Miten tulkitsette seuraavanlaisen kirjoituksen:
.. ja venäläiset joutuvat suuren tappion kärsittyään palaamaan takaisin huomattavasti pienentyneelle Venäjälle, jossa sisällissota mullistaa taas kaiken. Tässä yhteydessä Suomi voi laajeta itään.”
Suomen laajeneminen itään tarkoittaa Suomelle kuuluvan Karjalan palautumista takaisin
osaksi Suomea. Uskon sen tapahtuvan viimeistään v. 2014.
Nyt Piho on antanut täsmentävän lausunnon asiasta:
En ole kirjoittanut uskovani tai olevani varma, että Karjalan palautus tapahtuu v. 2014.
"Karjalan palautuksessa ei ole kyse siitä, tapahtuuko se. Kyse on vain siitä,
milloin se tapahtuu.
Luultavasti viimeistään vuonna 2014. Silloin on kulunut 70 vuotta Karjalan anastuksesta. Päättyisikö Karjalan ja Suomen 70-vuotinen Baabelin vankeus silloin?"
Olen siis sanonut, että Karjalan palautus voi luultavasti tapahtua v. 2014. Sen sanominen ei ole sama asia kuin julistaa asiaa varmana.
Viimeinen lauseenikin oli kysymyslause. En siis tiedä, tapahtuuko Karjalan palautus v. 2014, mutta se on yksi mahdollisuus
Tuokin kuuluu siis vastuuvapauden piiriin jolla Herra Piho vapauttaa itsensä kaikista kotisivuillaan olevien kirjoitusten totuudellisuudesta!
"En voi taata tässä osiossa olevien näkyjen ja profetioiden ehdotonta oikeellisuutta..jne"
Povari Piho se osaa..
10
96
Vastaukset
Povari on viisastunut vähän samaan tapaan kuin jehovan todistajat: kun tarpeeksi monta kertaa tekee toteutumattomilla ennustuksilla itsestään julkisen hölmön, kuka tahansa jolla on normaaleja häpeän ja itsekritiikin tunteita (mutta jäljellä entiset harhanäyt tai valehtelemis- ja pätemisvimma), alkaa sekoittaa erilaisia varaumia, joiden taakse voi vetäytyä kun ennustukset taas kerran menevät pieleen.
Jonkinlaista oppimista siis tapahtuu. Eräs niistä on se, että jos joku tapahtuma on tuleva ennustajan elinaikana, nuo vuodet kuluvat yllättävän nopeasti (vrt. surullisenkuuluisa 1975).
Joten Piho, ei muuta kuin lisää iltasatuja kehiin. Ja muutama "jos" ja "saattaa" väliin. Kyllä se siitä. Valitettavasti vain uskottavuutesi on mennyt jos sitä on koskaan ollutkaan.- Niinpä,
ja pihon kirjoituksissaan antaa omat haaveensa,mielipiteensä ja ennustuksensa toisten kerrottavaksi sopivien linkkien avulla, joten vastuusta voi sillä tavalla vapautua kokonaan.
Ilmeisesti tyhmäkin pää todella oppii virheistään.
Mitä aloituksessa olevaan kirjoitukseen tulee, niin se on tyypillistä pihoa ja väitteitä siitä ettei ole tarkoittanut mitä on kirjoittanut.
"Uskon sen tapahtuvan viimeistään v. 2014."
ja
"En ole kirjoittanut uskovani tai olevani varma, että Karjalan palautus tapahtuu v. 2014. "
ei ole mitään muuta kuin kieroilua ja sanojen vääntelyä. Sinällään se ei ole mitään uutta piholle tai monelle muullekaan uskovaiselle, ja ilmeisesti tapa on jo niin piintynyt ettei herra itse sitä edes huomaa, ja kukapa uskonveli/sisar toistaan ojentaisi.
-Mitä taas pihon häpeän ja itsekritiikin tunteisiin tulee, niin mielestäni niitä ei ole enää vähääkään jäljellä, sillä "paskaa palstoille tuutin täydeltä" tulee jatkuvalla syötöllä ja normaali henkisesti terve ihminen ei niin tekisi.
-Sukunimi "piho" on kirjoitettu tietoisesti pienellä alkukirjaimella.
- -s-
Minusta on ihan turhaa vaahdota Pihon horinoista ihan kuin ne olisivat jollain tavalla merkityksellisiä muutenkin kuin satunnaisena tahattoman komiikan lähteenä. Eihän moista höpöttäjää ota vakavissaan kuin muutama samanlainen höyrypannu.
Mies sattui TV:n homoillan siivellä saamaan pikkuisen julkisuutta ja ratsastaa nyt sillä niin kauan kun hänestä jaksetaan repiä huumoria. - ....
Opettajissa on kyllä kaikenlaista höyrypäätä ollut aina, mutta kyllä minua silti kummastuttaa että Piho on voinut olla opettajana.
Hullu se Jouko on ja nimenomaan suuruudenhullu. Sehän perusti uuden puolueen ja aikoo olla suurin puolue seuraavissa eduskuntavaaleissa.
Tuollaiset jutustelut kertoo sen, että Pihon kontakti reaalimaailmaan on mennyt. Kun ei sitten pääsekään edes yksinään eduskuntaan, niin mitä sitten.
Masentuu ja jojoilee vai alkaa keksimään uutta ennustusta. Saas näkee.- Outo hepputuo Piho
Minkä firman uskovaisia tuo Piho oikein on? Vai onko se jo erotettu kaikista ryhmistä ja joutunut perustamaan yhden miehen jumalopin?
- sertyuio
Outo hepputuo Piho kirjoitti:
Minkä firman uskovaisia tuo Piho oikein on? Vai onko se jo erotettu kaikista ryhmistä ja joutunut perustamaan yhden miehen jumalopin?
Helluntailainen hän on ainakin ollut. En tiedä onko enää.
"Olen vaihtanut kirjani työnimeä. Kirjani uusi nimi on "Outo tie". Alaotsikko "Kamppailuni Jumalan, elämäni naisten ja helluntaiherätyksen kanssa" pysyy samana. Kirjani nimi "Outo tie" tulee Jerusalemissa v. 1981 saamastani profetiasta, jossa minulle sanottiin, että edessäni on outo tie."
http://www.kolumbus.fi/jouko.piho/sivu21c.htm - LookAtYou
sertyuio kirjoitti:
Helluntailainen hän on ainakin ollut. En tiedä onko enää.
"Olen vaihtanut kirjani työnimeä. Kirjani uusi nimi on "Outo tie". Alaotsikko "Kamppailuni Jumalan, elämäni naisten ja helluntaiherätyksen kanssa" pysyy samana. Kirjani nimi "Outo tie" tulee Jerusalemissa v. 1981 saamastani profetiasta, jossa minulle sanottiin, että edessäni on outo tie."
http://www.kolumbus.fi/jouko.piho/sivu21c.htmTaitaa ukko itse olla outo.
"Tuokin kuuluu siis vastuuvapauden piiriin jolla Herra Piho vapauttaa itsensä kaikista kotisivuillaan olevien kirjoitusten totuudellisuudesta!"
Kuten on moni muukin ennustaja puoskari historian aikana tehnyt.>>Viimeinen lauseenikin oli kysymyslause. En siis tiedä, tapahtuuko Karjalan palautus v. 2014, mutta se on yksi mahdollisuus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti27345794Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5011430Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy23211025Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump399820Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908658Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2856718Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti23395Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j13197Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.253103Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle42963