Euroopasta Israelille kaksi epämieluisaa joululahjaa

Euroopasta Israelille kaksi epämieluisaa joululahjaa


http://www.seurakuntalainen.fi/blogit/kangas/1048/euroopasta_israelille_kaksi_epamieluisaa_joululahjaa#.VJbe7emrECM.facebook


Euroopan Unionin raameissa annettiin Israelille "kaksi epämieluisaa joululahjaa". Ensiksi EU –tuomioistuin linjasi, että palestiinalainen äärijärjestö Hamas on poistettava EU:n terrorijärjestöjen listalta. Tähän tosin EU-komissio ilmoitti, että oikeuden linjapäätöksestä huolimatta EU yhä pitää Hamasia terrorijärjestönä. Komissio aikoo pohtia lähiaikoina virallista vastaustaan oikeuden päätökseen.
EU -tuomioistuimen mukaan Hamasin päätyminen 2000-luvun alussa terrorilistalle perustui lähinnä median välittämiin tietoihin eikä oikeusviranomaisten itse varmistamiin selvityksiin. Oikeuden mukaan sen lausunto koski nimenomaan terrorilistalle päätymisen perusteita. Se ei ottanut kantaa siihen, onko Hamas terroriryhmä vai ei.


Kirjoittaja on Lähi-idän erikoistoimittaja, joka asuu Israelissa. Kankaan taustablogeihin ja kolumneihin sekä Radio Dein Israel -raportteihin voi tutustua www.kinnerettours.fi nettisivun linkeistä.

3

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jani.

      Totta vidussa on terroristijärjestö, aivan samoin kuin al qaida ja isis.
      Eivät eroa yhtään toisistaan.

      Mutta tuo että eu antaa joululahjoja juutalaisvaltiolle on myös eräänlaista terrorismia, koska juutalaiset eivät joulua vietä.
      Ja tämän tietävät tasan tarkkaan kaikki.

      ps,kinneret on loistava paikka;)

    • joulupukki antaa

      Ensi jouluna saa Israel paremmat lahjat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      436
      3131
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      81
      2394
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      116
      1868
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      194
      1557
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1533
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1522
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1465
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1388
    9. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1381
    10. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1317
    Aihe