Päivystävät käyrävahdit

itku vai nauru

Onpa naurettavaa, miten päivystävät käyrävahdit selaavat kirkosta eroamisen lukumääriä ja hihkuvat kuin penkkiurheilijat telkkarin ääressä. On todella säälittävää porukkaa, jotka ovat tehneet eroakirkosta sivusta oman uskonsa raamatun. Mä en vaan jaksa käsittää. Taitaa olla samaa joukkoa, jotka joku vuosi sitten vaihtoi raamattuja pornolehtiin. On joillain huvit.

21

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6 + 7

      Happamia, happamia!

    • Kreegah

      Kyllä. Ehdottoman säälittävää porukkaa saadessaan iloa ihmisoikeusvihamielisen instituution hitaasta, mutta varmasta kaatumisesta. Iloitsen yleensäkin ihmisoikeuksien etenemisestä ympäri maailmaa ja seuraan tätäkin kehitystä vaihtelevalla mielenkiinnolla.

      Tosiaan, osan mielestä jääkiekon tai karismaattisen saarnaajan seuraaminen on parasta huvia; itseäni viehättää kotimaisen jalkapallon lisäksi kirkosta eroamisen kausittainen seuranta.

      En nyt äkkiseltään lähtisi leimaamaan kuitenkaan jostain itseäni ei niin kiinnostavasta asiasta innostunutta säälittäväksi ja naurettavaksi, mutta tapansa kullakin.

    • Taisteleva Ateisti

      Kirkko on nöyryyttänyt suomalaisia 1300-luvulta asti. On mahtavaa kuulu siihen sukupolveen, joka saa nähdä Belseboobin-palvojat polvillaan.

    • a.matsoni

      Tikkurilan srk:n edustajat on juuri nyt seksimessuilla "vaihtamassa raamattuja pornolehtiin". (Tämä on vain kielikuva, vertauskuva) Vaparikampanjassa sen sijaa vaihdettiin pornolehtiä raamattuihin ja koraaneihin ym. vastaaviin pyhiin kirjoihin.

      Vaparit siis antoivat pois pornolehtiä, ja vastaanottivat pyhiä kirjoja. Kirkon edustajat jakavat raamattuja ja ottavat vastaa pornolehtiä, kotiin viemisiksi vessa"lukemiseksi". Ei niin että siinä mitään oahaa olisi. "Elämässä pitää olla runkkua! Ei välttämättä leipää eikä punkkua ((ei edes jeesuksenveri muodossa))! Ei tarvita me pressaa eikä kunkkua, mutta elämässä pitää olla runkkuaaaa!", lauloi Juicekin aikoinaan.

      • nyt paljastuitte

        Miksi vaparit halusivat niin paljon Raamattuja. Etteivät vaan salaa lue Raamattua...


      • 1 + 2
        nyt paljastuitte kirjoitti:

        Miksi vaparit halusivat niin paljon Raamattuja. Etteivät vaan salaa lue Raamattua...

        Olemme siistiä väkeä ja haluttiin vain antaa ihmisille mukavan tavan päästä eroon heille turhasta kirjasta.

        Vapaaehtoisestihan ne, aikuiset ihmiset, toivat kirjat meille ja vastaanottivat, jos vastaanottivat, heille tarjottuja lehtiä.

        Joten ihmettelen vieläkin heitä jotka jaksavat itkeä tuosta hyvinkin pirteästä tempauksesta. Suomalaiseen peräkylään valo vaan näyttää saapuvan kovin hitaasti.


      • ZEWS
        nyt paljastuitte kirjoitti:

        Miksi vaparit halusivat niin paljon Raamattuja. Etteivät vaan salaa lue Raamattua...

        En ole vapari, mutta ihan perusateisti. Useat tuntemani ateistit ovat lukeneet raamatun kannesta kanteen ja se kokemus on tehnyt heistä ateisteja. Joten ainakaan minä en sitä mitenkään salaa ole lukenut.
        Ongelma, jonka raamatun lukeminen aiheuttaa uskovaiselle on se, että jos sen lukee läpi ja on varustettu omalla ajattelukyvyllä, on vaikea säilyttää uskonsa kirjaan, joka on niin selvästi hyvin pienillä tiedoilla varustettujen paimentolaisten tarukokoelma, jossa ei ole logiikkaa ja se on erittäin ristiriitainen oman sanomansa kanssa. Esimerkiksi koraanissa on enemmän tolkkua kirjana.


      • Hipheihurraa
        nyt paljastuitte kirjoitti:

        Miksi vaparit halusivat niin paljon Raamattuja. Etteivät vaan salaa lue Raamattua...

        Raamatut on lahjoitettu Helsingin yliopistolle tietellisiin tarkoituksiin lingvistiikan hyväksi.


    • fhjkf

      Kirkon edustajatkin, (ja sinä muut uskovaiset), syynäävät silmä kovana pelonsekaisin tuntein ek.fi -tilastoja.

      • 1 + 2

        Uij, mikä terävä pläjäytys! Helpottiko?


      • hjklögg
        1 + 2 kirjoitti:

        Uij, mikä terävä pläjäytys! Helpottiko?

        Hyvin näytti suhun uppovan. Tulit tänne näyttelemän vitsikästä, vaikka sisälläs kiehuu ja korvien välissä sauhuaa, korvista ulos tupruten.


      • fhjkf
        1 + 2 kirjoitti:

        Uij, mikä terävä pläjäytys! Helpottiko?

        Aloittajako se siellä pseudonyyminä inisee?


    • Aloittaja kyttää palstaa nähdäkseen kytätäänkö täällä ;-)

    • Hyhhyhhuijaaa

      On sääliittävää, miten päivystävä mollitrolli saa "iloa" näiden foorumien vahtimisesta

    • Käyrävahtivahdit jotka seuraavat käyrävahtien elämää sen sijaan ovat yhteiskunnan tukipilareita joiden päälle Suomen tulevaisuus rakennetaan. Jos kukaan ei kyttäisi ja kritisoisi käyrävahtien säälittävää elämää edessä olisi taatusti lama ja katovuodet. Varmaan vielä Euroviisuvoittokin otettais pois Suomelta häpeärangaistuksena.

    • What the fox say

      Aijai, hapanta hapanta...hapantaahhh...

      :)

    • käyrävahti73

      Minä tunnustan, olen käyrävahti.

      Heti, kun P. Räsänen tai muu kirkon hemmo pläjäyttää jotain julkisuuteen, käyn vilkaisemassa, miten vaikutti käyriin.

      Ek.fi sivusto on varmaan ainutlaatuinen, tuskin missään muualla on tälläistä mittaria.

      • 2 + 2

        Onko tiedossa miten usein noita lukuja käydään katsomassa?


      • Pride

        Onneksi maailmassa on olemassa vielä sivistysvaltioita.


      • käyrävahti73
        2 + 2 kirjoitti:

        Onko tiedossa miten usein noita lukuja käydään katsomassa?

        Jokainen web sivusto tietää, miten usein siellä käydään ja paljon muutakin kuten esim. millä selaimella, mistä tultiin sivustollle, käyttöjärjestelmä jne..

        Ek.fi on tapansa mukaan aika matalaa profiilia näissä pitänyt. Aika fiksua minusta.


    • minä seuraan

      Minä käyn noita aina välillä katsomassa ja eropiikit saavat minut hyvälle tuulelle koska ne luovat hieman uskoa siihen, että ihmiskunnalla on vielä jonkinlainen tulevaisuus edessään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6594
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      58
      4472
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      3158
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      2997
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1905
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1566
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1564
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      38
      1505
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1349
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1273
    Aihe