Luulutteko,että vakuutus korvaa

VESIVAHINKO

Kaksi vuotta vanha jääkaappi oli vuotanut ja aiheuttanut kosteusvaurion. Kompura oli huonosti toimiva ja kondensiovesi oli tulvinut yli. Vakuutusyhtiössä sanoivat,että vahinko ei ollut äkillinen ja yllättävä jonka vuoksi ei ehkä korvata. Lupasivat miettiä asiaa. Meille asia oli yllättävä ja äkillinen. Kuinka moni vetää jääkaapin ulos syvennyksestä ja katsoo onko vuotoa. Kaappi on toiminut moitteettomasto ,joten emme ole osanneet epäillä vuotoa. Ohjeessa kehoitetaan imuroimaan kerran vuodessa. Vakuutusyhtiö on Lähitapiola.

4

5661

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähihoitsjalähihoitaja

      Vahinko ilmeni teille äkillisesti ja ennalta-arvaamatta. Korvauspäätös perustuu siihen, mikä on vahingon syy ja onko se tapahtunut äkillisesti ja ennalta-arvaamatta. Annan esimerkin. Jääkaapissa olevaa veden poistoputken päätä ei ole pidetty puhtaana ja vesi tulvii kaappiin sisälle ha siitä lattialle. Ei korvausta, vahingon syy ei ole äkillinen eikä edes ennalta-arvaamaton, vaikka sen huomaaminen sitä olisi.

      • VESIVAHINKO

        Siis jääkaapin ulkopuolella oleva vuotoallas oli täyttynyt ja vesi vuotanut yli. Siihen joudutaan asentamaan isompi allas ja lämpökierukat.


      • Kysymyksi

        Mikä aiheutti vuotoaltaan täyttymisen? Täyttyikö se äkillisesti vai tihkuiko täyteen pitkän ajan kuluessa? Oliko jääkaapin alla muovikaukalo joka ohjaa vuotoveden kaapin eteen näkyville?


    • perversrunoilija

      Usein vuotoallas on vinossa/poissa paikaltaan ja siksi se vuotaa yli. Ilmeisesti tästä ei tässä ole kysymys. Minua ihmetyttää se, miksi jääkaappi tuottaa niin paljon vettä? Onko jääkaappi sijoitettuna erityisen kuumaan paikkaan tai onko se muutoin epätavallisen kovassa käytössä. Noinkin uuden jääkaapin ei pitäisi normaaliolosuhteissa näin käyttäytyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      83
      4535
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      85
      4401
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3749
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3473
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2967
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2744
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      15
      2673
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2073
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1738
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      101
      1288
    Aihe