Lähtee tietoisen robotin kehittely suomalaisprofessorin toimesta, siis tämä kokeilu, onhan niitä kokeiluja muitakin. Merkillepantavaa tässä on se, että tuossa Haikosen videossa sanotaan: "The brain is not a computer. Neither is the brain of the XCR-1. The robot XCR-1 utilizes the assosiative neural Haikonen Cognitive Archtecture HCA. No microprocessors or programs."
Robotti ei siis käytä perinteistä tietokonetekniikkaa eikä ohjelmia, vaan matkii aivojen tapaa käsitellä tietoa.
http://www.studio55.fi/irtiarjesta/article/suomalaisprofessori-kehittelee-tietoista-robottia---katso-videot/2382792
Tästä se lähtee...
11
105
Vastaukset
Tästä se lähtee. Muutama kymmenen vuotta, ja meillä on hyvin ihmismäisesti toimivia ja kokevia robotteja.
Kreationistille tietoisrobotti on varma todiste älykkäästä suunnittelusta, ja niinhän se onkin. Yksikään kreationisti ei koskaan olisi voinut rakentaa mitään sinne päinkään, kun raamatusta ei löydy ohjeita eikä vinkkejä.- täh
Eiks kielen ammattilainen osaa kirjoittaa erisnimiä isolla?
täh kirjoitti:
Eiks kielen ammattilainen osaa kirjoittaa erisnimiä isolla?
Hyvä kysymys!
Neiti on kiltti ja näyttää kymmenen edellistä nimimerkkiään, niin vastaan. Tänään keskityn vain tuttuihin, ellen sitten muuta päätä.- köh
RepeRuutikallo kirjoitti:
Hyvä kysymys!
Neiti on kiltti ja näyttää kymmenen edellistä nimimerkkiään, niin vastaan. Tänään keskityn vain tuttuihin, ellen sitten muuta päätä.Repe-neiti on liian utelias.
- tieteenharrastaja
Enpähän tuosta juuri innostu. Aivojen tavasta käsitellä tietoja tiedetään vielä niin vähän, ettei sen pohjalle pikapuoliin tietokonetta rakenneta. Suuret sanathan eivät suuta halkaise, mutta voivatpa tuottaa kehitysapurahaa.
Kyllä se tietoinen kone jonakin päivänä syntyy, ole huoleti. Ja tuon tietoisen koneen ei tietenkään tarvitse toimia samalla tavoin ihmisaivot.
- tieteenharrastaja
illuminatus kirjoitti:
Kyllä se tietoinen kone jonakin päivänä syntyy, ole huoleti. Ja tuon tietoisen koneen ei tietenkään tarvitse toimia samalla tavoin ihmisaivot.
Ihmisaivoja tuo Haikonen jostakin syystä haluaa matkia.
Onko mielestäsi jossakin nykyisessä tietosysteemissä jo nähtävissä joitakin tietoisuuden merkkejä?
- 300
Tästä se lähtee tästä se lähtee tästä se Laitelan tanssi lähtee
xxxxxx Lähtee tietoisen robotin kehittely suomalaisprofessorin toimesta xxxxxx
Robotin kehittely vaatii siis professoria eli älyllistä suunnittelijaa. Robotti ei pysty itse luomaan itseään tyhjästä ja olemattomuudesta, kuten evoluutioteorian mukaan pitäisi tapahtua.
Robotti kumoaa siten evoluutioteorian ja todistaa vahvasti sen puolesta, että kaiken luomiseen tarvitaan älyllistä persoonaa ja suunnittelijaa. Mm. siksi tiedämme, että Jumala on olemassa ja Hän on luonut maailmankaikkeuden, ihmisen, eläimet, kasvit ja luonnonlait!>>Robotti ei pysty itse luomaan itseään tyhjästä ja olemattomuudesta, kuten evoluutioteorian mukaan pitäisi tapahtua.
- O'ou
Jaakob se vaan jaksaa hölmöillä:-)
Ei evoluutioteoria esitä, että mekaaniset laitteet luovat itsensä olemattomuudesta. Robotti ei kumoa evolutioteoriaa, eikä edes horjuta, vaikka Jaakob miten toivoisi. Jaakob onnistuu vain todistamaan sen, miten lapsellisin perustein hän itse uskoo luomiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011621
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581041Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61906
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11800Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t268785Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75727Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61722Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342721