Uskonto vs. rikokset, tilastoja

Tuli vastaan Päivi Räsäsen puhe ( http://valtioneuvosto.fi/ajankohtaista/puheet/puhe/fi.jsp?oid=424254 ): "Tilaston mukaan Päijät-Hämeessä ja Kainuussa tehdään henkirikosten yrityksiä 42 kpl/100.000 asukasta kohden, kun pienin luku löytyy Varsinais-Suomesta 16 kpl/100.000 asukasta kohden. Yli 36 teon lukuja löytyy myös Etelä-Pohjanmaalta, Pohjois-Karjalasta, Kanta-Hämeestä, Lapista ja Pohjois-Savosta."

Aloin miettiä tilastoa suhteessa uskonnollisuuteen. Korrelaatio on pikemminkin positiivinen, enemmän uskontoa ennustaa enemmän murhia. Korrelaatio ei tietysti tarkoita implikaatiota. Mutta jos uskonto parantaisi käytöstä, Helsingin pitäisi pitää perää tuossa tilastossa.

Halla-aho on laskenut tilastojakin ( http://www.halla-aho.com/scripta/connecticut_yhdysvallat_aseet.html ): "Kymmenestä uskonnollisimmasta osavaltiosta peräti yhdeksän kuuluu 15:n väkivaltaisimman joukkoon. 12:sta vähiten uskonnollisesta osavaltiosta 11 sijoittuu paremmin kuin Utahia lukuunottamatta yksikään uskonnollisimmista osavaltioista."

Onko kukaan kokeillut laskea Tilastokeskuksen datasta muita korrelaatiota esim. kirkkoonkuuluvuuteen?

7

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nasse..

      Ristiriitaista siinä mielessä että Päivi Räsänen omassa blogissaan on antanut ymmärtää hänen ainoan pidäkkeensä koulusurmiin ryhtymisen suhteen olevan uskonto.

      Eli onko tilanne niin että uskontoihin hurahtavat väkivaltaisimmat ja pidäkkeettömimmät ihmiset?

      Eli hihhuloituminen ei altista väkivaltaiseen käytökseen vaan taipumus väärin toimimiseen johtaa helpommin uskistumiseen?

      • Tai esimerkiksi oikean turvallisuuden puute näkyy turvautumisena mielikuvitusystävään. Ja tunnetusti älykkyys korreloi negatiivisesti uskonnollisuuden kanssa. Fiksumpi ehkä keskimäärin vähän useammin miettii ennen tekemistä kannattaako, tai vain pärjää ilman rötöksiä.

        Sosiologiassa ei oikein voi tehdä sellaisia kokeita, jossa lähdettäisiin voimakkaasti tukemaan vaikkapa Jyväskylän evlut seurakuntaa ja Lahden vapaa-ajattelijoita, ja sukupolvea myöhemmin katsottaisiin tilastoja.


      • jori.mantysalo kirjoitti:

        Tai esimerkiksi oikean turvallisuuden puute näkyy turvautumisena mielikuvitusystävään. Ja tunnetusti älykkyys korreloi negatiivisesti uskonnollisuuden kanssa. Fiksumpi ehkä keskimäärin vähän useammin miettii ennen tekemistä kannattaako, tai vain pärjää ilman rötöksiä.

        Sosiologiassa ei oikein voi tehdä sellaisia kokeita, jossa lähdettäisiin voimakkaasti tukemaan vaikkapa Jyväskylän evlut seurakuntaa ja Lahden vapaa-ajattelijoita, ja sukupolvea myöhemmin katsottaisiin tilastoja.

        Todennäköisesti olisi mahdollista tehdä tilastovertailu vankiloiden populaation kirkkoon kuulumisesta. Eli onko vankiloissa enemmän vai vähemmän kirkkoon kuuluvia kuin koko väestön ikäryhmän keskiarvo. Jos esim. kolmekymppisistä 72 % kuuluu kirkkoon, mutta vankilassa olevista kolmekymppisistä vain 50 % kuuluu kirkkoon niin voitaisiin sanoa että kirkkoon kuulumattomuus johtaa rötöstelyyn. Ymmärtääkseni tätä vertailua on joskus jenkeissä tehty ja tulos on ollut se että kirkkoon kuulumattomia on vankiloissa vähemmän kuin populaatiossa keskimäärin. En tiedä onko Suomessa tutkittu.


    • facta non ficta

      Henkirikoksista ja niiden yrityksistä on aika kaukaa haettua löytää korrelaatiota uskonnollisuuteen. Selkeämpi korrelaatio löytyy koulutus- ja tulotasoon. Ja tämä korrelaatio on ymmärrettävä.

      • SNF

        Vaikka tilastollista korrelaatiota löytyykin, ei asioilla silti välttämättä ole syy-seuraussuhdetta. Mutta uskovaiset silti kovasti todistelevat omaa moraalisuuttaan juuri uskolla, ikäänkuin se olisi se seikka joka estää ryhtymästä moraalittomiin tekoihin - ilman uskoa ei mitään pidäkkeitä muka olisi. Silti suurin osa Suomessa tuomituista rikollisista lienee kristittyjä, uskonnottomia tuskin lainkaan.


    • FUCKIFUUU

      Uskonto ei aiheuta rikollisuutta vaan uskontoa käytetään rikoksen hyväksymiseen.
      Esimerkiksi Jeesus ei käske raiskata pikkupoikia vaikka hänen Isänsä käskeekin. Mutta silti Raamattu hyväksyy pikkupoikien raiskaamisen ja siitä saa synnin päästön ja voi tehdä saman rikoksen uudelleen taas kun "liha" saa vallan.

    • Hyhhyhhuijaaa

      Niin, veriruskeat synnit saa anteeksi, vielä ilman että tarvitsee törkeästi pahoinpidellyltä uhrilta tai murhatun uhrin omaiselta pyytää anteeksi. Kätevää!? Tuon lisäksi sitten kaupan päälle vielä tarjotaan ikuista elämää..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      70
      2078
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      129
      1406
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      132
      1383
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      143
      1092
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      105
      957
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      360
      884
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      754
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      704
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      673
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      664
    Aihe