Perunoiden keittäminen

keitos

Valitsinko väärin? En koskaan muista kummin päin on, laitetaanko uudet perunat kylmään vai kiehuvaan veteen. Niin harvoin keitän perunoita. edellisen kerran uusia perunoita alkukesästä ja nyt vanhoja perunoita. No sama se, laitoin kiehuvaan veteen, siellä nyt kiehuvat. Kaipa kuitenkin syötäviä tulee. Yleensä syön makaroonia tai riisiä tai perunapakasteita, siksi ei jää mieleen

12

1499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • potaatti_

      Muistelisin että uudet perunat kiehuvaan ja vanhat kylmään veteen, voihan se olla toisin päinkin kuka mitenkin ja parhaiten.
      Perunamuussin teen aina itse, valmiit muussijauheet ei minusta ole edes sen makuisia että kiirreessäkään niitä käyttäisin.

    • kateeellinen

      Kysyppä Kahvipirtistä, siellä ne tietää. Varmasti voisi heistä jokainen voittaa ainakin Suomen taitavimman emännän tittelin, ellei Euroopan.

    • kulkijamaantien

      Jos ei osaa perunoita keittää, eipä ole kummoinen kokki.
      Kunhan ne veteen laitat, ellet höyryssä keitä, sekin auttaa hätääsi uusien ja vanhojen pottujen kohdalla.

    • Hauska aloitus, johon on pakko vastata. Kun sinulla on moinen 'ongelma' saat lukea mitä kaikkea minä otan huomioon tuossa toimessa. Kas kun on kokemuksista opittua tietoa jo karttunut ihmiselämän verran. Tästä voi olla ihan mitä mieltä kukin haluaa.
      1.Tärkeä asiantuntijalta kuultu ohje: älä käytä kuumavesihanasta otettua vettä, sillä siinä olevat epäterveelliset aineet imeytyvät jopa perunan kuoren läpi.
      2.Uudet perunat kiehuvaan veteen, jossa vähän suolaa. Suola vähentää veden imeytymistä perunaan ja yleensäkin estää jauhoisen perunan hajoamista. (mm.puikulaperunan).
      3.Vanhat kuoriperunat laitan kylmään veteen heti. Yleisohje keitinveden määrään on että perunat juuri ja juuri peittävät perunat, pienet perunat saavat hieman näkyä veden päällä.
      4. Jauhoiset perunat hajoavat varsinkin kuorittuna helposti ja muusista tulee vetinen, kermalla voi kyllä korjata muusin vetisyyttä. Siksi pienet perunat säilyvät ehjinä lyhyemmän kypsymisen aikana. Niin ja muista suola.
      5.Liian isot perunat voi puolittaa. Keitä aina tasakokoisia perunoita.
      6.Ja vielä älä keitä liian vähällä lämmöllä, sillä kiehuminen voi lopahtaa ja se ei ole hyväksi. Liian kovalla lämmöllä taas perunat hajoavat. Tasainen keitto ja keittoaika perunoiden koon ja laadun mukaan. Koettele haarukalla.
      Saahan sitä juttua perunoiden keittämisestäkin. Laadutonta ja tyhmää tämä joistakin, mutta otsikostahan jo näkee kannataako alkaa lukea.
      Peruna on perusruokaa.

      • Kunnollinenkokki

        Uudet perunat pannaan kiehuvaan veteen, jossa on runsaasti suolaa eli ruokalusikallinen vesilitraa kohden. 'Vanhojen' perunoiden keitinveteen pannaan vain vähän suolaa, mutta ei lainkaan jos jatkojalostaa potuista perunalooraa.


      • muistikoPettää
        Kunnollinenkokki kirjoitti:

        Uudet perunat pannaan kiehuvaan veteen, jossa on runsaasti suolaa eli ruokalusikallinen vesilitraa kohden. 'Vanhojen' perunoiden keitinveteen pannaan vain vähän suolaa, mutta ei lainkaan jos jatkojalostaa potuista perunalooraa.

        No ei todellakaan noin paljon suolaa. Teelusikallinen litraa kohti on jo mekoinen määrä sekin.


    • Eikö ollutkin kolho kohtalo. Annas kun kerron. No. Ostin Lidlistä keltapaperisen bussen Lapin puikulaperunaa.
      Miten olikaan, ne unohtuivat ulkostrapulle yöksi kun siinä niukkaakin niukemmassa tuiterissa en meinannut oveen sopivaa avainta löytää sitten niin m i l l ä ä n, sanoo niin millään.
      Aamulla siinä perunoita keittämään. Sattumaa, että isoin bussen perunoista oli hiukan kylmästä kärsinyt vaikka yö oli -1 astetta.

      Eikä täsä kaikki, sanoo ei täsä kaikki. Yksi niistä keittoperunoista oli Lapin perunapellosta busseen joutunut kivi. Perunan muotoinen, silti kivi.

      Tuossa se on tiskipöydällä kuin isompikin harvinaisuus, ei mikään jalokivi. On se kuitenkin kiehunut vedessä muina Lapin kivimusuina.

      • capteni
        Lukisit Kalle Päätalon kirjoja, joissa jouduttiin syömään "pakkasenpuremia" perunoita, joihin koiratkin oli jo kuseskelleet?

        Ajattele asiaa, että sinulla on nykyisin mahdollisuus viedä "kivi perunasi" takaisin Lidliin, joka varmasti korvaa kokemasi tappion!?


      • captcöpenick
        Kristiina23 kirjoitti:

        capteni
        Lukisit Kalle Päätalon kirjoja, joissa jouduttiin syömään "pakkasenpuremia" perunoita, joihin koiratkin oli jo kuseskelleet?

        Ajattele asiaa, että sinulla on nykyisin mahdollisuus viedä "kivi perunasi" takaisin Lidliin, joka varmasti korvaa kokemasi tappion!?

        Hyvä huomio Kristiina. Millä mää sen kiven arvioitten - ettei se ole joku perunaa arvokkaampi.
        Ny mää yritän olla itseä nokkelmpi. Vien sen kiven Lidliin punnittavaks ja saan vastaavan määrän perunaa tilalle.
        Sit sanon, että voin viedä sen kiven kotiini tönkkösuolattavien muikkujen painoksi.
        Epäilen kyllä että kivi on rahallisesti arvoton. Luultavasti ainoo, kylän keitetty kivi


    • jjou20

      perunien keitossa on tähellistä että mikro on jottai yli 600 W Otetaan mikroastia ja laitetaan siihen puoli desiä vettä.5 -6 perunaa ja kansi löyhästi päälle. Teho mikroon täysille ja annetaan kypsyä n. 8-9 minsaa Stressitohtori P. Pakarinen on tämän ohjeen antanut enkä muuten perunoita keitä..

      • jjoutava

        Taasen tuli laskutoimituksen numerot nikin perään on sen verran haklaa tää lähettäminen D


    • herkuttelijansukua

      Pestyt Perunat voi myös pistellä haarukalla, kietoa märkään talouspaperiarkkiin ja kypsentää mikrossa. Ovat melkein kuin uuniperunat. Nam.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      83
      5983
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      309
      4987
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2638
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      44
      2569
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      72
      1766
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      101
      1645
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1501
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1407
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1373
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      118
      1356
    Aihe