Vappu tulee ja sen myötä palavasieluiset Jeesus-marssijat. Tämä ei ollut mahdolista entisinä vappuina, silloin kun työväenliike oli vielä voimissaan. Se oli aikaa, jolloin ylioppilaskin sai marssia vappuna ihan vapaasti.
Työväenliikkeeen hyytyessä jeesustelijat valtasivat tärkeimmät vappukadut omaan käyttöönsä. Työväki jas ylioppilaat sysättiin tylysti syrjään uusien marssijoiden tieltä. Eikö nykyinen vappu olekaan työväen ja ylioppilaiden juhla?
Jeesustelijat marssivat, työväenliike hyytyi
3
51
Vastaukset
Kuka nyt kehtaisi tunnustaa olevansa työväkeä, ja ylioppilaitahan ovat melkein kaikki.
Minun mielestäni työläisiä ovat kaikki, jotka käyvät ns. ansiotyössä. Mutta aika noloo, juu.- Hörhöilijä
Onko meistä tosiaan tullut niin amerikkalaisia, että järkevät ajatuksetkin ovat hävinneet päästä uskonnollisen hörhöilyn takia. Vappu on vain yksi esimerkki tästä.
- yksityisyrittäjä
Heh kova on marssikaipuu.Minun mielestä se on kuitenkin parempi että ihmiset ovat enemmän alkaneet ajatella omilla aivoillaan kuin silloin 70-luvun sosialimin kulta-aikana.Ihmiset olivat enemmän kädestätalutettavia .Silloin oli NL ja työpaikkoja,mutta se kupla sitten puhkesi ja nykyisin nämä silloiset sosilismin suitsuttajat ovat siirtyneet rahamaailman pyörteisiin ja siitä mielettömästä ahneudesta joudumme nyt maksamaan.Raha suorastaan pumpataan ulos tästä maasta.Kommunistin motto : minulle heti ja kaikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1741192
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47634Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä304558Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t231551- 51529
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7510