja jopa voi olla että laki ei kerkeä mennä läpi.

        Jotenkin tyhmiltä kommenttisi vaikuttaa.. Loukata en halua, mutta luulen että sinulla on syytä lukea enemmän ennen kun koitat päteä keskustelussa.

        Presidentin valta on todella pieni, muttei merkityksetön. Samahan tuo muuten olisi että siellä istuisi Miss Suomi ja Mister Finland, vai kuinka?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      94
      877
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      150
      829
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      63
      698
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      673
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      664
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      644
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      597
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      29
      542
    9. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    10. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      523
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      516
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      486
    13. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      479
    14. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      404
      470
    15. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      451
    16. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      446
    17. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      29
      441
    18. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      432
    19. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      414
    20. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      4
      401
    Aihe