Ateistit käyttävät kieltä väärin ja valheellisesti!

NYT ÄLYÄ ELÄMÄÄN

Sukupuolineutraalia avioliittolakia ei voi kutsua tasa-arvoiseksi avioliittolaiksi koska nykyinen avioliittolaki ei perustu ihmisen arvoon vaan sukupuoleen. Jotta avioliittolaki voisi olla tasa-arvoinen, sen pitäisi taata myös raiskaajille, murhaajille ja huumeidenkäyttäjille aviopuoliso kaikkiin elämäntilanteisiin.

17

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joo-0

      Juuri tämänkaltaiset viestit vahvistavat vain sitä kuvaa, että te uskovaiset olette ihan helvetin tyhmiä.

      • ehgiehgih

        "te uskovaiset olette ihan helvetin tyhmiä."

        Sitä te ate-uskikset todella olettekin.


      • ...
        ehgiehgih kirjoitti:

        "te uskovaiset olette ihan helvetin tyhmiä."

        Sitä te ate-uskikset todella olettekin.

        Argumentaatiotasosi on noin viisivuotiaan tasolla.


    • Sukupuolineutraalia avioliittolakia voi tietenkin kutsua tasa-arvoiseksi avioliittolaiksi tai voisimme kutsua sitä vaikkapa uudeksi avioliittolaiksi.

      Lain työnimi sen käsittelyn aikana on kuitenkin aika yhdentekevää koska kohta sitä kutsutaan vain avioliittolaiksi.

      Ja ihan vertailun vuoksi, myös nykyista avioliitttolakia voisi halutessaan kutsua tasa-arvoiseksi avioliittolaiksi. Antaahan sekin oikeuden avioliittoon niin raiskaajille, pedofiileille, murhaajille, papeille kuin alkoholisteillekin ja niillekin jotka ovat yhtäaikaa kaikkea noita.

    • Olly

      Miksi avioliitolla ylipäätään pitäisi olla joku lakisääteinen asema?

      • Ei välttämättä tarvitsisikaan olla, mutta sillä nyt sattuu se olemaan.

        Ja lainmuutoksen myötä ainoa varsinainen turpaanottaja on kirkko ja pieni änkyräkristittyjen joukko.


    • mundiego

      no voi viddu

    • Järjen toteutus

      Uskovaiset käyttävät aivan väärää termiä avioliittolaista. Sitä pitää kutsua evolutionistiseksi avioliittolaiksi, koska juuri evoluutio on kehittänyt homouden lääkkeeksi räjähdysmäiselle väestönkasvulle. Evolutionistisella avioliittolailla suojelemme omaa elinympäristöämme, vähennämme luonnon kuormittamista ja pienennämme hiilijalanjälkeä. Siinä on järkeä!

      • NYT ÄLYÄ ELÄMÄÄN

        Siinä tapauksessa asia on niin, että jokaisella varmasti on oikeus avioliittoon ja sikäli se on ihmisarvo ja siten sen evääminen on epätasa-arvoista.
        Mutta niinhän ei ole koska avioliitto ei ole synnynnäinen jokamiehen ja jokanaisen oikeus. Avioliitto on vain niille jotka siihen pystyvät ja jotka sitä tosiaan elämältään tahtovat.

        Ei siis homoille.


      • NYT ÄLYÄ ELÄMÄÄN kirjoitti:

        Siinä tapauksessa asia on niin, että jokaisella varmasti on oikeus avioliittoon ja sikäli se on ihmisarvo ja siten sen evääminen on epätasa-arvoista.
        Mutta niinhän ei ole koska avioliitto ei ole synnynnäinen jokamiehen ja jokanaisen oikeus. Avioliitto on vain niille jotka siihen pystyvät ja jotka sitä tosiaan elämältään tahtovat.

        Ei siis homoille.

        Mitä yhteistä on maistraatissa solmitulla sopimuksella ja Jumalan kasvojen edessä saadulla siunauksella?

        Molempia sanotaan avioliitoiksi.


      • ...
        qwertyilija kirjoitti:

        Mitä yhteistä on maistraatissa solmitulla sopimuksella ja Jumalan kasvojen edessä saadulla siunauksella?

        Molempia sanotaan avioliitoiksi.

        "Ei siis homoille."

        Miksi lopettaa siihen? seuratkaa niitä raamatun käskyjä vaan loppuun asti, kivittäkää aviorikoksen tehnyt nainen, tappakaa uhmakas lapsi, kivittäkää nainen joka ei ollut neitsyt hääyönä yms. kauheudet, joutuisitte nitistämään aika monta hihhulia oman uskontonne piirissä.


    • NYT ÄLYÄ ELÄMÄÄN alias uskovainen mies alias multinilkki?

      Olisiko sama uskistrolli aloittanut uuden trollauskampanjansa. Aiheet kun ovat aikalailla samat ja tyylikin sama provosoiva.

      • Siltähän tuo vaikuttaa, mutta pari muuta aloitusta samalla nimimerkillä viittaa siihen että toinen trolli parodioi tuota vanhempaa trollia.

        Trollaus on lisääntynyt huimaa vauhtia miinuspeukkujen poistamisen jälkeen. Olen päättänyt että vastailen rekkaamattomille mahdollisimman vähän. Lehdistökin on jo noteerannut päätökseni:

        "Hyvä päätös, kohottaa palstan tasoa huomattavasti." - Uskova mies,,, Perähikiän Uutiset


    • ---

      Tämä palsta kaipaisi näköjään useammankin luotsin.

    • fthfh

      "sen pitäisi taata myös raiskaajille, murhaajille ja huumeidenkäyttäjille aviopuoliso kaikkiin elämäntilanteisiin"

      Etkä pelle tiedä että raiskaajat, murhaajat ja huumeidenkäyttäjät ovatr tervetulleita kirkkoon menemään naimisiin, raha kun kristinuskoa pyörittää.

    • "Jotta avioliittolaki voisi olla tasa-arvoinen, sen pitäisi taata myös raiskaajille, murhaajille ja huumeidenkäyttäjille aviopuoliso kaikkiin elämäntilanteisiin."

      Avioliitto on siinä mielessä tasa-arvoinen, että henkilö rikostaustaan huolimatta on oikeutettu solmimaan avioliiton, jos laissa määritellyt edellytykset täyttävät. Vankiloissa solmitaan jonkin verran avioliittoja, ja EOA on vuosia sitten kiinnittänyt huomiota siihen, että vankilaviranomaiset olivat haluttomia auttamaan järjestelyissä, ja moitti heitä siitä.

      Aviopuolison etsintä on kuitenkin kunkin omalla vastuulla.

      Tällä nyt ei ole mitään tekemistä sukupuolineutraalin avioliiton kanssa.

    • Temppurata-apina

      Et varmaan ole lukenut tai ymmärtänyt sukupuolineutraalia avioliittolakia koskevaa lakiehdotusta. Siinä ei taata jokaiselle aviopuolisoa kaikkiin elämäntilanteisiin. Monilla raiskaajilla, murhaajilla ja huumeidenkäyttäjillä on aviopuoliso, osalla avopuoliso, osalla samaa sukupuolta oleva elämänkumppani.

      Se, että mainitset nimimerkissäsi ÄLYN, kertoo jokseenkin selkeästi, että kärsit vakavasta sen vajauksesta. Tai luultavimmin kylläkin nautit siitä, et kärsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      23
      5853
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      60
      1997
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      27
      1449
    4. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      235
      1238
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      74
      1125
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1097
    7. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      68
      1084
    8. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      51
      1052
    9. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      143
      1046
    10. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      995
    Aihe