Jääkaapissa on tänään 150g voita. Ja tippa euroshopper energiajuomaa.
Nälkä on kova. Pitää viedä tyhjät tölkit ja pullot heti kauppaa, kun se aukeaa.
Harmi, että grilliosasto ei ole heti aamusta auki. Koska kanankoipi maksaisi n. 1.5€.
Mutta pitää kattoa, jos siellä jotain proteiinia olisi, vaikka papuja ja sitten vaikka edullinen perunamuusijauhe näläntukkeeksi.
Jostain syystä olen viimeaikoina ajatellut, että seuraava tavoite voisi ehkä olla jogurtti.
Pirkan AB sarjassa on muistaakseni pellavansiemen persikka jogurtti. Ja se muistaakseni on sellainen vanhanajan kunnon tahmea ja paksu jogurtti, joka pitää nälän loitolla. Eikä se ole liian makea, kuten eräät jogurtit tai keinotekoisella sokerinmaulla pilattu tekele.
Suurimmat tappiot tulivat siinä, kun puurohiutaleet olivat menneet vanhaksi kesäkuun lopussa. Huomasin sen siitä, että en saanut niistä sellaista kunnon vanhanajan paksua tönkköpuuroa aikaiseksi. Niin katsoin sitten niiden päiväyksen.
Vaihtuvat tilanteet
3
80
Vastaukset 3
Itselläni ei ole varaa ostaa kaupasta maitoa ohuempia nesteitä.
Pullot ja tölkit!- luokkayhteiskunta
Suomi on hyvää vauhtia menossa luokkayhteiskuntaan. Päättäjät eivät näe suomalaisten hätää.Omista ei välitetä. Rahaa annetaan ulkomaille tuosta vaan. Se on häpeällistä. Osa suomalaisista senkun köyhtyy. Kukaan ei välitä. ei kirkkokaan paljoa vastaan tule.
- Näin eikä noin
Kuules nyt Kurkiainen! Tämän ketjun sapuskasi ovat silkkaa soopaa. (Vaikka muuten tykkäänkin asenteestasi.) Kaurapuurosta tulee tönkköä kun laitat vähemmän vettä. Kaurahiutaleiden pilaantuminen on kauran luonnollisten rasvojen härskiintymistä. Ja jos olet niin vähillä ruoilla, kuin täällä kertoilet, ei kauraryynit pääse kotona pilaantumaan.
Jogurtin sijaan osta poika piimää ja banaani. Ja grillatun kanankoiven tilalle maustamattomia koipia, lisäät suolaa, laitat uuniin ja kuorit muutaman perunan joukkoon sekä sipulia niin paljon kuin sielu sietää. Sipulit on tosi terveellisiä. Raastelepa vieä pari porkkanaa rinnalle. Siinä sulle reseptiä! Eikä tule lisäaineita!
Ja näistä syöt usempana päivänä, koipi per päivä. Ja maksaa vähemmän :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1041553
- 861273
Mustikat jää metsiin
kun ei thaikut saa lupia tulla ja oman maan työttömät ei viitti metsään mennä. Itse poimin noin 20-30 sangollista kesäi1201231- 591041
- 62872
Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?
Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste160792Me (n & m)
Toisillemme erityiset, vaikka emme ole toistemme elämässä kuin lyhyinä, ohikiitävinä hetkinä. Uskon, että koet samoin. T20765- 40729
Muiden vaikutus
Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?88713Jaakko Kyllönen !
Koettaa viisastella,Kuhmon hoito paikkojen kohtalosta.KYLLÄ SE OLI KOKOOMUS;JOKA ETU NENÄSSÄ EDDUSKUNTA VAALIEHDOKAS TEA24631