Kyllä suurpääoma tietää miten luoda sähköinen diktatuurivankila kulutusroboteille. Se mitä Hitler yritti toteuttaa kolmannessa valtakunnassa, on nyt totta neljännessä valtakunnassa, eli EU:ssa...
http://www.stopp-indect.info/?page_id=2
"INDECT on laajin valvontaprojekti mitä koskaan on suunniteltu tai toteutettu. Se ei valvo pelkästään internettiä. Kadulla liikkuvat ihmiset eivät myöskään välty INDECT:ltä. Tämä on kuin jotakin sairasta scifiä, mutta on toteutumassa jo vuonna 2013. Eilispäivän scifistä tulee huomista arkipäivää.
INDECT kerää kaikki tiedot forumeista, sosiaalisesta mediasta kuten Facebookista sekä internet-hakukoneista ja yhdistää ne valtioiden tietokantoihin, kommunikaatiodataan, sekä katujen valvontakameroiden kuviin kasvojentunnistus-softineen.
INDECT tulee tietämään missä olemme, mitä teemme, miksi me teemme sen, ja mitä aiomme tehdä seuraavaksi. INDECT tietää ketkä ovat ystävämme, ja missä olemme töissä. INDECT määrittelee olemmeko normaaleja vaiko poikkeavia.
"INDECT is the most extensive surveillance project ever planned or established. It is not limited to monitoring the internet. People on the street won’t escape INDECT either. What sounds like weird science fiction could become disturbing reality as soon as 2013. Science fiction was yesterday. INDECT will be tomorrow. INDECT combines all data from forums, social networks (e.g. Facebook) and internet search engines with government databases, communication data and feeds from street surveillance cameras. INDECT will know where we are, what we do, why we do it and what we are going to do next. INDECT will know our friends and our place of work. INDECT will judge whether we are behaving normally or irregularly."
Samsungin uusi puhelin sisältää jo kasvojentunnistusohjelman ja jopa silmien tunnistus-softan, joten siitä valtaapitävät saavat "kivaa dataa" ihmiskohtaloiden hallinnointivarastoihinsa.
"2. Smart Stay
Jos luet pitkää tekstiä puhelimen näytöltä, ruutu on yleensä "herätettävä" säännöllisin väliajoin, ellei käyttäjä ole kytkenyt sitä pois asetuksista. Galaxy S III tunnistaa käyttäjän silmät puhelimen etukannen kameran avulla. Näin ollen käyttäjän ei tarvitsisi koskettaa näyttöä videon katselun tai tekstin lukemisen aikana. Se, miten ominaisuus toimii käytännössä, on vielä epäselvää.
3. Kasvontunnistus automaattisella merkintäominaisuudella
Jos olet liittänyt käyttäjien kasvokuvia yhteystietoihin, Galaxy S III osaa automaattisesti merkitä ihmiset valokuviin. Tämän jälkeen puhelin osaa lähettää kuvat kuvassa esiintyville henkilöille. Yhteystiedoista pääsee yhdellä klikkauksella myös kyseisen henkilön Facebook-profiiliin."
http://www.iltalehti.fi/digi/2012050715540182_du.shtml
EU:n Gestapo!! 2013 UMJ?!
13
92
Vastaukset
- ffgfggfdssddsxzz
puhumattakaan kännyköiden paikannuksesta
- Tosi on
Ei se Orwell ollut yhtään väärässä siinä kirjassaan.
Metkaa, että ihmiset maksavat näistä vempaimista ja oikein kilpailevat uutuksien hankkimisesta.
Syvällinen ajattelu ihmisen vpaaudesta ei olisi pahitteeksi.- Tosi on
Osui oikeaan syvällinen ajattelu, onko todella pakko pitää aina mukanaan noita vempeleitä?
Tosi on kirjoitti:
Osui oikeaan syvällinen ajattelu, onko todella pakko pitää aina mukanaan noita vempeleitä?
Onkohan monikaan eksynyt ajattelemaan, mitä tapahtuisi, jos nämä riippuvaisuusverkot yhtäkkiä sammuisivat vaikkapa muutamaksi päiväksi? Internet lamaantuisi, kännykkäverkot menisivät toimimattomiksi?
Olemmepa me ihmiset punoneet itsellemme siistin silakkaverkon.
Jos on 80-luvulla syntynyt, ei voi kai muunlaista maailmaa kuvitellekaan: pitää olla näkyvillä, saavutettavissa, pitää saada aina yhteys.
Kun on elänyt aikaa, jolloin oli paljon perheitä joissa ei ollut minkänlaista puhelinta, puhumattakaan mistään henkilökohtaisista puhelimista, sitä suhtautuu jotenkin naureskellen ja samalla kauhistellen tähän "kapulakulttuuriin". Onko mikään tekninen kehitys pystynyt kehittämään ihmistä ihmisenä? Vai ropiseeko ihmisen kurssi samaan tahtiin kuin Nokian?
- hohoijaa
No nyt tuntuu olo turvalliselta. Että noin hyvin minusta huolehditaan tulevaisuudessa!
- Green Power!
jjeeves kirjoitti:
Ottaisitko jalkapannan vapaaehtoisesti?
Taidankin lähteä ostamaan Lumian. Windows käyttis sekä autossa, tietsikassa että kännykässä varmistaa helpon tiedonsaannin vakoilijoille, niin kuluu energiaa vähemmän.
Green Power! kirjoitti:
Taidankin lähteä ostamaan Lumian. Windows käyttis sekä autossa, tietsikassa että kännykässä varmistaa helpon tiedonsaannin vakoilijoille, niin kuluu energiaa vähemmän.
Kyllä se oli sentään ennen DDR:ssä toisin. Valtio kustansi vakoilulaitteeet ja urkinnan. Nyt kohteet kustantavat sen itse.
- kännykkä kotiin
Kaikkein paras on että valvontayhteiskunnasta varoittavan sivun alalaidassa on linkit facebookiin ja muihin profiilisivustoihin.
Yksi väline on TrueCrypt. Ei ole isokaan vaiva säätää lait sellaiseksi että kryptauksen käyttäjä on automaattisesti epäilyksenlainen, mutta suosittelen sitä silti.
Voisi myös ruveta aina silloin tällöin jättämään kännykän ja muut paikannusvälineet kotiin.- Orwell Night Mare
Miksi ne pitäisi jättää kotiin? Jos autosi lähettä signaalin että olet liikkeellä, siinä se "poikkeava" käytös sitten on.
Ajatusleikkiä voisi jatkaa vielä pidemmälle: olisiko mahdollista elää ilman mitään puhelinta nyky-yhteiskunnassa? Vielä rajumpaa kyselyä: olisiko luvallista elää ilman puhelinta? Jos joku pätevä diplomi-insinööri työpaikkaa hakiessaan ilmoittaisi, ettei hänellä ole puhelinta eikä puhelinnumeroa, ohittaisiko vähemmän pätevä mutta puhelimen omistava hänet? Kuitenkin diplomi-insinöörimme tietenkin työssään käyttäisi puhelinta ja olisi puhelimella tavoitettavissa.
Todistaako puhelimen puuttuminen jo vahvanpuoleista omituisuutta? Uusimpien älypuhelinten tietyt ominaisuudet vahvistavat ajatustani, että kannattaisikin tässä suhteessa heittäytyä omituiseksi.- epäilläkin saa
jjeeves kirjoitti:
Ajatusleikkiä voisi jatkaa vielä pidemmälle: olisiko mahdollista elää ilman mitään puhelinta nyky-yhteiskunnassa? Vielä rajumpaa kyselyä: olisiko luvallista elää ilman puhelinta? Jos joku pätevä diplomi-insinööri työpaikkaa hakiessaan ilmoittaisi, ettei hänellä ole puhelinta eikä puhelinnumeroa, ohittaisiko vähemmän pätevä mutta puhelimen omistava hänet? Kuitenkin diplomi-insinöörimme tietenkin työssään käyttäisi puhelinta ja olisi puhelimella tavoitettavissa.
Todistaako puhelimen puuttuminen jo vahvanpuoleista omituisuutta? Uusimpien älypuhelinten tietyt ominaisuudet vahvistavat ajatustani, että kannattaisikin tässä suhteessa heittäytyä omituiseksi.En tiedä mitä
esm lemmikki- ja kotieläinten mikrosiruilla seurataan ja tutkitaan,
mutta kuulemani mukaan sangen monia asioita.
Ja langattomia mikrofoneja, kameroita, lähettimiä, ym.
onko oikeasti olemassa eri kodin laitteissa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931462
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138923- 85882
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?57873- 53806
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t255693Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10690Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58654Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä333651Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol73621