Lukekaa ihmeessä tämä

Ateisti81

8

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uwyg fugu

      Tuollaista se ateismiuskonto aiheuttaa.

    • hyvää viik. lop.

      Ateistin viikonloppu:

      Perjantai (_¤_) Lauantai (_0_) Sunnuntai (_O_)

      • jgjg

        Siinä puhe mistä puute. HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHhaahahhahahahahahaa...


      • ksdöllk
        jgjg kirjoitti:

        Siinä puhe mistä puute. HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHhaahahhahahahahahaa...

        Sinulla on puutetta vai? Puahhahahhhaaaaaaaaa.


    • "Helluntailaisten teltassa kielillä puhuva suomalainen kampaaja ja haitilaisessa voodoo-rituaalissa kanalta pään poikki puraiseva perheenäiti nauttivat samasta ihmismielen kyvystä irtautua ajoittain "minän tyranniasta", vaikka kulttuuriset erot herättävät erilaisia tulkintoja ilmiöiden syistä. "

      Ja niin luultavasti nauttivat mesopotamialaiset, kreikkalaiset, atsteekit jne ihmiset läpi historian. Väittäisin, että uskonnot ja uskot on kehitetty noiden ihmisten subjektiivisten, henkisten kokemusten päälle eikä niin, että nuo kokemukset olisivat seurausta jostain yliluonnollisista henkiolennoista.

      • Jumalan Rakkaus

        Niin, ainoastaan aito kristillisyys, joka kunnioittaa ja rakastaa lähimmäistään, on Jumalan, maailmankaikkeuden Suurimman ja Vaikuttavimman Olennon aikaan saamaa. Kaikki muu on todellakin ihmisen itsensä keksimää ja sellaisena siis aivan turhanpäiväistä itsensäpettämistä.


      • Jumalan Rakkaus kirjoitti:

        Niin, ainoastaan aito kristillisyys, joka kunnioittaa ja rakastaa lähimmäistään, on Jumalan, maailmankaikkeuden Suurimman ja Vaikuttavimman Olennon aikaan saamaa. Kaikki muu on todellakin ihmisen itsensä keksimää ja sellaisena siis aivan turhanpäiväistä itsensäpettämistä.

        "Kaikki muu on todellakin ihmisen itsensä keksimää ja sellaisena siis aivan turhanpäiväistä itsensäpettämistä."

        Enpä usko, että babylonialaiset, egyptiläiset ja aboriginaalit ym kokivat pettävänsä itseään. Sinä tietysti väität niin, koska, jumalasi armosta, olet syntynyt tänne luterilaisuuteen, Ainoaan Oikeaan Uskontoon Ainoan Oikean Jumalan alaisuuteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      77
      2109
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1848
    3. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      123
      1454
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      136
      1289
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      137
      1210
    6. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      836
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      806
    8. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      177
      774
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      431
      711
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      592
    Aihe