Olen ollut 2 viikkoa sairauslomalla diagnoosilla "sekamuotoinen ahdistus- ja masennustila" ICD- koodi F41.2, ja "loma" jatkettiin tänään viikolla. Palkanlaskijan mukaan on epäselvää saako tällä koodilla palkkaa sairausloman ajan ja korvaako Kela sen työnantajalle. Kuulemma heillä on ollut tapauksia jossa samalla koodilla ei ole saanut palkkaa. Googlesta kun katoin niin pitäisi oikeuttaa korvaukseen
Noin 2,5 kuukautta sitten kävin työterveyslääkärillä joka kirjoitti viikon saikkua koodilla F34.1 (pitkäaikainen masennus). Sanoi että voi kirjoittaa enemmänkin mutta se olisi sitten palkatonta saikkua. Muutama viikko sitten tuntui ettei pää enää kestä ja piti päästä nopeasti lääkärille, pääsin yksityiselle ja sain nämä 2 1 viikkoa ja lähetteen psykiatrian poliklinikkaan. Hän myös ohjasi minut takaisin työterveyslääkärille johon mulla on aika varattuna ensi viikolle.
Sain 2006 diagnoosin lievä masennus, mutta BDI-testin mukaan (jonka tein lääkärillä nyt ennen sairauslomaa) olen vaikeasti masentunut. Lisäksi kärsin pahoista paniikkikohtauksista. Kun masennus aikoinaan todettiin sain 2 viikoa saikkua ja sen jälkeen olen ollut 2x5pvä masennuksen takia saikulla ( nämä viimeiset 3 viikkoa).
Mietinkin nyt että pitääkö töihin väkisin palata rahan takia vaikka se veisi minulta hengen, vai millä rahalla elää jos Kelalta ei tule sairauspäivärahaa? Sossuko maksaa?
millä elää jos ei saa sairauslomakorvausta?
örk
3
2157
Vastaukset
- viimesijainen_tuki
Pakkohan sossun on maksaa toimeentulotukea, jos muuta etuutta ei tule tai jos se ei riitä. Toimeentulotuki on 480 euroa kuussa, jos asut yksin. Sillä eläminen ei ole juhlaa, mutta nälkäänkään ei kuole.
http://www.stm.fi/c/document_library/get_file?folderId=9353819&name=DLFE-27918.pdf - Kärpix
Sillä elää kun menee töihin. Siitä saa rahaa. Mistä muka muualta??
- olet-oikeassa
Ja jos ei muut anna töitä, voihan sitä itse työllistää itsensä. Niin on tehty iät ja ajat ihmiskunnassa....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3563045Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011473En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi791045Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847