Minulla on 12 vuotias harrastekäytössä oleva lämminveritamma.
Käymme tamman kanssa maastossa, treenailemme kouluratsastusta ja hypimme sillointällöin pieniä esteitä. Tamma liikkuu viikon jokaisena päivänä.
Hevonen syö esikuivattua säilöheinää vapaasti heinäverkosta, lisäksi ruokavalioon kuuluu tällä hetkellä Mineral plus-kivennäinen, valkosipulirouhe ja suola.
Kauraa tai muuta väkirehua en anna ollenkaan, energiaa tuntuu riittävän muutenkin.
Olen harkinnut, että vaihtaisin Mineral-plussan johonkin toiseen kivennäiseen.
Mineral plus sisältää minusta turhia ja sokeripitoisia aineita, kuten melassia, siksi en sitä haluaisi antaa.
Etsin laadukasta kivennäistä, johon ei olisi lisätty mitään ylimääräistä.
Olen miettinyt Rading Mineralia ja Black Horsen kivennäistä. Voisivatko ne olla hevoselleni hyviä ja onko niihin lisätty jotain ylimääräistä?
Olen myös miettinyt, että lisäisin hevoseni ruokavalioon jotain mahan hyvinvointia editävää, kuten pellavaa.
Agrimarketissa myydään " pellavastia pellavansiemenpuristetta" http://www.agrimarket.fi/Harraste_elaimet/hevoset/hevosrehut/pellavainen-pellavansiemenpuriste-15--kg/
Puuilossa myydään " pellavarouhetta "
http://www.puuilo.fi/cat/product_details.php?p=604
Onko tuotteilla jotakin eroa? Jos on, kumpi voisi olla hevoselle parempi?
Onko pellavan / "pellavaliman" syöttäminen hevoselle oikeasti hyödyllistä?
Kuinka paljon pellavaa tulisi päivittäin antaa?
Annan hevoselle tällä hetkellä himalajan-kristallisuolaa, olen miettinyt sisältääkö se oikeasti hevoselle tärkeitä mineraaleja yms. vai pitäisikö suolaki vaihtaa toiseen? Mikä on hevoselle paras suola ja kuinka paljon suolaa tulisi oikeastaan päivittäin antaa?
Kiitos etukäteen vastauksista!
Kysymyksiä hevosen ruokinnasta, kivennäiset ja mahan hyvinvointi
1
2712
Vastaukset
- ----
Parashan olisi, jos teettäisit heinäanalyysin ja selvittäisit mitä hevonen oikeasti tarvitsee.
Kivennäisen syöttö perustuu siihen, että kivennäisesti hevonen saa tiettyjä ravinteita joita heinässä yleensä puuttuu. Heinän laatu vaihtelee kuitenkni paljon, joten myös kivennäinen tulisi valita heinän mukaan.
Niin kauan kun heinäanalyysia ei ole, on oikeastaan aika sama mitä kivennäistä syöttää, kuitenkaan ei ruokinta kovin tarkkaa tällöin ole. Netistä löytyy varmasti ainesosat mitä noihin kivennäisiin kuuluu.
Minun käsittääkseni vatsan kannalta parasta on ihan pellavan siemenistä keitetty lima. Niin saadaan ihan oikeaa limaa, joka auttaa vatsan toimintaa ja muodostaa suojaavan kalvon mahalaukkuun.
Nykyään on olemassa jotain kuivana syötettäviä pellavarouheita, mutta itse en ole aivan vakuuttunut näistä: tällöinhän sitä limaa ei muodostu ja se on aika oleellinen osa pellavan toiminnassa.
Pellavan annostelu riippuu tuotteesta, onko ihan pellavansiemeniä, rouhetta vai mitä.
Suoloissa käsittääkseni ei merkittäviä eroja ole. Suolakivi (mineraali tai tavallinen) on paras, koska tällöin hevonen voi itse huolehtia suolan saannista. Jos olen ruokaan lisännyt suolaa, olen laittanu sitä n. teelusikallisen päivässä (merisuolaa).
Kevyessä käytössä ei suolaa välttämättä kannata ruokaan lisätä, hankkii sen suolakiven mieluummin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236955Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421239Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271032- 75891
Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47834Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38781Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733