Miten tärkeä paikkakunnan yhdistys?

Jori Mäntysalo

Miten merkittävänä pidät sitä, että on olemassa paikallinen va-yhdistys?

Eli konkreettisena esimerkkinä vaikka Hämeenlinna. Siellä ei ole va-liiton jäsenyhdistystä, ja paikalliset jäsenet ovat lähinnä Tampereen tai Helsingin va:n kirjoilla. Jos asuisit Hämeenlinnassa, vaikuttaisiko tämä intoosi osallistua toimintaan?

(Taustana: Vanhemmat va-liitto ja Humanistiliitto ovat liittomuotoisia. Sen sijaan esim. uudemmat Skepsis ja Protu ovat muodollisesti yksitasoisia yhdistyksiä, ja niiden paikallisryhmät ovat epävirallisia. Va-toiminta näyttää yhä enemmän jakautuvat projekteihin, joilla yhdistävä tekijä on aihe eikä paikkakunta.)

16

241

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jappervokki

      Hyväksyisiköhän Liitto jäsenyhdistyksekseen valtakunnallisen yhdistyksen, jonka jäsenet tosiaan olisivat ympäri Suomen tai peräti ulkosuomalaisina joissain muissa maissa? Yhteyttä pidettäisiin modernisti foorumeilla ja kokouksia esim. Skypessä. Jonkin kotipaikanhan yhdistys tarvitsisi yhdistyslain mukaan ja sellaiseksi sopisi hyvin Hämeenlinna, kaupunki, jossa puuttuvaa vapaa-ajattelijayhdistystä lukuun ottamatta ei ole mitään vikaa.

      • Jori Mäntysalo

        Ei siihen mitään laista seuraavaa estettä ole. Tällä hetkellähän liittoon kuuluu Helsingin yliopistossa toimiva yhdistys, joka siis periaatteessa on erityyppinen kuin paikkakuntakohtainen. Teknisesti mikään ei estäisi myöskään vaikkapa ruotsia puhuvia liittymästä Porvoon yhdistykseen.

        Mutta haluaisiko tällainen skype- tms. ryhmä olla myös muodollisesti ry?

        Oma ry on käytännössä välttämätön, jos omaisuutta on enemmän. Kahvikassan hallinnointiin sellainen on ehkä liikaa. Voi myös olla, että esim. Hämeenlinnan kirjastosta ei vuokrattaisi tilaa Tampereen va-yhdistyksen epäviralliselle Hämeenlinnan ryhmälle.


      • Jori Mäntysalo kirjoitti:

        Ei siihen mitään laista seuraavaa estettä ole. Tällä hetkellähän liittoon kuuluu Helsingin yliopistossa toimiva yhdistys, joka siis periaatteessa on erityyppinen kuin paikkakuntakohtainen. Teknisesti mikään ei estäisi myöskään vaikkapa ruotsia puhuvia liittymästä Porvoon yhdistykseen.

        Mutta haluaisiko tällainen skype- tms. ryhmä olla myös muodollisesti ry?

        Oma ry on käytännössä välttämätön, jos omaisuutta on enemmän. Kahvikassan hallinnointiin sellainen on ehkä liikaa. Voi myös olla, että esim. Hämeenlinnan kirjastosta ei vuokrattaisi tilaa Tampereen va-yhdistyksen epäviralliselle Hämeenlinnan ryhmälle.

        No minä tuossa juuri mietin asiaa siltä kannalta että kun on näitä yhdistyksiä joilla on hautausmaa, tai yhdistyksiä joilla on merkittäviä omistuksia niin näiden byrokratian kannalta voi olla hyvä että hallinnointia on hajautettu pienempiin yksiköihin, mutta yhdistykset joilla on keveämpi rakenne saattaisivat pärjätä pelkällä paikallisosastolla joka ei virallisesti ole ry. Minulla kun on kokemusta vain VA:n suurimmasta paikallisyhdistyksestä niin siltä pohjalta sanoisin että oma yhdistys on tarpeen.


    • Nasse..

      En ole vapareiden jäsen mutta ennemminkin satsaisin kahten asiaa; yhteisöllisyyttä voisi lisätä järkkäämällä 3-4 vuosittaista tapahtumapäivää eri puolille suomea ja toinen, nettiviestintä ja kommunikointi.

      Vähillä resursseilla Nassen milelstä noilla saataisiin paras kombo.

      • Nasse.

        ....siis key question, paikallisyhdistyksiä ei kannata pitää ykkösasiana, eikä ihan kokkosenakaan.


      • sösselström
        Nasse. kirjoitti:

        ....siis key question, paikallisyhdistyksiä ei kannata pitää ykkösasiana, eikä ihan kokkosenakaan.

        Jos et ole vapareiden jäsen niin aika turha sotkeutua toisten asioihin.
        Vai haluatko säästää jäsenmaksussa?


      • sösselström kirjoitti:

        Jos et ole vapareiden jäsen niin aika turha sotkeutua toisten asioihin.
        Vai haluatko säästää jäsenmaksussa?

        Anteeksi, oliko kysymys suunnattu sinulle itsellesi vai Nasselle?


    • Humanisti-vapari

      Yhdistykset ovat käytännössä luonteeltaan alueellisia, maakunnallisia, ei vain paikallisia. Käytännössä monessa yhdityksessä on aktiivijäsenten ja muidenkin jäsenten keskinäistä yhteisöllisyyttä. Lisäksi henkiuöjäenet toki odottvat liitolta toimia sekä asioiden ajamisessa että myös liittotason yhteisöllisyyden tuottamisessa. Siksi myös lehti on yhä tarpeen. Valtakunnallisiin projekteihin ja hankkeisiin osallistumisen aste vaihtelee eri yhdistyksissä. Kehitys kehittyy prosessina, myös projekteihin osallistumisessa.

      Asioita ei Suomessa voida ajaa vain "pääkallon paikalla", sillä esimerkiksi kansanedusajat valitaan vaalipiireissä. Suurin osa kansanedusajissta kuunteleekin herkällä korvalla juuri oman maakunnan ja vaalipiirin vahvoja ja joskus heikkojakin signaaleja.

      Uskonnonvapauden ja yhdenvertaisuuden edistäminen valtakunnallisella tasolla edellyttää alueellista toimintaa. Ja uskonnonvapauden ja yhdenvertaisuuden edistäminen kunnallisella tasolla edellyttää alueellista toimintaa. Päivähoito ja koulu hoidetaan kunnallisella ja toimipaikkakohtaisella tasolla, ja perusoikeuksien toteuttaminen käytännössä tapahtuu siellä.

      • Tämä kaikki on totta. Mutta entä se paikallisyhdistys? Edellyttääkö edelläoleva "vain" paikallisia toimijoita, jotka tuntevat toisensa, vai pitääkö olla myös muodollinen ry?


    • Humanisti-vapari

      Voisi hyvin ajatella, että Vapaa-ajattelijain liiton jäeneksi hyväksyttäiiin myös valtakunnalinen yhdistys, uusi tai miksei joku vanhakin.

      Ja jos nykyisissä äännöissä on siihen jotain estettä, asia voitaneen hoitaa kolmen vuoden päästä. Siihen asti yhteistyötä voidaan hyvin harjoitella ilman muodollista jäsenyyttä.

      Onhan täsä sekularisoituneessa siviiliyhteiskunnassamme avioliitotkin hyvin yleinen tapa aloittaa yhteiselo. suheen viralliaminen hoidetaan (jos hoidetaan) sitten joskun kun siltä tuntuu.

      Voimien kokoaminen on uskonnottomien edusvalvonnan kannalta perusteltua. Tällä hetkellä vastutajiamme taholla saatetaan pyrkiä heikentämään puheoikeuttamme korostamalla että ei teillä ole kuin alle 2000 jäsentä...

      No ei Suomen luonnonsuojeluliitossakaan toki ole kaikki luonnon ystävät, mutta sen jäseniä on silti 5-numeroinen luku, ja "Veronmaksajilla" myös aika paljon, vaikkakaan ei läheskään kaikki veronmaksajat...

      Siksi vaparien henkilöjäsenmäärä olisi kyllä tarpeen saada nousuun. Eikä yhdistyten 20 euron - 25 euron vuosijöäsenmaksu liene sille este.

      • Humanisti-vapari

        Piti sanoa, että avoliitolla aloitetaan...


    • näinkö

      Tuota noin, mistä vapaa-ajattelijat keskustelevat?

      -Avataan kokous, mä en usko jumalaan

      -en minäkään

      -OK, tavataan taas ensi torstaina

      • teller211

      • Aiheessa pysyen

        Tuota noin, mistä uskovaiset keskustelevat?

        -Avataan kokous, mä uskon jumalaan

        -niin minäkin

        -OK, tavataan taas ensi torstaina


      • Humanisti-vapari

        Vapaa-ajattelijat keskustelevat reikäleivän reiän ympärillä olevasta leivästä, mutta uskovaiset keskustelevat siitä tyhjästä reiästä.


    • FUCKIFUU

      Uskonnottomuus ei ole paikka sidonnaista vaan universaalia. Vain pahimmat vajakit ovat uskovia. Tästä seuraa se, että paikallista toimintaa ei tarvita vaan internet on oikea paikka. Tarvitaanko yhdistymistä, toivottavasti, jotta rahoitusta on saatavilla, mutta älykkäät eli ateistit voivat toimia myös yksinkin, kuten allekirjoittanut joka kaatoi kirkko kuulolla palstan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      13
      2286
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1118
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      274
      1102
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      79
      897
    5. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      87
      833
    6. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      808
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      24
      735
    8. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      701
    9. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      65
      681
    10. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      142
      681
    11. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      134
      660
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      47
      660
    13. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      604
    14. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      53
      604
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      598
    16. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      563
    17. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      40
      554
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      548
    19. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      41
      532
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      518
    Aihe