Salaisia vesivarantoja

Lukaise uutinen

http://www.tekniikkatalous.fi/energia/ymparisto/meren alta loytyi puoli miljoonaa kuutiokilometria makeaa vetta quotenemman kuin sadassa vuodessaquot/a952820

Jos tuo puoli miljoonaa km^3 pitää paikkansa ja jostain käsittämättömästä syystä koko tuo määrä suihkuaisi maan pinnalle ja tilalle jäisi tyhjä kolo (mahdoton skenaario), säteen kasvu jaettuna tasaisesti olisi suuruusluokkaa 28 m. Olenko oikeassa?

9

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • novoihanny...

      Mikä hemmetin säde?

      Maapallon pinta-ala on 510 072 000 km². Jos tuo löydetty vesimäärä jakautuisi tasaisesti maapallon pinnalle, siitä ei vielä vedenpaisumusta saataisi. Ei edes sinnepäin. Määrä on mitätön eikä sen vaikutus näkyisi maapallonlaajuisessa vedenpaisumuksessa millään tavalla.

    • Puolimjukvaru

      Maan pinta-ala on 510 072 000 km², joten meren pinta nousis alle metrin. Ei riittäis satujen mukaseen raamatulliseen tulvaan.

      • "Maan pinta-ala on 510 072 000 km², joten meren pinta nousis alle metrin. Ei riittäis satujen mukaseen raamatulliseen tulvaan."

        Kiitos, arvasin että tulvasatu ei tästä saa vielä siipiä. Yritin ratkaista asiaa vähän liian monimutkaisesti kaavalla (4/3)*π(r1^3-r2^3) mutten saanut saanut sitä varmaankaan oikein.


    • Holy Ghost

      No ei mikään matemaattinen lasku estä kreationistia venyttämästä logiikkaa teorioitansa tukevaksi. Näin hieman kärjistetysti, jos kreationisti löytää vähän pohjavettä takapihaltaan se jo kertoo cityevokkien typeryydestä ja maanalaisten vesivarantojen riittoisuudesta tulvaan. Kyllä palstan kretut ottavat ja juoksevat tämänkin uutisen kanssa.

      • "Kyllä palstan kretut ottavat ja juoksevat tämänkin uutisen kanssa."

        Sitäpä tässä jo ennakoinkin.


      • tieteenharrastaja
        exhellari86 kirjoitti:

        "Kyllä palstan kretut ottavat ja juoksevat tämänkin uutisen kanssa."

        Sitäpä tässä jo ennakoinkin.

        Olit myöhässä, jyr oli jo ehtinyt vöyhähtää.


    • On laskettu, että jos kaikki nykyiset mantereet lapioitaisiin mereen, niin koko maapalloa peittäisi noin 4 km:n paksuinen vesikerros. Raamatun perusteella voimme päätellä, että vedenpaisumuksen yhteyteen liittyi monenlaisia geologisia muutoksia.
      Ennen vedenpaisumusta ei todennäköisesti ollut korkeita vuoria ja maanpinnan jo pieni vajoaminen riitti siihen, että koko silloinen manner peittyi vedellä.

      • rcekim

        No alas lapioimaan sitten.


      • tieteenharrastaja

        Tuon suuruisten maanpinnan muutosten jäljet alle 5´000 vuotta sitten näkyisivät päivänselvästi joka puolella ja olisivat hävittäneet jäljettömiin suuren määrän nykyisin näkyviä luonnon rakenteita.

        "Raamatun perusteella voimme päätellä, että vedenpaisumuksen yhteyteen liittyi monenlaisia geologisia muutoksia."

        Tietysti olettaen, ettei Älykäs Petkuttaja olisi naamioinut maapalloa niiden jäljiltä perusteellisesti toisenlaiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      52
      11792
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      37
      4737
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      254
      2865
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      150
      2654
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      115
      1772
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      19
      1158
    7. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      210
      917
    8. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      78
      866
    9. Et olisi niin epävarma,

      olisit varmempi, ihastuisin suhun enemmän...
      Ikävä
      82
      860
    10. En luota sinuun

      en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv
      Ikävä
      66
      821
    Aihe