KIrkko ja kaupungissa 17.9. oli mielipidekirjoitus, jossa Jamo Eskelinen toteaa:
"Itä-Ukrainan tilanne on lisännyt Suomessa keskustelua NAtosta. Puheista huomaa, ettemme ole enää niin suomettuneita kuin ennen. Olemmeko nyt menossa toiseen äärilaitaan, kun kokeilemme uuden vapautemme rajoja? Sanojahan maailmaan mahtuu. Mutta sanat luovat todellisuutta. Onko vihapuheen esiasteeksi paljastumassa uhopuhe?
Ukraina pelottaa, ja syystä. Mutta kun sielläpäin vastakkain olevat ovat useimmiten ortoidikseja, ei siitä sentään saatana uskonsotaa. Tilanne olisi toinen jos siellä olisivat vastakkain vaikka ortodoksit ja luterilaiset. Ekumeniaa tarvitaan, jotta meillä ei puheisiin tule uskonsodan liestomista."
Mutta eipä ole kuitenkaaa yhteinen usko estänyt ortodokseja sotimasta keskenään Itä-Ukrainassa. Ja kuinka yhteinen se ortodoksiuskonto sitten lopulta on, eikä sielläkin ole eriseurisuutta aika paljon. Kuka kallellaan Venäjälle, koka Kreikkaan ja ties minne. Suomessakin pieni ortodoksien lauma jakautunut kahdeksi. Suomen ja Venäjän ortodoksiskirrkkojen suhdekaan ei ole ongelmaton.
Ukrainan kriisi ja uskonto
5
105
Vastaukset
On Ukrainassakin se niiden oma (roomalais)katolinen kirkkonsa.
...mutta on näköjään melko pieni. Ortodoksisia kirkkokuntia setään kokonaista 3 kpl!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ukraina#Uskonto
- khjg
Olin näköjään paholaisen vallassa kun kopsasin vahingossa "saatana", kun piti kirjoittaa "saatane".
Ja kirjoitusvirheitäkin se vihtahousu mulle koko ajan aiheuttaa. - OligarkitAsialla
Tuskinpa uskontoa kannattaa sotkea ukrainan kriisiin, vallankauppaukseen oli syynä CIAn masinoima presidentin vastainen mielenosoituskampanja, joka johti CIAn järjestämien ampumisten jälkeen presidentin eroon ja itä-ukrainalaisten joukkomurhaan ja kapinaan itä-ukrainassa. Venäjä ja Ukraina ei ole sodassa, vaikka niin mediassa väitetään. Ukrainan uudeksi valittiin sitten CIAn yhteysmies Porosenko alias Walzmann, juutalainen oligarkki, joka möikin pian Ukrainan valtionomaisuuden USAlaisille mustanmullan maita myöten ja kääri rahat liiveihinsä.
Eu nyt ammentaa rahaa Ukrainan sotaa ja leipäjonoja varten, mutta ei passannut syrjäytetyn presidentin aikana sopia kohtuullisesta sopimuksesta EUiin liittymisestä. Koska kristittyjä leimaa veljellinen lähimmäisenrakkaus, Ukrainan ortodoksit ovat jakaantuneet kolmeen kilpailevaan kirkkoon. Yksi on Moskovan patriarkaatin alainen, toinen on Ukrainan autokefalinen ortodoksinen kirkko, jonka juuret ovat Ukrainan ensimmäisessä itsenäisyydessä 1920-luvulla (ja joka ei ole Moskovan alainen). Lisäksi ukrainassa on oma omituinen porukka, jota kutsutaan uniaatteiksi, jotka ovat palvelusmenoiltaan ja opiltaan ortodokseja, mutta tunnustavat kuitenkin katolisen paavin kristikunnan johtajaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2571835Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki141702- 1371266
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1261155- 83807
- 163744
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168721Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala414662- 52582
Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52535