Vapaa-ajattelijain liiton puheenjohtaja Petri Karisma on useaan otteeseen muistuttanut, että Norjassa valtio ja kirkko on hiljattain erotettu toisistaan. Hänen mielestään Suomen tulisi seurata Norjan esimerkkiä.
Mikä siis on Norjan tilanne nykyään, jotta tiedämme, mille tielle vapaa-ajattelijat haluaisivat maamme menevän.
Tuoreessa artikkelissaan TT, OTT ja FM sekä oikeusteologian dosentti Hannu Juntunen kertoo Norjan tilanteesta:
"Perustuslakia on muutettu siten, että valtakunnan arvoperustaksi on säädetty ”kristillinen ja humanistinen aateperintö”. Aikaisemmin perustuslaissa säädettiin, että evankelisluterilaisuus oli valtion virallinen uskonto. Muutetun perustuslain mukaan Norjan luterilainen kirkko on valtion tukema kansankirkko."
"Kirkon keskushallinto ja aluehallinto ovat kuitenkin edelleen osa valtion hallintoa. Kirkkolaki säädetään suurkäräjien toimesta; kirkolliskokous antaa lausunnon. Kirkollisveroa ei ole; kirkon toiminnan rahoittaminen tapahtuu valtion ja kuntien toimesta. Papisto sekä eräät muut kirkon viranhaltijat ovat edelleenkin virkasuhteessa valtioon."
http://teologia.fi/artikkelit/kirkot-ja-muut-yhteisot/979-tanskassa-ja-norjassa-vielae-luterilainen-valtionkirkko
Vapaa-ajattelijat siis haluavatkin Suomen menevän valtionkirkon suuntaan! Tämä on uutinen, jota kannattaa rummuttaa!
Vaihtoehtoisesti voi ajatella, että vapaa-ajattelijat eivät tiedä, mistä puhuvat. Asioihin perehtyneille se ei ole uutinen. Silti sitäkin kannattaa rummuttaa, jotta kaikki ymmärtävät vapaa-ajattelijoiden tietojen tason!
Norjan tielle Suomessakin?
12
192
Vastaukset 12
- pata kattila
"Vaihtoehtoisesti voi ajatella, että vapaa-ajattelijat eivät tiedä, mistä puhuvat."
Joo, eivät aina tiedä.
Mutta kuuntelepa kirkon sammakoita.- realistisesti
Ei kannattaisi laatia aloitteita, jos ei tiedä asiasta, josta aloitteensa laatii.
- eikä...
realistisesti kirjoitti:
Ei kannattaisi laatia aloitteita, jos ei tiedä asiasta, josta aloitteensa laatii.
Eikä levitellä älyttömiä puolitotuuksia esim. kirkon taloudesta, vaikka olisi kirkkohallituksen kansliapäällikkö.
- Ei kannattaisi
realistisesti kirjoitti:
Ei kannattaisi laatia aloitteita, jos ei tiedä asiasta, josta aloitteensa laatii.
Järjettömiä harhojakaan ei kannattaisi levitellä ja käyttää siihen vielä yli miljardi euroa vuodessa.
Onko Karisma tosiaan toistuvasti viitannut Norjan tilanteeseen? Minä muistan vain viittauksia Ranskaan ja Laicite-periaatteeseen. Laittaisitko sinä tähän vastaukseksi nyt vaikkapa viisi esimerkkiä haastatteluista, kannanotoista tai vastaavista joissa Karisma vaatii Suomeen Norjan toimintamallia. Ei ole pakko olla juuri viisi esimerkkiä, mutta ajattelin että se olisi sopiva luku edustamaan "useaa otetta".
Itse laitan tähän vertailun vuoksi pikaisella googlauksella löytämäni viisi juttua jossa Karisma puhuu Ranskan mallista:
http://www.petrikarisma.net/index.php/kirjoituksia/66-kunta-valtio-a-kirkko-kohti-tunnustuksetonta-suomea
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/kotimaa/3011/teemu_laajasalo_ylen_aamu-tv_ssa_vapaa-ajattelijat_vastustavat_monikulttuurisuutta
http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/vapaa-ajattelijain-liitossa-repeama-iso-jarjesto-lahti/
http://www.vapaa-ajattelijat.fi/node/200
http://helsinki.vapaa-ajattelijat.fi/uskomatonlehti/sisallys2012.php?article=1213- Nasse.
Aloittajatrollin sukunimi alkaa k kijaimella ja hän toimii uskiksen moraalilla. Palkan maksaa ev-lut lahko ja hänen koulutuksensa me olemme maksaneet (pseudotieteellinen luulokunta).
Sinänsä parasta näillä mukafiksuilla ääripeeloilla on toisenlainen vaikutus kuin luulevat.
Siksi Nassestakin on kivaa että multinikki törähtelee täälläkin :))))- Uskomatonta!
Onko Karisma kaksoisagentti?
- Karisma höpisee
"– Ruotsissa pesäero uskontoihin tehtiin vuonna 2000, Norjassa viime vuonna, joten siinä mielessä ei ole ihme, että Suomessakin asian käsittely on vasta edessä."
http://www.lansi-uusimaa.fi/artikkeli/247611-”keskustelu-kirkon-ja-valtion-suhteesta-on-vasta-alussa”Onko hän höpissyt tästä muualla kuin tässä yhdessä jutussa?
Kyselen koska tuolla alkuviestissä aloittaja kirjoitti "Vapaa-ajattelijain liiton puheenjohtaja Petri Karisma on useaan otteeseen muistuttanut, että Norjassa valtio ja kirkko on hiljattain erotettu toisistaan" niin minä ihmettelin että missä kaikkialla hän tästä on maininnut. Nyt löytyi ainakin yksi! Jee!- Karisma höpisee
rainbowshy kirjoitti:
Onko hän höpissyt tästä muualla kuin tässä yhdessä jutussa?
Kyselen koska tuolla alkuviestissä aloittaja kirjoitti "Vapaa-ajattelijain liiton puheenjohtaja Petri Karisma on useaan otteeseen muistuttanut, että Norjassa valtio ja kirkko on hiljattain erotettu toisistaan" niin minä ihmettelin että missä kaikkialla hän tästä on maininnut. Nyt löytyi ainakin yksi! Jee!Tuolta kesältä löytyy pienellä guuglailulla useita hittejä.
- ghghf
Keskitaloko se siellä?
- Hehhehhehehhehhehehheheh
Karsimako se siellä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1601509Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551073Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.183722- 43701
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah209653Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63635- 40556
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on66516Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi37493- 30474
- 31471
Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd23469- 38450
Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul53447Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.26440- 69431
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal159429- 6403
- 19394
Valtiomies puhuu?
"Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. –77394