Miten ratsastustavat muka eroavat toisistaan?

dfdfdfd

En ole ratsastanut enkä ymmärrä mitään hevosista ja rupesin tätä paikkaa selatessani miettimään "englantilaisen" ja "islantilaisen" tavan eroja. Mikä ero niissä muka on ja millä tapaa?

5

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen itse ratsastanut lähes koko ikäni ja olen pian kolmenkymmenen, mutta tuohon "islantilaiseen" ratsastustyyliin en olekaan ennen törmännyt. En siis osaa varmuudella sanoa eroa juuri noiden kahden mainitsemasi välillä, mutta eroa ei välttämättä tarvitse olla muussa kuin siinä miten pitelee ohjia käsissään. Esim amerikkalaiset tapaavat ohjailla hevosiaan yhdellä kädellä, kun taas englantilaiset yleensä pitelevät ohjia kahdella kädellä.

      Eroa on myös ratsastusasennossa. Amerikkalaiset istuvat satulassa "rennon huolettomasti", kun taas englantilaiset pitävät yllä jäykkää ryhtiä joka ei herpaannu hetkeksikään. Tällä en tarkoita sitä, että amerikkalaiset istuisivat satulassa jotenkin vetelästi, mutta rennompia he ovat joka tapauksessa.

      Ehkä tuo islantilainen viittaus osoittaa islanninhevosten ylimääräiseen askellajiin, tölttiin, jossa hevosen ohjat pidetään tiukalla ja ratsastaja istuu syvällä satulassa. Tuota tölttiä ei siis esiinny millään muulla hevos- tai ponirodulla kuin issikoilla joista ne ovat tunnetuiksi tulleet.

      Kokeile ihmeessä ratsastusta jos saat tilaisuuden! Se on hieno harrastus!

      • ...

        kyllä mun suokkipoju osaa töltätä.. : ) Vaik aika harvinaist se vissii on...


    • kettui

      Jokaisessa ratsastustyylissä on tavoitteena saumaton yhteistyö hevosen kanssa sitä kunnioittaen. Pieniä erilaisia vivahteita saattaa olla (esim. lännenratsastuksessa vapaa ohjastuntuma painavilla ohjilla, englantilaisessa tyylissä suu kokoajan tasaisella tuntumalla), mutta jokaisessa tyylissä tarvitsee tasapainoa ja ymmärrystä hevosen kehon fysiikkaa kohtaan, jotta sen saa työskentelmään aktiivisesti omilla lihaksillaan ja käyttämään niitä oikein.

      Samaa ratsastusta se siis on, vaikka eri tyyleissä painotetaan eri asioita. Tulee ratsastaa niin, kuin hevosen rakenteelle on ominaisinta ja helpointa - hevosen ehdoilla. :)

    • matkamuisto

      -Kouluratsastus opettaa hyvää ryhtiä ja hevosen käsittelyä kentällä. Valitse talli t. ratsastuskoulu jossa panostetaan turvallisuuteen.
      -Islanninhevosilla mennään metsäpolkuja ohjaajan perässä. Ainakin Joutsassa oleva talli on turvallinen, vaikka ekan kerran lähteä maastoon.
      -Lomamatkalla halusin ulkomailla kokeilla lännenratsastusta. Omalla vastuulla, piti allekirjoittaa joku paperi, että talli ei sit korvaa mitään vahinkoja... matkavakuutukseni kattaa hoito- ja kuljetuskulut.
      Ohjat yhdessä kädessä löysällä! 1/2 tuntia kentällä ja sitten maastoon. Todella jännitti, mutta sain mitä halusin... ohjaajan perässä käyntiä laavakivi rinteessä, upeat maisemat. Paras matkapäivä.

      • moro--

        Kyllä islanninhevosilla muutakin tehään ku mennään metsäpolkuja ohjaajan perässä:D Aika paljonki muuta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      124
      5958
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4326
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      58
      2751
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2558
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1855
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1524
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      34
      1382
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      24
      1341
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      26
      1167
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1111
    Aihe