esirukouksessa tehdään ihmisen tahto

määjamääjasää

jos esirukous toisen puolesta toimisi, tekisi jumala ihmisen tahdon eikä omaansa. siis siinä tapauksessa että asia jäisi ilman rukousta toteutumatta.

8

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jumalantahto

      Rukouksessa pyydetään, että Jumalan tahto saisi tapahtua niin rukoilijan omassa elämässä, kuin esirukouksen kohteena olevan elämässä. Vaikka me pyydämme Jumalaa toimimaan niissä asioissa, joita tuo esirukouspyyntö esim. sisältää, rukouksen ydin on aina siinä, että Jumalan hyvä tahto saisi tapahtua. Jumalan tahto on aina hyvä ja paras.

      Rukous on aina Jumalan tahdon tapahtumisen rukoilemista, se on sitä silloinkin, kun me rukoilemme omiamme eli pyydämme, mitä mieleen tulee ja joidenkin asioiden puolesta, joita toivoisimme ja luulemme olevan meille hyväksi. Lapsi voi pyytää Isältään kaikkea sellaistakin, jonka Isä tietää olevan haitaksi tai jopa vahingoksi - eihän hyvä Isä sellaista lapselleen anna.

      • Jumalantahto

        Perun aiemmen viestini. Lorddohomo Jeesus ei auttanut.
        Tappoi teinin.
        http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015061319854063_ul.shtml

        Kaikkivoipa Jeesus katseli vierestä, kun lapsi murhattiin. Sika Jeesus buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        "Sinä haiset paskalle Jumala = Jeesux"
        - Savonarola


      • ainarähmällään

        minä en ainakaan toivo että tapahtuu raamatun jumalan tahtoa missään. niin paljon hän raamatun mukaan tappoi ja teurasti. miksi aina pitää kumarrella väkivaltaisia jumalia jotka on ihmisen keksimiä?


      • Valottunut
        ainarähmällään kirjoitti:

        minä en ainakaan toivo että tapahtuu raamatun jumalan tahtoa missään. niin paljon hän raamatun mukaan tappoi ja teurasti. miksi aina pitää kumarrella väkivaltaisia jumalia jotka on ihmisen keksimiä?

        Raamatun jumala on mielipuoli hullu. VERENHIMOINEN TEURASTAJA


    • sielunvihollinenpettää

      Sa..na pyrkii jäljittelemään ja pettämään. Edellä on siis taas yksi todistus, että Raamattu on totta. Nämä valheen levittäjät tekeytyvät toisen nimimerkin taakse ja yrittävät näin pettää lukijoita. Jokainen Jumalan oma näkee selkeästi tuon petoksen.

    • Jumalassa on myös se puoli, että hän vihaa pahuutta:
      2. Tess. 1:6
      koskapa Jumala katsoo oikeaksi kostaa ahdistuksella niille, jotka teitä ahdistavat,
      2. Tess. 1:8
      tulen liekissä ja kostaa niille, jotka eivät tunne Jumalaa eivätkä ole kuuliaisia meidän Herramme Jeesuksen evankeliumille
      Room. 12:19
      Älkää itse kostako, rakkaani, vaan antakaa sijaa Jumalan vihalle, sillä kirjoitettu on: "Minun on kosto, minä olen maksava, sanoo Herra"
      Miika 5:15
      (5:14) Ja minä kostan vihassa ja kiivaudessa pakanakansoille, jotka eivät olleet kuuliaisia.
      Nah. 1:2
      Kiivas Jumala ja kostaja on Herra. Herra on kostaja ja vihastuvainen. Herra kostaa vihollisilleen ja pitää vihaa vihamiehillensä.
      Jes. 26:21
      Sillä katso, Herra lähtee asuinsijastaan kostamaan maan asukkaille heidän pahat tekonsa, ja maa paljastaa verivelkansa eikä surmattujansa enää peitä."
      Jes. 13:11
      Minä kostan maanpiirille sen pahuuden ja jumalattomille heidän pahat tekonsa; minä lopetan julkeitten kopeuden ja painan maahan väkivaltaisten ylpeyden.
      Jes. 24:21
      Sinä päivänä Herra kostaa korkeuden sotajoukolle korkeudessa ja maan kuninkaille maan päällä
      Ps. 94:2
      Nouse, maan tuomari, kosta ylpeille heidän tekonsa
      Ps. 10:15
      Murskaa jumalattoman käsivarsi ja kosta pahan jumalattomuus, niin ettei häntä enää löydetä
      Job 34:11
      Vaan hän kostaa ihmiselle hänen tekonsa ja maksaa miehelle hänen vaelluksensa mukaan
      5. Moos. 7:10
      mutta kostaa sille, joka häntä vihaa, ja hukuttaa hänet. Hän ei vitkastele, vaan kostaa sille, joka häntä vihaa

    • Esirukous on tärkeä asia. Muista siis rukoilla niiden puolesta, jotka Herra sydämellesi laskee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2812
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      354
      2586
    3. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      56
      2315
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2194
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      25
      1733
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1639
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1526
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1449
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1395
    10. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1289
    Aihe