Elämäni aika pahasti solmussa. Tuntuu että ympärilleni on kasaantunut ihmisiä (mieheni, sukulaiseni) jotka vain vievät minulta voimia ja käyttävät minua tunteidensa kaatopaikkana kasaamalla päälleni pahaa päivästä toiseen. En näe enää muuta vaihtoehtoa kuin pyrkiä eroon tästä tilanteesta ja aloittaa parisuhteestani, yritän siis päästä irti aviomiehestäni. Toivon niin kovasti että jaksaisin viedä tämän prosessin loppuun.
Näetkö minulle uutta asuntoa, varmaankin kerrostalosta koska en näe itse täällä muitakaan asumisvaihtoehtoja, mutta uskallanko sitoutua asunnon ostoon? Olen niin väsynyt enkä pysty tekemään minkäänlaista päätöstä ja tulevaisuus pelottaa.
Keskiyölle
2
69
Vastaukset
Hei
olet erittäin sympaattinen ja lämmin ihminen. toistaiseksi kotisi on sydämessäsi, sille sinä olet täysin rehellinen.
uskallan väittää, että miehesi säikähtää, kun avaudut hänelle. ja niin sinun on välttämättä tehtävä.
et voi luottaa naisiin, koska näen ympärilläsi vain miehistä energiaa. ja kyllä se eroaminen taitaa tapahtua, kaikesta yrityksestä huolimatta. eihän tässä toki ole kysymys kuolemasta, ihminen voi aina oppia lisää, eikä mitään ole kirkon kirjoissa kuulutettu. olen vain niin surullinen aina tällaisissa asioissa, toivon perheiden korjaavan asiansa ja jatkavan elämää sulassa sovussa.
mutta et sinä siihen voi alistua tällä tavalla. olet liian hyvä antautuaksesi toisten mielihyvän taistelukentäksi.
mutta onnesi on tulevaisuudessa, kahden onnellisen ihmisen onni. siinä on myös poika mukana.
kun on kysymys uudesta aloituksesta, ei mikään kerrostalo tai muu väliaikainen vaihtoehto voi olla huono. sehän vain toimii aluksi ponnahduslautana ja suo rauhalliset seinät oman elämän aloittamiselle. se antaa sinulle aikaa hengähtää.
älä laita rahojasi vielä mihinkään pysyvään kiinni. ota itsellesi väliaikainen ratkaisu, missä on hyvä olla. siis tietenkin vuokra-asunto!
t. Keskiyö- missä on kotini?
Kiitos sinulle rohkaisevista sanoistasi. Epäluotettava nainen elämässäni, on ikävä kyllä äitin. Jota yritän tukea niin paljon kuin vain jaksan, mutta en saa juurikaan vastakaikua.
Olen sitä asunnon ostamista harkinnut, että en ainakaan enää muuttaisi takaisin mieheni luokse, keskittäisin energiani oman kodin laittamiseen ja remonttiin. Mutta pelottaa tehdä niin isoa päätöstä, enkä jaksaisi alkaa koko muuttohommaan muutenkaan, vaikka tiedänkin sen olevan edessä. Tuntuu vain ihan mahdottomalta tehdä tätä päätöstä. Haluaisin unohtaa kaikki riitamme ja jatkaa yhdessä, mutta sisimmässäni tiedän ettei mikään taida kuitenkaan muuttua. Kidutan vain itseäni tässä suhteessa.
Päätös on minulle niin vaikea lastenkin takia, mutta tiedän päätöksen olevan myös lapsille oikea. Opiskelukuviotkin ovat tulleet työelämäni lisäksi kuvioihin. Mietin miten jaksan revetä joka suuntaan ja eniten mietin ehdinkö sittenkin vielä olla riittävästi lasteni kanssa. Lapset ovat minulle kaikkein tärkeintä ja sen vuoksi olen eroa jo liikaakin lykännyt. Tiedän nyt ettei lastenkaan ole hyvä kasvaa tällaisessa ilmapiirissä.
Ihanaa että näit minulle uuden onnen jossain tulevassa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1103029Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171922710Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina622156Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.11441Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S2421416Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät231326Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31131Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115900Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala3892Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103873